Reklama

W diecezjach

Poznań: widowisko „Crucem Tuam: Pre Misterium” pamięci twórcy poznańskiego Misterium Męki Pańskiej

Najważniejsze sceny Misterium Męki Pańskiej, utwory dedykowane pamięci Artura Piotrowskiego oraz kompozycja „Crucem Tuam Adoramus” autorstwa Beaty Sibrecht złożą się na przedstawienie teatralno-muzyczne „Crucem Tuam: Pre Misterium”, poświęcone twórcy i reżyserowi poznańskiego Misterium Męki Pańskiej, w pierwszą rocznicę jego śmierci. Dwuczęściowe widowisko zostanie zaprezentowane 19 listopada.

[ TEMATY ]

Poznań

widowisko

misterium pasyjne

www.youtube.com

Spektakl rozpocznie się w plenerze, na poznańskiej Cytadeli pod Dzwonem Pokoju, a następnie zostanie przeniesiony do kościoła oo. Salezjanów na Winogradach, położonego w bliskim sąsiedztwie Cytadeli.

Widowisko w reżyserii Łukasza Sibrechta, który prywatnie jest siostrzeńcem Artura Piotrowskiego i jego chrześniakiem, opiera się na wybranych, najważniejszych scenach Misterium Męki Pańskiej. „Ponownie będziemy mogli przeżyć jakby zatrzymane w czasie poruszające sceny z poznańskiej inscenizacji pasyjnej. Poznański Chór Polihymnia pod dyrekcją Tomasza Dzięcioła i Poznański Chór Katedralny pod dyrekcją ks. Szymona Bajona wykonają w ramach spektaklu utwory dedykowane pamięci twórcy Misterium” – informują organizatorzy przedstawienia.

Uczestnicy spektaklu usłyszą też kompozycję „Crucem Tuam Adoramus”, napisaną w dla Artura przez jego siostrę – Beatę Sibrecht.

Reklama

Wstęp na spektakl „Crucem Tuam: Pre Misterium” jest bezpłatny.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Pro Posnania”.

Artur Piotrowski był scenarzystą i reżyserem, a także producentem filmowym i twórcą wydarzeń społeczno-kulturalnych, a przede wszystkim znanego w całej Polsce monumentalnego widowiska, uznawanego za największe widowisko pasyjne w Europie – Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. Zmarł 12 listopada 2021 r. w Poznaniu Miał 46 lat.

2022-11-17 19:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: uroczysta premiera filmu „Apartament”

[ TEMATY ]

film

Poznań

Arturo Mari

Jan Paweł II w Lorenzago di Cadore, 1993 r.

Jan Paweł II
w Lorenzago di Cadore, 1993 r.

Film „Apartament” ukazuje w bardzo interesujący sposób tajemnicę stworzenia, ludzi i geniuszu – powiedział po projekcji filmu abp Stanisław Gądecki. Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, autorów dokumentu można nazwać „strażnikami pamięci”.

Poznańska uroczysta premiera z udziałem producenta, Przemysława Häusera, odbyła się w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupów poznańskich. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób, m.in. członkowie kapituły metropolitalnej i pracownicy centralnych instytucji archidiecezji. – Urodziłem się w Poznaniu i bardzo się cieszę, że w tym miejscu może odbyć się pokaz tego niezwykłego filmu – mówił Przemysław Häuser.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

[ TEMATY ]

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję