Reklama

Polska

Świdnica: dziesięć lat istnienia diecezji

[ TEMATY ]

diecezja

Mariusz Barcicki

25 marca minęła dziesiąta rocznica powołania przez do istnienia diecezji świdnickiej. Główne uroczystości odbędą się w katedrze 29 marca pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

- Był to czas błogosławiony przez Pana Boga. Przy Bożej pomocy, a także przy życzliwości dobrych ludzi, udało się nam wiele dokonać - mówi w rozmowie z KAI bp Ignacy Dec. W ciągu dziesięciu lat stworzyliśmy wszystkie potrzebne instytucje diecezjalne. Mamy Kurię Biskupią, Wyższe Seminarium Duchowne, studia magisterskie z teologii dla osób świeckich, diecezjalny oddział Caritas, studium organistowskie, studium życia rodzinnego, a ostatnio powołany został sąd biskupi - wylicza hierarcha.

Uroczystość rocznicowa odbędzie się w świdnickiej katedrze 29 marca. Mszę dziękczynną za dziesięć lat istnienia diecezji odprawi Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.

Reklama

Diecezję Świdnicką powołana została w 2004 r. przez papieża Jana Pawła II. Patronem diecezji został św. Stanisław biskup i męczennik, zaś katedrą - kościół parafialny pw. św. Stanisława i Wacława w Świdnicy. Nowa diecezja weszła w skład metropolii wrocławskiej. Pierwszym pasterzem diecezji jest prof. dr hab. Ignacy Dec, wcześniejszy rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Konsekracja biskupia odbyła się 25 marca 2004 r. - w dniu wejścia w życie dekretu Stolicy Apostolskiej o utworzeniu nowej diecezji.

Diecezja świdnicka została wydzielona z obszaru archidiecezji wrocławskiej i diecezji legnickiej. W skład nowej diecezji weszło 21 dekanatów (13 z dawnej archidiecezji wrocławskiej i 8 przynależących wcześniej do diecezji legnickiej), 181 parafii i 2 ośrodki duszpasterskie. Do nowej struktury inkardynowanych zostało 256 księży diecezjalnych i 27 zakonnych. Diecezja świdnicka liczy ponad 684 tyś. mieszkańców, jej powierzchnia wynosi ok. 4 000 km2.

2014-03-26 11:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krótki przewodnik podlaski

Niedziela Ogólnopolska 23/2018, str. 40-43

[ TEMATY ]

diecezja

Andrzej Ilczuk/Katolickie ie Radio Podlasie

Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej

Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej

Na mapie diecezji siedleckiej znajdziemy wiele miejsc ważnych z punktu widzenia nie tylko historii Kościoła, ale także dziejów Polski. Proponujemy podróż po wybranych miejscach, niektórych mało znanych, a ciekawych, by zachęcić Czytelników do odwiedzenia ich w rzeczywistości, np. w czasie letnich wędrówek.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Chrześcijanin tańczy i się świetnie bawi

2023-02-01 12:59

ks. Łukasz Romańczuk

Jarosław Kalinowski prowadzi zabawy tak, aby każdy mógł się świetnie bawić. Na zdjęciu integracja podczas Światowego Dnia Młodzieży w Oławie - listopad 2022

Jarosław Kalinowski prowadzi zabawy tak, aby każdy mógł się świetnie bawić. Na zdjęciu integracja podczas Światowego Dnia Młodzieży w Oławie - listopad 2022

Trwa karnawał, to dla wielu osób okazja do zabawy. Wielu osobom dobra zabawa kojarzy się z alkoholem. Tymczasem świetna zabawa może odbywać się bez tego trunku, a wszystko zależy od tego, co organizatorzy wydarzenia przygotowują dla swoich gości. Kluczową rolę ma w takich sytuacjach osoba prowadząca daną imprezę. Dlatego specjalnie dla czytelników Niedzieli Wrocławskiej doświadczeniem swojej pracy dzieli się Jarosław Kalinowski - wodzirej.

Ks. Łukasz Romańczuk: Na początku naszej rozmowy chciałbym powrócić do swoich prymicji i faktu, że jako wodzirej prowadziłeś zabawę prymicyjną, która mimo upływającego czasu, została dobrze zapamiętana przez uczestników tego wydarzenia. Był to efekt twojej pracy i wielu przygotowań? A jak wyglądały początki twojego wodzirejowania? Było to coś, o czym marzyłeś, a może na swojej drodze spotkałeś wodzireja, który swoim zaangażowanie sprawił, że podjąłeś się tego zadania?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję