Reklama

Kościół

Abp Gądecki: program duszpasterski pomaga poznawać Kościół

Poprzez głoszone słowo Boże, lekturę duchową, a przede wszystkim modlitwę pragniemy w tym roku lepiej poznawać Kościół, aby go bardziej pokochać i aby znajdować w nim miejsce dla siebie, wspólnie współpracując w kształtowaniu jego życia i misji – napisał w liście pasterskim do wiernych archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

[ TEMATY ]

Kościół

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

List metropolity poznańskiego odczytano w kościołach archidiecezji w niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Odnosząc się do hasła nowego roku duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy” abp Gądecki zauważył, że – choć zewnętrzne okoliczności nieraz utrudniają dawanie świadectwa przynależności do Kościoła – chcemy budować Kościół ludzi świętych i wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego.

Podziel się cytatem

Zdaniem przewodniczącego Episkopatu Polski osobista odwaga świętych polegała na wysiłku w celu zachowania życia związanego z osobą Chrystusa oraz na znoszeniu naporu różnych przeciwności. „Można powiedzieć, że tą drogą poszli również ci, którzy otworzyli swoje serca i domy dla naszych braci i sióstr z Ukrainy, dając świadectwo o królestwie Bożym w praktyce życia codziennego. Nie jest to więc droga dzisiaj nam nieznana” – czytamy w liście pasterskim.

„Mówimy: Wierzę w Kościół Chrystusowy, bo zdajemy sobie sprawę, że Kościół to nie tylko rzeczywistość, którą widzimy, ale także niewidzialna, choć przecież bardzo realna obecność w nim Chrystusa” – czytamy w liście pasterskim.

Reklama

Metropolita poznański przypomina, że Kościół jest „jeden”, bo przekazuje tę samą naukę i tradycję, wypływającą jak gdyby z jednych ust, wyznawaną jedną duszą i jednym sercem. „Wierzę w Kościół, który jest święty. Nie święty sam z siebie – jest bowiem złożony z grzeszników, ale ciągle uświęcany przez Zbawiciela, przez Jego oczyszczającą miłość. Wierzę w Kościół katolicki, który gromadzi ludzi różnych kultur i narodowości, aby cała ludzkość stała się żywym uwielbieniem Boga” – czytamy w liście pasterskim.

Kościół jest też apostolski, a „posługa następcy św. Piotra z kolei jednoczy widzialnie Kościół całego świata i wszystkich czasów, chroniąc tym samym każdego z nas przed fałszywą autonomią, która z łatwością przeradza się w podziały wewnątrz Kościoła”.

Abp Gądecki przytacza przykłady ludzi świętych, którzy oddali siebie bez reszty Bogu i – mimo ludzkich ograniczeń – wcielili Ewangelię w życie, dokonując rzeczy wspaniałych. „Kościół to św. Franciszek z Asyżu, twórca duchowości inspirującej do dziś miliony ludzi na całym świecie. Kościół to św. Joanna Beretta Molla, żona, matka i lekarka, która oddała własne życie dla ratowania swego nienarodzonego dziecka. Twarzą Kościoła jest św. Matka Teresa z Kalkuty, posługująca w sposób heroiczny najbiedniejszym. Powinniśmy starać się im dorównać i podobnie jak oni wierzyć w Kościół, którego sercem jest Chrystus” – pisze metropolita poznański.

2022-11-20 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Stanisław Gądecki o odnowieniu aktu oddania Narodu Polskiego Sercu Jezusa

W piątek 11 czerwca w Krakowie, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wraz z całym Episkopatem zawierzy Naród Polski Sercu Jezusa. W czasie konferencji prasowej 8 czerwca arcybiskup powiedział, że uroczysty Akt ma być podziękowaniem za otrzymane łaski, przeproszeniem i duchowym zadośćuczynieniem za grzechy oraz prośbą o umocnienie wiary i miłości.

Akt ofiarowania Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu nawiązuje do tradycji zawierzania Ojczyzny, zwłaszcza w trudnych momentach naszej historii. W tym roku przypada 100. rocznica aktu z 3 czerwca 1921 r., kiedy to u progu niepodległości biskupi zawierzyli nasz naród Sercu Jezusowemu. Uroczystość odbyła się wtedy w nowokonsekrowanej krakowskiej bazylice ojców jezuitów pod wezwaniem Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję