Reklama

Polska

Województwo kujawsko-pomorskie wesprze młodych wybierających się na ŚDM

„Inwestując w młodych, nigdy się nie zawiodłem” – mówi Grzegorz Borek. Pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego zadeklarował wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przy organizacji wyjazdu uczestników na Światowe Dni Młodzieży.

[ TEMATY ]

młodzi

Toruń

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Odbędą się one w sierpniu 2023 roku w Portugalii. – Patronem naszego województwa jest św. Jan Paweł II. Ten, który zainicjował to wielkie wydarzenie. Ten, który cenił obecność każdego człowieka, zwłaszcza młodego, gdzie powtarzał, że jest on przyszłością Kościoła. Jesteśmy zobowiązani do tego, by jego wezwanie wciąż podejmować – dodał pełnomocnik.

Wielu dotychczasowych uczestników nazywa ten czas duchową inwestycją, która wielokrotnie się zwraca i daje mocny fundament do budowania przyszłości. – Młodzi mają potencjał, nawet jeśli do końca jeszcze o tym nie wiedzą. Takie wydarzenia, najpierw związane z nimi przygotowania, a potem ich realizacja, niesamowicie uaktywniają młodych. Pokazują, jakie mają talenty, wartości, zdolności. Za chwilę, w towarzystwie swoich przyjaciół, kolegów z innego kraju, kontynentu, ofiarują nam wiele dobra – dodał duszpasterz akademicki diecezji bydgoskiej ks. Piotr Wachowski, który zainicjował spotkanie w urzędzie.

„Uczestnicząc w Światowych Dniach Młodzieży odkryłam, że będąc razem, możemy podjąć wiele dobrych inicjatyw” – mówi Iwona Pozorska. – Możemy się od siebie uczyć przede wszystkim relacji z Jezusem, modlitwy, wspólnego bycia, a potem iść i przekazywać to wszystko dalej światu poprzez przykład i świadectwo własnego życia – dodała prezes Stowarzyszenia „Vestigium” w Bydgoszczy.

Jego celem jest m.in. propagowanie integracji międzynarodowej. Stąd zaangażowanie w Światowe Dni Młodzieży. – Dużo otrzymałam, przebywając z młodzieżą studencką. Także kredyt zaufania od duszpasterzy, którzy mnie prowadzili. Wszyscy oni powtarzali: dostajesz, ale potem będziesz musiała ten dług spłacić. Więc to czynię poprzez zaangażowanie i chęć pomocy innym – powiedziała Iwona Pozorska.

Ostatnie spotkanie z Ojcem Świętym w Panamie pokazało, że na wyjazd do tak dalekiego kraju mogli sobie pozwolić nieliczni Polacy. To stąd zrodził się pomysł zjednoczenia sił kilku diecezji przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Reklama

Wspólnym działaniom towarzyszyć będzie hasło „Z Kujaw i Pomorza do Lizbony”. – Chcielibyśmy pomóc młodym zredukować koszty, dostosowując je do ich możliwości, nie zwalniając przy tym z odpowiedzialności za uzbieranie choć części środków. Po to, by uszanowali dobro, które płynie do nich z wielu stron – dodał ks. Piotr Wachowski. – Niewątpliwie poznaliśmy wiele przykładów, gdzie dając młodym osobom wędkę, po pewnym czasie przynosiły one wspaniałe ryby – powiedziała Sylwia Tubielewicz-Olejnik, dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przykładem były Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w 2016 roku w Krakowie. Uroczystości centralne – tak jak będzie to również w Lizbonie – były poprzedzone tzw. „Dniami w diecezjach”. Wówczas województwo kujawsko-pomorskie gościło sporą liczbę osób m.in. ze Strefy Gazy, ale także z Ameryki Południowej, Japonii. – Cały czas mamy z nimi kontakt. Śledzimy ich kariery. Widzimy, jak przyjazd do Polski, opuszczenie po raz pierwszy w życiu swojego regionu, kontynentu, były wielką inspiracją do dalszego rozwoju – dodała Sylwia Tubielewicz-Olejnik.

Na dzisiaj szacuje się, że tylko z diecezji bydgoskiej na wydarzenia do Lizbony wyruszy około dwustu młodych. We współpracę weszły także diecezje: toruńska, pelplińska, włocławska i gnieźnieńska.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędą się pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Bo jak napisał w swoim orędziu do uczestników papież Franciszek – „Dobry pośpiech zawsze kieruje nas ku górze”. – Światowe Dni Młodzieży są czasem „ładowania serc”. Dzięki nim energia, wiara, entuzjazm, którego doświadczają młodzi podczas takich spotkań, mogą przekazywać w miejscach i środowiskach, gdzie spotykają się z drugim człowiekiem, będąc świadkiem wiary w Jezusa – dodał duszpasterz młodzieży archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Michał Bubacz.

Młodzi, którzy chcą „wstać z kanapy” i wyjechać na spotkanie z papieżem Franciszkiem do Lizbony powinni dokonać rejestracji. Najlepiej uczynić to poprzez kontakt z punktami, działającymi w diecezjach. – Będąc na wcześniejszych ŚDM, przygotowując je w Krakowie, uczestnicząc w nich w Panamie, mam przekonanie, że jest to inwestycja, w którą trzeba wkładać dużo siły i energii. Dlatego, że dla młodych globalne wydarzenia mają duże znaczenie. Uzmysławiają i pokazują, że są miliony rówieśników, którzy przeżywają podobne wartości. To ich podnosi na duchu, uskrzydla, pomaga realizować plany i ambicje, które mają zakorzenione w swoich sercach – dodał ks. Piotr Wachowski. – Chcemy przede wszystkim pomóc finansowo, ale też i organizacyjnie. Myślę, że wypracowane do tej pory doświadczenia pomogą nam dobrze zaplanować Światowe Dni Młodzieży – dodał Grzegorz Borek, pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

2022-11-10 19:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wiesław Śmigiel: Pielgrzymka to szkoła życia i miłości

- Niech trasa pielgrzymkowa będzie wspaniałą lekcją właściwej hierarchii wartości. Niech nas uczy, że w drogę zabieramy tyle, ile jest konieczne, że wszystko, co jest nadmiarem, jest balastem, który potrafi nas opóźnić, a nawet zniwelować nasze dobre zamiary. Niech trud pielgrzymi będzie dla nas szkołą życia i miłości - powiedział bp Wiesław Śmigiel do pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę. W toruńskiej katedrze zgromadziło się blisko 1, 5 tysiąca pielgrzymów z diecezji toruńskiej i pelplińskiej, którzy podczas Mszy św. modlili się o potrzebne łaski na trud wędrówki do tronu Jasnogórskiej Pani.

Nawiązując do perykopy ewangelicznej bp Wiesław Śmigiel podkreślił, że Chrystus uczy nas właściwej hierarchii wartości. – Ewangelia uczy nas właściwej hierarchii wartości, żebyśmy nie pokładali nadziei w dobrach tego świata; byśmy pamiętali, że nawet jeśli nam się poszczęści w życiu, to nie możemy zapominać o potrzebujących, o rodzinie, o tym, co jest w życiu najważniejsze. Nigdy nie wolno nam zniszczyć właściwej, dobrej hierarchii wartości – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Ciało w pełnej krasie. Spektakl Alchemii Teatralnej

2023-01-26 21:57

[ TEMATY ]

Świdnica

spektakl

Andrzej Błażewicz

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Klaudia Karczmarz

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Nasze postrzeganie ciała kształtujemy przez całe życie, a nawet najdrobniejsze sytuacje i jeden „niewinny żart” potrafią odcisnąć trwałe piętno – zdają się mówić młodzi aktorzy.

Młodzieżowa grupa Alchemii Teatralnej przyzwyczaiła widzów do regularnych pokazów, podczas których sięgają po zróżnicowany repertuar. Głównym tematem spektaklu wystawionego premierowo 22 stycznia w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury stały się kobiece ciało i społeczna presja na nie nakładana; jednak już kolejne sceny ukazały, jak istotna w konfrontacji z różnymi ludźmi i sytuacjami bywa płaszczyzna emocjonalna i psychiczna. Sztuka powstała na podstawie nagrodzonego w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną (w 2022 roku) dramatu „E(ro)tycznie” autorstwa Zuzanny Kleiny, licealistki i uczestniczki Alchemii Teatralnej, zaś za jego reżyserię odpowiada Andrzej Błażewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję