Reklama

Wiadomości

Dyplomaci RP odwiedzą polskie groby na świecie, m.in. w Berlinie, Paryżu, Madrycie i Pekinie

Z okazji dnia Wszystkich Świętych dyplomaci RP odwiedzają polskie groby m.in. w Berlinie, Paryżu, Madrycie i Pekinie. Na berlińskim cmentarzu Altglienicke z udziałem kierownictwa ambasady, polskich duchownych i środowisk polonijnych odbędzie się uroczystość przy kwaterze ofiar II wojny światowej.

[ TEMATY ]

Polska

Polska

cmentarz

groby

Karol Porwich/Niedziela

Na 1370 skremowanych osób w zbiorowej mogile spoczywają prochy 435 Polek i Polaków zamordowanych w KL Sachsenhausen i Miejscu Straceń Ploetzensee.

Przedstawiciele ambasady oraz ataszatu obrony odwiedzą również ok. 25 miejsc pamięci i cmentarzy we wschodnich Niemczech, gdzie znajdują się polskie groby. W sposób szczególny zostanie uczczona pamięć ofiar II wojny światowej, byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Buchenwald, Mittelbau-Dora, Ravensbruck i Sachsenhausen.

W Paryżu polscy dyplomaci złożą we wtorek kwiaty i zapalą znicze na grobach ambasadora Kajetana Morawskiego w Lally-en-Val, Cypriana Kamila Norwida i innych Polaków na cmentarzu w Montmorency, Józefa Czapskiego i Jerzego Giedroycia w Le Mesnil-le-Roi oraz Fryderyka Chopina na stołecznym cmentarzu Pere Lachaise.

Na dwóch madryckich nekropoliach, cmentarzu południowym oraz cmentarzu św. Izydora, pracownicy polskiej ambasady zapalą znicze na grobach polskich weteranów wojennych. W Barcelonie konsulat RP połączy obchody Wszystkich Świętych z odsłonięciem popiersia Jana Pawła II. Dodatkowo w Borja planowane jest zapalenie lampki na grobie żołnierki Armii Krajowej i łączniczki w powstaniu warszawskim, Lilianie Skorel.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z okazji Wszystkich Świętych zaplanowana jest msza święta. Następnie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w San Vittore del Lazio, miasteczku leżącym kilka kilometrów od Monte Cassino oraz na włoskim Cmentarzu Wojennym w Mignano Monte Lungo, gdzie spoczywają żołnierze Królewskiej Armii Włoch, którzy zginęli w walce z Niemcami w 1943 roku. Po południu na rzymskim cmentarzu Prima Porta oprawiona zostanie msza święta w kaplicy przy kwaterze polskiej.

W Moskwie już w sobotę ambasador Krzysztof Krajewski odwiedził Cmentarz Doński, gdzie znajdują się symboliczne groby przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, zwabionych i uprowadzonych do ZSRR, a następnie skazanych w 1945 r. w procesie szesnastu: gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" i zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj, Stanisława Jasiukowicza "Opolskiego". Ambasador Krajewski złożył również w sobotę kwiaty przy Kamieniu Sołowieckim w centrum Moskwy - pomniku upamiętniającym ofiary terroru politycznego w ZSRR. Głaz przywieziony z Wysp Sołowieckich, miejsca pierwszych w ZSRR łagrów dla więźniów politycznych, znajduje się tuż obok gmachu Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB).

Reklama

W Londynie przedstawiciele ambasady RP mają odwiedzić groby zasłużonych Polaków, którzy zostali pochowani na cmentarzach w brytyjskiej stolicy. Co roku składane są kwiaty i zapalane znicze na polskich grobach na cmentarzu Gunnersbury oraz kolumbarium przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Ponadto ambasada finansuje znicze w ramach dorocznej Akcji Znicz, czyli sprzątaniu polskich grobów.

Na Węgrzech obchody dnia Wszystkich Świętych odbędą się na polskiej kwaterze na budapeszteńskim cmentarzu Rakoskeresztur: odprawiona zostanie msza święta, złożone zostaną kwiaty, również od ambasady. Rakoskeresztar to największa polska nekropolia na Węgrzech i pochowanych jest tam m.in. ponad 100 polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej.

W Szwecji główne uroczystości przy udziale konsula RP odbyły się w sobotę na katolickim cmentarzu Haga Norra w w podsztokholmskiej gminie Solna, gdzie pochowani są ministrowie rządu II RP, dyplomaci, żołnierze, a także więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Konsul Maciej Zamościk, szwedzka Polonia oraz przedstawiciele polskiej szkoły złożyli wieńce i kwiaty, a groby bohaterów niepodległościowych oznaczono biało-czerwonymi flagami.

Przedstawiciele Ambasady RP w Rydze będą składać kwiaty na grobie Ity Kozakiewicz – zmarłej w latach 90. polskiej działaczki, deputowanej do łotewskiego parlamentu.

Reklama

W Pekinie polscy dyplomaci złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze na grobach Polaków pochowanych na stołecznym cmentarzu Babaoshan. W 2021 r. odwiedzili grób tragicznie zmarłego w 1951 roku ppłk. Włodzimierza Sasima, attache obrony w Chinach i Korei, a także pochowanego w zbiorowej mogile korespondenta PAP red. Jeremiego Starca, który zginął w 1955 roku w katastrofie lotniczej na trasie Hongkong-Indonezja.(PAP)

bml/ ksta/ zat/ sw/ aw/ mrf/ zys/ ndz/ anb/ bjn/ baj/

2022-10-31 17:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: czy wolno godzić się, by w Polsce nie szanowano Jana Pawła II?

Co się stało z tym wielkim dziedzictwem tamtych lat, kiedy był z nami św. Jan Paweł II? – pytał kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. na zakończenie centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.

– Czy wolno dzielić się w imię poglądów politycznych, siać mowę nienawiści i fałszywych oskarżeń, czy też działać na szkodę naszego wspólnego dobra, jakim jest Polska? – wołał przy ołtarzu polowym pod bazyliką Mariacką.

CZYTAJ DALEJ

Kanada/ Wywiad ostrzega, by nie ufać popularnym aplikacjom; m.in. takim jak chiński TikTok

2023-01-26 07:17

[ TEMATY ]

TikTok

pixabay.com

Kanadyjski wywiad elektroniczny przygotowuje zalecenia w sprawie chińskiej aplikacji TikTok i ostrzega użytkowników, by nie zezwalali na dostęp instalowanych aplikacji do prywatnych danych.

Rządowe centrum cyberbezpieczeństwa, którego częścią jest wywiad elektroniczny (CSE – Communications Security Establishment) przygotowuje nowe rekomendacje dla Kanadyjczyków w sprawie używania TikToka i innych aplikacji, które po zainstalowaniu na telefonie próbują uzyskać dostęp do przechowywanych prywatnych danych – podały kanadyjskie media. W minionych miesiącach w USA pracownikom federalnym zakazano korzystania z TikToka ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

CZYTAJ DALEJ

Ważna rocznica

2023-01-26 19:15

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Jacek Zimniak

80. rocznica śmierci

pierwszy biskup pomocniczy

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

80. rocznica śmierci pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Jacka Zimniaka.

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za tego gorliwego, mądrego i niezłomnego biskupa Antoniego Jacka Zimniaka, który w bardzo trudnych czasach okrutnej II wojny światowej pełnił posługę w naszej diecezji – mówił na początku Mszy św. w jego intencji bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektoralnym św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję