Reklama

Kościół

Już wkrótce 37. Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym

37. Światowe Dni Młodzieży, obchodzone w tym roku na szczeblu diecezjalnym, w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko praskiej odbędą się 19 listopada. W programie będą koncerty, świadectwa, konferencje i wspólna modlitwa.

[ TEMATY ]

młodzi

Adobe Stock

Papież Franciszek zdecydował, że od 2021 r. Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym będę obchodzone w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W tym roku przypada ona 20 listopada. To jeden z elementów przygotowania do kolejnego spotkania młodych z całego świata, które zaplanowano w 2023 r. w Lizbonie. W archidiecezji warszawskiej obchody odbędą się w sobotę 19 listopada - poinformowało biuro prasowe archidiecezji.

37. Światowe Dni Młodzieży będą przeżywane pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem" (Łk 1,39).

Podziel się cytatem

W orędziu na tegoroczne ŚDM papież podkreślił, że Maryja jest wzorem, tego "jak przyjąć w życiu ten ogromny dar (Jezusa - PAP) i jak ogłaszać Go innym, stając się tymi, którzy niosą cierpiącej ludzkości Chrystusa, Jego współczującą miłość i hojną służbę".

"Jak zaznaczył, "Pan przynagla nas do wyjścia ku światłu, do tego, byśmy dali się Mu prowadzić, abyśmy mogli wyjść poza progi wszystkich naszych zamkniętych drzwi". "Matka Boża jest wzorem młodych ludzi będących w ruchu, którzy nie trwają bierni przed lustrem, podziwiając swoje odbicie, ani nie wpadają w +pułapki+ sieci" - napisał papież.

Zachęcił, aby podjąć refleksję i odpowiedzieć sobie na pytanie: w jaki sposób reaguję na potrzeby, jakie widzę wokół siebie? Czy myślę natychmiast o usprawiedliwieniu, by zwolnić się z obowiązku, czy też wykazuję zainteresowanie i oddaję siebie do dyspozycji?".

Papież przyznał, że nie można rozwiązać wszystkich problemów świata, ale jak stwierdził, można "zacząć od tych, które są najbliżej". "Jak wiele osób na świecie czeka na odwiedziny kogoś, kto się nimi zajmie! Ileż osób starszych, chorych, uwięzionych, iluż uchodźców potrzebuje naszego współczującego spojrzenia, naszych odwiedzin, jako brata lub siostry, pokonujących barierę obojętności!" - wskazał w orędziu następca św. Piotra.

Zachęcił także młodzież do wejścia w głęboką relację z Chrystusem. "Jezusowi nie wystarczało spoglądanie na nas z oddali, ale chciał być blisko nas i dzielić z nami swoje życie" - zaznaczył.

Reklama

W ocenie papieża, "potrzeba przymierza pomiędzy młodzieżą a starszymi, aby nie zapomnieć nauki płynącej z historii, aby przezwyciężyć polaryzacje i ekstremizmy współczesnych czasów".

Obchody ŚDM w archidiecezji warszawskiej odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej. W planie wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 10.00 przewidziano m.in. program ewangelizacyjny, świadectwa, wprowadzenie relikwii bł. Carlo Acutis, adorację Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia, wspólną mszę św., oraz koncert zespołu "dlaTego" połączony z prezentacją wspólnot młodzieżowych działających w parafiach archidiecezji.

W diecezji warszawsko-praskiej w tym roku spotkania odbędą się również 19 listopada, z tym, że w czterech miejscach, tak, "aby ułatwić uczestnikom dotarcie i udział w wydarzeniach".

"Jedno odbędzie się w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku oraz na okolicznej hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Będzie dedykowane przede wszystkim młodym z rejonu warszawskiego-wschodniego. Mszy św. o godz. 10.30 będzie przewodniczył biskup pomocniczy Jacek Grzybowski. Następnie w programie będzie koncert ewangelizacyjny i świadectwo Wojtka Rakoczego" - poinformowało biuro prasowe diecezji warszawsko-praskiej. W komunikacie przekazano, że drugie spotkanie zaplanowane zostało w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie i dedykowane będzie młodym z rejonów warszawskiego-północnego i warszawskiego-południowego. W programie o godz. 14.00 odbędzie się liturgia Słowa z obrzędem posłania. Następnie zaplanowana jest adoracja Najświętszego Sakramentu i spektakl, który przedstawi krakowski teatr biblijny.

Dla młodzieży z rejonów otwockiego i mińskiego, ŚDM na poziomie diecezji odbędzie się w parafii św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim. Zjazd rozpocznie się zawiązaniem wspólnoty o godz. 14.30. W programie przewidziana koncert ewangelizacyjny zespołu "Wyrwani z niewoli". Eucharystii o godz. 18.30 będzie przewodniczył bp Jacek Grzybowski.

Reklama

Młodzi z rejonów legionowskiego, wołomińskiego i jadowskiego spotkają się w parafii św. Jana Kantego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.30. W programie m.in. koncert zespołu Full Powert Spirit. Centralnym punktem będzie o godz. 18.00 msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji, bpa Romualda Kamińskiego.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jana Paweł II. Pierwsze odbyły się w dniach od 29 do 31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne odbyły się już na szczeblu archidiecezji i parafii 23 marca 1986 r. Co dwa – trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku w Niedzielę Palmową ze swoim biskupem.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędą się pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem".(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2022-11-05 07:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na haju

Narkotyki. Okazuje się, że to coraz większy problem. Owszem, pamiętam, że w Polsce zaczęło się o tym przebąkiwać już za czasów ruchów hippisowskich. Dzieci kwiaty i – dzieci trawki. Tak właśnie – „trawką” nazywano marihuanę, czyli stosunkowo łagodny narkotyk, jednak groźny, bo mogący doprowadzić do uzależnienia od narkotyków bardziej niszczących.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

2023-02-02 08:46

[ TEMATY ]

gaz

Karol Porwich /Niedziela

Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. (...) Będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis, to jest procedura unijna i musimy się jej trzymać" - powiedział szef rządu podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce (Mazowieckie).

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję