Reklama

Wiadomości

Oszuści ukradli dane mężczyzny i wzięli na niego pożyczkę; Ziobro chce uchylenia nakazu zapłaty

Lubelski sąd nakazał spłatę kilkuset zł pożyczki z odsetkami przez mężczyznę, który padł ofiarą oszustów. Jego dane zostały skradzione i wykorzystane. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro chce uchylenia tego wyroku. Do Sądu Najwyższego trafiła skarga nadzwyczajna w tej sprawie.

[ TEMATY ]

oszustwo

Adobe.Stock

Jak dowiedziała się PAP w Prokuraturze Krajowej, chodzi o sprawę mężczyzny, który niepodziewanie otrzymał list z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód z nakazem zapłaty. Z nakazu tego wynikało, że miał zaciągnąć kilkaset złotych pożyczki. Sąd, który orzekał w trybie uproszczonym upominawczym (jako tzw. e-sąd), stwierdził, że mężczyzna ma zwrócić pożyczoną kwotę wraz z odsetkami.

Ten z kolei niezwłocznie zgłosił policji kradzież danych osobowych i wyłudzenie pożyczki. Po jakimś czasie mężczyzna wniósł też do sądu sprzeciw od nakazu zapłaty, w którym wyjaśnił przestępcze tło sprawy. Sąd nie uwzględnił jednak tego odwołania, wskazując, że zostało wniesione po terminie. Na początku sierpnia 2021 r. nadano nakazowi zapłaty klauzulę wykonalności.

Z informacji przekazanej przez prokuraturę wynika, że w sprawie pożyczek rzekomo zaciągniętych przez tego mężczyznę toczy się proces karny. Ustalono w nim, że padł on ofiarą kradzieży danych osobowych, którymi następnie posłużono się do wyłudzenia kilku zobowiązań.

Z kolei w sprawie nakazu zapłaty dostępne środki zaskarżenia zostały już przez niego wykorzystanie. W konsekwencji mężczyzna zwrócił się z prośbą o interwencję do Prokuratora Generalnego. Po przeanalizowaniu sprawy Zbigniew Ziobro wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w tej sprawie, w której domaga się uchylenia nakazu zapłaty i umorzenia postępowania.

Zdaniem prokuratury w sprawie tej "doszło do paradoksalnej sytuacji, w której zapadłe orzeczenie (nakaz zapłaty) niewątpliwie było niesprawiedliwe z punktu widzenia zasad konstytucyjnych, choć sąd działał prawidłowo". "Dla sądu nie istniały bowiem przesłanki, by zapisy umowy pożyczki uznać za abuzywne i skierować postępowanie do trybu zwykłego, gdzie można by szczegółowo zapoznać się z materiałem dowodowym. Wydając nakaz zapłaty, sąd nie miał świadomości, że umowa jest wynikiem przestępstwa. Zaś nieuwzględnienie sprzeciwu od nakazu zapłaty było wymuszone wynikającymi z kodeksu postępowania cywilnego terminami na zaskarżenie decyzji sądu" - wskazał Ziobro w swojej skardze.

Reklama

Prokurator Generalny przypomniał, że z konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawnego wywodzona jest zasada zaufania obywateli do państwa, w tym organów wymiaru sprawiedliwości. "Zasada ta wymaga, by prawo nie stawało się pułapką dla obywatela oraz by miał on uzasadnione przekonanie o przewidywalności działań organów państwa, co umożliwia mu prognozowanie własnych działań. Z kolei art. 45 Konstytucji RP gwarantuje obywatelowi prawo do sądu – w tym prawo do sprawiedliwego rozpoznania sprawy" - podkreślił Prokurator Generalny. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ ann/

2022-11-04 07:14

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa odmiana oszustwa na fałszywy rachunek za energię

[ TEMATY ]

oszustwo

Adobe.Stock

Zespół CSIRT NASK rejestruje nowe sposoby wyłudzania danych logowania do kont bankowych - ostrzegła w czwartek Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Jak poinformowano, oszuści nadal często podszywają się pod PGE, ale oprócz SMS-ów z linkami do fałszywych stron zaczęli też używać maili.

Eksperci CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej poinformowali o nowych sposobach wyłudzania danych logowania do kont bankowych. "W dalszym ciągu często spotykane jest podszywanie się pod PGE, ale oprócz znanych już SMS-ów zawierających linki do stron zakładanych przez oszustów, zaczęto również rozsyłać fałszywe wiadomości mailowe" - przekazała NASK.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Media DRK: wielki entuzjazm wobec papieża w pierwszym dniu podróży do „serca Afryki”

2023-02-01 14:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W pierwszym dniu jego wizyty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) lokalne media mówią o wielkim entuzjazmie dla papieża Franciszka. „Przyjazny i serdeczny Franciszek został we wtorek przyjęty przez dziesiątki tysięcy ludzi w stolicy DRK, Kinszasie”, pisze gazeta „La Reference Plus”.

Według państwowego radia RTNC wizyta przywódcy Kościoła katolickiego ma moc łączenia ludzi. Przywódcy innych wyznań również wezwali swoich wiernych do „serdecznego powitania” Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję