Reklama

Królowa ze Szczyrku

21 września 2008 r. diecezja bielsko-żywiecka będzie obchodzić historyczną uroczystość. Wizerunek Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski znajdujący się w sanktuarium na Górce w Szczyrku ozdobią papieskie korony, pobłogosławione przez Benedykta XVI. W ten sposób obraz Pani Beskidu Śląskiego dołączy do dwóch innych koronowanych wizerunków maryjnych w diecezji - w Hałcnowie k. Bielska-Białej i w Rychwałdzie obok Żywca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koronacyjnej uroczystości, która rozpocznie sie 21 września, będzie przewodniczyć kard. Stanisław Dziwisz przy udziale bp. Tadeusza Rakoczego - ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, abp. Damiana Zimonia - ordynariusza diecezji katowickiej oraz bp. Adama Śmigielskiego - ordynariusza diecezji sosnowieckiej. - Spełniają się moje marzenia - mówi o koronacji ks. Marek Dąbek, kustosz sanktuarium na Górce. - Spełniają się marzenia tych wszystkich, którzy do Pani Beskidu Śląskiego pielgrzymują i powierzają Jej swoje życie. Akt koronacji wspaniale zwieńcza ponadstuletnią historię maryjnej opieki nad beskidzkim ludem - dodaje ksiądz kustosz.

114 lat historii

Wszystko rozpoczęło się 25 maja 1894 r. Z dala od ludzkich domostw, w miejscu zwanym Przykrą Kępą, na tle bukowego drzewa Maryja objawiła się 12-letniej Juliannie Peździe. Widzenia miały także młodsze koleżanki Julianny - Marianna Pezda i Marianna Marek. Najświętsza Panna poprosiła, by wierni nosili szkaplerz, odmawiali „Anioł Pański” i śpiewali Godzinki. Z polecenia Pani w tym miejscu miała również powstać świątynia, w której będzie się odprawiać „dużo Mszy św.”.
Gdy w miesiąc po objawieniach przybył na to miejsce ówczesny proboszcz szczyrkowskiej parafii ks. Andrzej Kufta, zastał tam rozmodloną, liczącą ponad tysiąc osób rzeszę pielgrzymów, co zrelacjonował we własnoręcznie zredagowanym piśmie.
Wieść o tych wydarzeniach rozeszła się po okolicy. Coraz liczniej przybywały pielgrzymki z Żywiecczyzny i Beskidu Śląskiego. Wkrótce na buku, na którym ukazała się Pani, zawieszono obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przywieziony przez wiernych z Ustronia. Kult maryjny skupił się właśnie w tym miejscu. W listopadzie 1894 r. podjęto decyzję o postawieniu tutaj drewnianej kaplicy. Murowaną zaś zaczęto budować w 1912 r. Obecny kościół powstał w latach 1948-53, według projektu Henryka Szołdry z Bielska-Białej. W 1960 r. w głównym ołtarzu świątyni został umieszczony obraz namalowany przez Stefana Justa zgodnie z relacją Julianny Pezda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Maryja uzdrawia

Miejsce, które Maryja wybrała, stało się także znakiem szczególnej łaski i licznych uzdrowień. Najstarsze relacje o konkretnych przypadkach uzdrowień pochodzą z 20 września 1894 r. Pierwsza dotyczy Anny Chudziec z Bielska, która pisała: „Cierpiałam na wielki ból przez długi czas i lata na rękę. Z pomocą nacierania Wody i listka z tego buka i modlitwy gorącej do Najświętszej Maryi Panny zupełnie jestem zdrowa” (Pamiętnik, s.140). Drugie uzdrowienie dotyczy Julii Kapa z Białej. Tak ten fakt opisała: „Byłam chora na gardło i dowiedziałam się o cudownym objawieniu w Szczyrku Najświętszej Marii Panny, i pojechałam na to miejsce cudami słynące i po gorącej modlitwie i z pomocą wody i listka z Buka zostałam cudownie uzdrowiona” (Pamiętnik, s. 140).
Kronika przytacza jeszcze trzy uzdrowienia, które miały miejsce w następnych miesiącach 1894 r.: 14-letniej córki Julii i Michała Kapa z Białej, Marianny Gąsiorek z Rychwałdu oraz Szymona Porębskiego z Godziszki. Wszystkim uzdrowieniom towarzyszyła ufna modlitwa. Niektórzy - zgodnie z zebranymi relacjami naocznych świadków - bardziej przemyślni, oprócz wody czy bukowego listka używali kory z buka: mielono ją i spożywano z pokarmem lub napojem; zbierano także ziemię spod buka i nacierano nią ciało.
Założona w sanktuarium „Księga łask i cudów” odnotowuje wiele przypadków cudownej opieki Matki Bożej i licznych uzdrowień przybywających do Szczyrku pielgrzymów. O wielu łaskach świadczą także liczne wota ofiarowane przez pątników Matce Bożej.

Z Rzymu w Beskidy

9 kwietnia br. na Placu św. Piotra w Rzymie Benedykt XVI poświęcił korony dla obrazu Matki Bożej Królowej Polski z sanktuarium na Górce w Szczyrku, wśród tysięcy pielgrzymów, świadków tego wydarzenia, było ok. 2 tys. Polaków. Rozpoczynając audiencję, Ojciec Święty powiedział: - Pozdrawiam serdecznie uczestniczących w audiencji Polaków. Witam wiernych z parafii św. Jakuba oraz Sanktuarium Matki Bożej ze Szczyrku na czele z bp. Tadeuszem Rakoczym. Wszystkim tu obecnym życzę obfitych darów paschalnych i z serca błogosławię.
O godz. 12.43 Papież, błogosławiąc zgromadzonym pielgrzymom, podszedł do salezjańskiej delegacji przed wejściem do Bazyliki św. Piotra i pobłogosławił korony dla szczyrkowskiego sanktuarium.
W wywiadzie dla Radia Watykańskiego biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy tak skomentował przybycie delegacji ze Szczyrku na Plac św. Piotra: - Przybyliśmy, aby spotkać się z Piotrem naszych czasów i poprosić go o błogosławieństwo, aby tę wrześniową uroczystość wpisać w centrum Kościoła.

Maryjne Korony

Korony, które 21 września br. ozdobią cudowny wizerunek Szczyrkowskiej Pani, łączy bardzo wiele z koronami jasnogórskimi. Po pierwsze, zostały wykonane jako wierne repliki koron, które Ojciec Święty Jan Paweł II podarował Matce Bożej z częstochowskiego sanktuarium tuż przed swoją śmiercią. Ponadto - i jedne, i drugie zostały wykonane przez tego samego artystę złotnika - Lecha Dziewulskiego z Krakowa. Po trzecie, perły znajdujące w podstawie koron pochodzą ze skarbca Sanktuarium Jasnogórskiego i zostały ofiarowane przez poprzedniego przeora Jasnej Góry o. Bogdana Waliczka.
Choć zostały wykonane jako kopie papieskich koron dla Matki Bożej Jasnogórskej, mają one swój rys niepowtarzalny - symbolicznie wiążący je ze szczyrkowskim Sanktuarium, salezjańskim zgromadzeniem i Kościołem bielsko-żywieckim. W centralnym miejscu korony Matki Bożej, między słowami „Totus Tuus”, znajduje się pierścień biskupi ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusza Rakoczego. U stóp orła piastowskiego z lewej strony widnieje pierścień Szczyrku, który władze miasta złożyły w dowód wdzięczności Matce Bożej za opiekę nad całą społecznością Szczyrku. Po prawej znajduje się pierścień Krakowskiej Salezjańskiej Insprektorii św. Jacka - zgromadzenia, które opiekuje się sanktuarium na Górce. W czole korony, która zwieńczy głowę Pana Jezusa, umieszczono pierścień bp. Adama Śmigielskiego, należącego do Zgromadzania Księży Salezjanów.

Do Matki Bożej Królowej Polski Pani Beskidu Śląskiego każdego roku przybywa ok. 240 tys. pątników. W samym tylko 2007 r. odnotowano 387 zorganizowanych grup, które przyjechały na Górkę.
Z dniem 21 września 2008 r. to maryjne sanktuarium dołączy do dwóch innych, w których znajdują się wizerunki Matki Bożej koronowane papieskimi koronami. W 1965 r. ukoronowano obraz w Rychwałdzie k. Żywca, a w 1993 r. łaskami słynącą figurę Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie k. Bielska-Białej.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

2024-06-21 11:47

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

diecezja.kielce.pl

W dniu 20 czerwca 2024 r. w Kurii Diecezjalnej w Kielcach miały miejsce zmiany personalne. Decyzją Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego siedem parafii diecezji kieleckiej otrzymało nowych proboszczów.

Cztery parafie otrzymały administratorów, będących uprzednio wikariuszami; zaś trzy - kapłanów, którzy po rocznym pełnieniu obowiązków administratora parafii, otrzymali nominacje proboszczowskie i wobec Księdza Biskupa wyznali wiarę i złożyli przysięgę wierności przy objęciu urzędu proboszczowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

[ TEMATY ]

ks. Zbigniew Kras

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Duchowny również w ubiegłym roku pielgrzymował w intencji ustania wojny w Ukrainie z Warszawy do Lipnicy Murowanej. Prezydencki kapelan wyruszył wówczas spod Kolumny Zygmunta w stolicy, a celem była Kolumna św. Szymona w Lipnicy Murowanej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

[ TEMATY ]

sport

Bp Marian Florczyk

Igrzyska w Paryżu 2024

Igrzyska Olimpijskie

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka. Nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami. Jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmaga się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Bp Florczyk przypomniał, że św. Paweł w swoich listach, mówiąc o wierze, stosuje porównania zaczerpnięte ze świata sportu. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę chrześcijaństwo, to jest to jakaś dyscyplina wewnętrzna, to jest zmaganie się z sobą samym, ku lepszemu, ku wartościom, ku sprawnościom duchowym, ku sprawności dobra w sobie, ku miłości” - zaznaczył biskup. Dodał, że „wiara to zachęta do zmagania się z sobą, to jest bój. Ten kto ma na uwadze życie duchowe, musi czasem stoczyć wielki bój, niesamowicie zacisnąć zęby, aby przezwyciężyć pokusy i słabości”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję