Oblaci pojawili się w opactwie tynieckim pod koniec II wojny światowej i było ich 12. Aktualnie coraz więcej osób wyraża zainteresowanie wdrażaniem reguły św. Benedykta na co dzień w ramach tej formy III zakonu.
Każdy, kto chciałby żyć w ramach wspólnoty tynieckich oblatów jest zobligowany do 2-letniego nowicjatu, a następnie rozeznania czy odpowiada mu taka droga duchowego rozwoju. Oblat jest dopuszczony do wszelkich dóbr duchowych opactwa. Przysługuje mu także pochówek na tamtejszym cmentarzu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Oblaci przyrzekają żyć w zgodzie z Ewangelią według reguły św. Benedykta i w łączności z klasztorem, odmawiać brewiarz i na pierwszym miejscu w życiu stawiać Eucharystię. Formacja nie jest bardzo czasochłonna i umożliwia realizację zwyczajnych zadań, na przykład małżeńskich, zawodowych czy kapłańskich, bo nie tylko świeccy, ale również kapłani mogą być członkami wspólnoty.
W 2021 r. do nowicjatu przyjęto 28 członków, a w tym już 16. - To rekordowa liczba zgłoszeń. Nie ma miesiąca, by ktoś nie zapytał o możliwość przynależności do naszej wspólnoty. Sądzę, że wynika to z trudnych czasów, na które składają się tak pandemia, jak i wojna na Ukrainie - ocenia Jolanta Nowak-Obczyńska, koordynatorka wspólnoty oblatów tynieckich.
Potwierdza to o. Szymon Hiżycki OSB, opat Tyńca, a jednocześnie opiekun duchowy tamtejszych oblatów. - Ludziom brakuje dzisiaj pokoju i właściwego celu. Reguła św. Benedykta umożliwia ich znalezienie, choć nie zakłada szybkiego nawrócenia, stawiając wymagania, które można jednak realnie spełnić każdego dnia - podkreśla.
Reklama
Każdy oblat uczestniczy w życiu wspólnoty tak, jak mu na to pozwala życiowa codzienność, w której oblaci starają się zachowywać umiar i czynić wszystko na większą chwałę Bożą. Wspomagają się też wzajemnie i żyją w dobrych relacjach z mnichami.
- Spotykamy się raz w miesiącu w Tyńcu - osobiście lub drogą internetową. Dzięki temu mamy członków w całej Polsce, jak również w Europie. Dwa razy w roku, w Adwencie i Wielkim Poście odbywamy rekolekcje i raz do roku pielgrzymujemy do ważnych dla benedyktynów miejsc - opisuje Nowak-Obczyńska.
Zainteresowani życiem regułą św. Benedykta we wspólnocie oblatów z Tyńca szczegółowe informacje odnajdą na stronie www.oblacitynieccy.pl.