Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę wyboru Jana Pawła II: Nie pozwólcie pozbawić należnej czci tego, który odnowił Polskę

W modlitwie papieża były obecne wszystkie wielkie sprawy Kościoła i świata, któremu starał się służyć i wstawiać się za nim przed Bogiem – mówił kard. Stanisław Dziwisz w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. Hierarcha odprawił tam Mszę św. w 44. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stanisław Dziwisz

Mazur/episkopat.pl

Kard. Dziwisz przypominał w homilii, że Jan Paweł II od dziecka był człowiekiem modlitwy, gdy przychodził do wadowickiej świątyni czy pielgrzymował do Kalwarii Zebrzydowskiej.

- Cały pontyfikat Jana Pawła II przepełniony był modlitwą, od rana do wieczora. Ojciec Święty żył i pracował, mając stałą świadomość obecności Boga. Modlitwa towarzyszyła mu w pracy, a praca zbliżała go do Boga – opowiadał krakowski arcybiskup senior. Jak dodał, papież modlił się „podczas pisania tekstów dokumentów Kościoła, katechez, homilii i przemówień”, ale także w czasie niezliczonych spotkań z ludźmi w Watykanie i podczas pielgrzymek. - Tak było również podczas ostatnich lat posługi papieskiej, naznaczonych cierpieniem – zaznaczył kardynał.

Wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II przekonywał, że nie można sobie wyobrazić Jana Pawła II bez jego modlitwy, która „stanowiła istotny rys jego osobowości i służby”.

- W modlitwie papieża były obecne wszystkie wielkie sprawy Kościoła i świata, któremu starał się służyć i wstawiać się za nim przed Bogiem. W pewnym sensie jego modlitwa przypominała postawę Mojżesza. Podczas walki Izraelitów z Amalekitami Mojżesz trzymał ręce podniesione do góry i wtedy Izrael miał przewagę. Gdy zaś zdrętwiały mu ręce, podtrzymywano mu je i były wzniesione wysoko aż do zachodu słońca i odniesienia zwycięstwa – mówił.

- Przeżywając dziś z całym Kościołem w Polsce Niedzielę Papieską, dziękujmy Bogu za dar życia i służby Jana Pawła II. Święty dziś papież, który przyszedł na świat w Wadowicach ponad sto lat temu, odszedł już do wieczności, ale przecież jego osobowość, jego nauczanie, jego posługa i świętość nadal rodzą obfite owoce w Kościele i świecie – podkreślał kard. Dziwisz.

Przypominał, że polskiemu papieżowi w znacznym stopniu należy zawdzięczać wyzwolenie kraju i wschodniej części Europy spod „tyranii bezbożnego systemu komunistycznego”.

Podziel się cytatem

Reklama

- Janowi Pawłowi II zawdzięczamy to, że Kościół przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej jeszcze więcej uwagi poświęca obronie ludzkiego życia, rodzinie i młodym. Jan Paweł II uczył nas, jak stawiać czoło wyzwaniom współczesnego świata, jak być wiarygodnym, jak bez kompleksów dawać świadectwo Chrystusowi i Jego Ewangelii w dzisiejszym świecie, bo tylko On ma słowa życia wiecznego – wymieniał kard. Dziwisz.

- Na zakończenie zwracam się do was, którzy mieliście to szczęście spotkać się z Janem Pawłem II Świętym i Wielkim! Nie pozwólcie pozbawić należnej czci tego, który odnowił Polskę i świat i stał się chlubą narodu naszego pośród narodów świata! - zaapelował do mieszkańców miasta, w którym urodził się przyszły papież.

2022-10-16 15:17

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Środowisko" Karola Wojtyły na Jasnej Górze

CZYTAJ DALEJ

Jezus chce się dziś z Tobą spotkać i powiedzieć Ci pełne otuchy słowa!

2023-01-07 15:07

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 13-16.

Niedziela, 5 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję