Reklama

Kościół

Bp Zadarko: nie możemy wyłączać ruchu pielgrzymkowego z reżimu bezpieczeństwa

„Organizując pielgrzymkę, musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć nieszczęścia. Pan Bóg za nas tego nie zrobi” – mówi bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Duchowny zachęca organizatorów pielgrzymek do udziału w szkoleniu organizowanym przez kierowaną przez niego Radę i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

[ TEMATY ]

pielgrzymi

Family News Service

Family News Service

Zdarza się, że przy organizacji pielgrzymek pojawiają się wątpliwości dotyczące przepisów prawa turystycznego. „Odbieramy coraz więcej takich sygnałów, zwłaszcza po tragicznym wypadku w Chorwacji” – tłumaczy przewodniczący Rady Episkopatu ds. Pielgrzymek. W sierpniu w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne.. Autobusem podróżowali pielgrzymi, którzy zmierzali do sanktuarium maryjnego w Medjugorie w Bośni. Kontrola mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego wykazała, że firma, która organizowała wyjazd, od lat działa bez odpowiednich zezwoleń.

Jak zauważa bp Zadarko, świadomość społeczna w zakresie bezpieczeństwa rośnie, przepisy się zmieniają i podmioty kościelne muszą być na bieżąco z regulacjami. „Ludzie chcą jechać na pielgrzymkę w poczuciu bezpieczeństwa, nie na zasadzie pustego zaufania w Opatrzność, że jak jest pielgrzymka, to nic złego nie może się stać” – podkreśla duchowny. I dodaje, że organizatorzy powinni wiedzieć, jakie wymagania spełnić, aby nie wyłączać ruchu pielgrzymkowego z reżimu bezpieczeństwa.

Szkolenie organizują Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Odbędzie się ono 23 listopada na kampusie UKSW przy ul. Dewajtis w Warszawie.

W programie jest m.in. wykład z prawa turystyki. Uczestnicy będą mogli posłuchać o praktycznych aspektach organizowania wyjazdów pielgrzymkowych. Organizatorzy zadbali także o to, by nie zabrakło elementów teologicznych, bo pielgrzymka o przede wszystkim przeżycie duchowe. Ks. prof. Maciej Ostrowski z Krakowa będzie mówił o kościelnych wskazaniach dla duszpasterstwa turystów i pielgrzymek. „Musimy odróżniać pielgrzymkę od wycieczki. Często granica między nimi się zaciera i dlatego trzeba przypominać o tym, co jest istotą pielgrzymki” – tłumaczy bp Zadarko.

Reklama

Szkolenie obejmuje zarówno wyjazdy krajowe jak i zagraniczne. Jest skierowane do biur turystycznych i pielgrzymkowych oraz do kościelnych organizatorów ruchu pielgrzymkowego – księży, osób duchownych i świeckich. Mogą w nim wziąć udział także osoby prywatne, które organizują wyjazdy do świętych miejsc w swojej parafii czy wspólnocie. „Takich wyjazdów jest bardzo dużo i dlatego chcemy pomóc organizatorom, żeby miały one znamiona pielgrzymki, a jednocześnie, żeby były bezpieczne i zgodne z prawem” – mówi przewodniczący Rady Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Zapisy na szkolenie trwają do 18 listopada. Szczegóły na stronie: Zobacz.

.

2022-11-15 07:54

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy

[ TEMATY ]

uchodźcy

Family News Service

Archiwum prywatne

„Polska i jej mieszkańcy zasługują na nagrodę Nobla” – napisał hiszpański dziennikarz Victor Olivares po zapoznaniu się z pracą tysięcy wolontariuszy i przedstawicieli instytucji, pracujących w punktach granicznych. Agresja Rosji na Ukrainę i związana z tym fala uchodźców stała się dla całego polskiego społeczeństwa wyzwaniem i testem solidarności z ludźmi, pozbawionymi domu i ojczyzny. Wśród pomagającym Ukrainie nie brakuje ludzi młodych.

Co można zrobić?

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powrócił do Rzymu z Afryki

2023-02-05 17:26

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek powrócił w niedzielę do Rzymu z Afryki. W czasie swej 40. zagranicznej pielgrzymki, która trwała sześć dni, odwiedził Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, dwa kraje zmagające się ze zbrojną przemocą i ubóstwem.

Samolot z papieżem wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję