Reklama

Polska

Bp Śmigiel: 1 listopada katolik ma obowiązek uczestniczenia w Mszy świętej

Odwiedzanie cmentarzy to piękna tradycja, ale w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada dla katolika najważniejsze jest uczestnictwo w Mszy świętej – powiedział PAP bp Wiesław Śmigiel. Wyjaśnił, że tego dnia Kościół dziękuje Bogu za zastępy świętych, a wierni przypominają sobie o własnym powołaniu do świętości.

W Kościele katolickim 1 listopada obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych, czyli wszystkich, którzy odeszli z tego świata i są już w wieczności z Bogiem.

"Tego dnia najważniejsza jest Msza św., w której przede wszystkim dziękujemy Bogu za zastępy świętych oraz przypominamy sobie o własnym powołaniu do świętości" – powiedział PAP bp Śmigiel. Zaznaczył, że "tego dnia udział w Eucharystii ma dla katolików charakter obowiązkowy".

W ocenie hierarchy "odwiedzanie cmentarzy to piękna tradycja, która łączy radość ze świętości z nadzieję, że zmarli – nasi krewni, przyjaciele, znajomi i inni też mogą osiągnąć życie wieczne".

"Jest to także wyraz naszego szacunku dla zmarłych i przekonanie, że nasze modlitwy i miłość sięgają poza granicę śmierci" – powiedział bp Śmigiel.

W uroczystość Wszystkich Świętych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. o godz. 13.00 w kościele św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie. Po niej poprowadzi procesję z modlitwą za zmarłych na cmentarzu Wawrzyszewskim – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Również 1 listopada o godz. 11.30 w stołecznym kościele św. Ignacego z Loyoli zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego, połączona z procesją na cmentarz Północny na Wólce Węglowej.

Mszy św. na Powązkach będzie przewodniczył bp Michał Janocha. Liturgia rozpocznie się o godz. 12.30 w kościele św. Karola Boromeusza, a po niej wyruszy procesja z modlitwą za zmarłych na cmentarz Powązkowski. Bp Piotr Jarecki będzie przewodniczył o godz. 13.00 mszy świętej w kościele św. Katarzyny na Służewie, a następnie poprowadzi procesję żałobną na cmentarzu przy kościele. Także o godz. 13.00 rozpocznie się Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa w kościele św. Grzegorza Wielkiego. Po niej wyruszy procesja na cmentarz Wolski.

Reklama

Na cmentarzu Bródzieńskim – największej nekropolii w Polsce pod względem pochówku i trzeciej co do wielkości w Europie, o powierzchni prawie 114 hektarów, gdzie leży ponad 1 mln 800 tys. zmarłych, bp Romuald Kamiński odprawi Mszę św. o godz. 12.00 w drewnianym kościele na cmentarzu. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski odprawi Mszę św. o godzinie 12.00 na cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie.

W katedrze poznańskiej w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada 2022 r. o godz. 11.00 odbędą się święcenia biskupie ks. Tomasza Grysy nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze. Mszy św. będzie przewodniczył kard. Pietro Parolina, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. W liturgii weźmie udział m.in. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

"Na wszystkich cmentarzach poznańskich nabożeństwa odbędą się 1 listopada o godz. 15.00. Na rozległym cmentarzu Miłostowskim będą miały miejsce dwa nabożeństwa: jedno w części od ul. Gnieźnieńskiej i drugie od ul. Warszawskiej" – poinformowała archidiecezja poznańska.

W archidiecezji warmińskiej abp Józef Górzyński będzie modlił się o godz. 12.00 na cmentarzu Komunalnym w Olsztynie. Po liturgii poprowadzi procesję żałobną z modlitwą za zmarłych. Bp Janusz Ostrowski będzie przewodniczył Eucharystii na cmentarzu Komunalnym k. Dywit.

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo 1 listopada będzie modlił się w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule o godz. 12.00. Na cmentarzu św. Józefa głównej Mszy św. w kaplicy o godz. 12.00 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski, a następnie poprowadzi procesję po cmentarzu. Na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie Eucharystii w kościele św. Rocha i św. Sebastiana o godz. 15.00 będzie przewodniczył bp Antoni Długosz.

Bp Śmigiel przypomniał, że za zmarłych Kościół szczególnie modli się 2 listopada w dzień wspomnienia wszystkich zmarłych wiernych.

Reklama

Tego dnia kard. Nycz poprowadzi o godz. 18.00 procesję żałobną do krypt archikatedry warszawskiej, gdzie pochowani są m.in. arcybiskupi warszawscy i książęta mazowieccy. O godz. 19.00 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem kard. Nycza.

W archidiecezji gdańskiej modlitwa za zmarłe duchowieństwo, osoby konsekrowane, seminarzystów, członków ruchów i stowarzyszeń oraz ludzi dobrej woli odbędzie się 3 listopada w katedrze oliwskiej o godz. 18.00.

Dzień wcześniej – 2 listopada – odbędą tzw. zaduszki morskie, czyli modlitwa za zmarłych ludzi morza – marynarzy, portowców i tych, którzy nie powrócili z morza, którą organizuje Duszpasterstwo Ludzi Morza Stella Maris. "Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19.00 na plaży przy kaplicy w Sopocie" – poinformowano.

W archidiecezji częstochowskiej – 2 listopada o godz. 12.00 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule zostanie odprawiona msza św. w intencji zmarłych biskupów pomocniczych. O godz. 18.00 w archikatedrze odbędzie się nabożeństwo żałobne za zmarłych biskupów diecezjalnych i wiernych. Modlitwom będzie przewodniczył bp Przybylski.

Zgodnie z decyzją Penitencjarii Apostolskiej odpust zupełny za wiernych zmarłych można uzyskać od 1 do 8 listopada pod zwykłymi warunkami, nawiedzając kościół lub kaplicę publiczną i odmawiając "Ojcze Nasz", "Wierzę w Boga" i jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.

Podziel się cytatem

Reklama

Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego poza modlitwą dusze zmarłych można wesprzeć poprzez uczynki miłości, praktykę postu, ofiarowanie w ich intencji codziennego cierpienia, trudności czy choroby. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2022-10-30 08:06

Ocena: +9 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: Jezus ukazuje nam dzisiaj drogę bycia szczęśliwym

– Błogosławieni to znaczy szczęśliwi. Jezus chce, żebyśmy byli szczęśliwi – mówił do wiernych bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych Mszy św. w kaplicy Zaśnięcia św. Józefa na częstochowskim cmentarzu Raków oraz procesji.

W homilii pytał: – Co Jezus chce nam dzisiaj powiedzieć? Jak refren powtarza słowo: „błogosławieni”. Bardzo często to słowo jest obecne w Biblii. Błogosławieni to znaczy szczęśliwi. Jezus chce, żebyśmy byli szczęśliwi. Nawet, jeśli sobie tego nie uświadamiamy, w centrum naszych pragnień jest błogosławieństwo. Każdy z nas pragnie być błogosławiony, nawet jeśli tego tak nie nazywa. Mieć błogosławieństwo to znaczy mieć szczęście – podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Często próbujemy Panu Bogu ofiarowywać różne rzeczy, ale najtrudniej jest Mu oddać siebie. Czasem jest tak, że tym więcej dajemy Bogu rzeczy, im trudniej nam jest oddać siebie. Jakbyśmy chcieli ten podstawowy deficyt zakryć wielością czynów, wielością spraw, ceną tych rzeczy. Potrafimy czynić wielkie fundacje i zdobywać się na wielkie ofiary. Pan dziś mówi do nas: nie to się liczy, liczy się to kim ty jesteś przede mną? Czy potrafisz mi dać siebie? – pytał abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję