Reklama

Wiara

Gdzie jest moje najświętsze z miejsc na ziemi?

XXXIII Niedziela zwykła, Rok C, Ewangelia: Łk 21:5-19

[ TEMATY ]

Ewangelia

PhotoCredit s. Amata CSFN

1. Słowo wstępu

Reklama

Jak byśmy zareagowali, gdyby nam ktoś powiedział, że z Bazyliki św. Piotra w Rzymie nie pozostanie kamień na kamieniu? Czyż nie bylibyśmy wzburzeni? Podobnie zareagowali ci, którzy słuchali Jezusa. Świątynia Jerozolimska była przecież najważniejszym i najświętszym miejscem na ziemi w judaizmie.

2. Słowa klucze

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony».

Jezus wiedział co będzie w przyszłości. Powiedział m.in. o tym, co nastąpiło w roku 70, gdy Rzymianie zamordowali tysiące mieszkańców Jerozolimy i przybyszów oraz spalili Świątynię Jerozolimską. Od tego czasu do dziś nie odbudowano świątyni, a kult Boga w judaizmie był już tylko w synagogach.

Miejsce Świątyni Jerozolimskiej przez wieki przechodziło wiele zmian. Była na tym miejscu chrześcijańska świątynia. Około 690 roku muzułmanie wybudowali tam sanktuarium znane do dziś ze swej złotej kopuły. To jeden z najstarszych budynków muzułmańskich. Po Mekce i Medynie jest to trzecie najważniejsze miejsce dla islamu. Według tradycji muzułmańskiej prorok Mahomet miał być wzięty do nieba ze skały, która znajduje się w środku tego budynku. Stąd też nazwa „Kopuła Skały”. Nie jest to meczet, ale miejsce święte dla muzułmanów.

Do dziś ocalał mur, który otaczał Świątynię Jerozolimską. Nazywany jest „Ścianą Płaczu” albo „Murem Zachodnim”. Jest to słynne miejsce modlitwy Żydów.

3. Dziś

W Kościele katolickim każdy kościół jest – przez analogię – jak Świątynia Jerozolimska, ponieważ jest w niej miejsce najświętsze – tabernakulum, a w nim Jezus Chrystus. Jak często odwiedzam Jezusa w kościele? Czy tam idę sam, czy z rodziną?

ks. Paweł Rytel-Andrianik

2022-11-12 19:40

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przykazanie miłości nieprzyjaciół

Niedziela Ogólnopolska 8/2020, str. III

[ TEMATY ]

liturgia

Ewangelia

Adobe.stock.pl

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 5, 38-48)

Jezus powiedział do swoich uczniów:

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję