Reklama

Kościół

Wiedeń: Adwent poezją pisany

Współczesne wiersze sióstr zakonnych i kapłanów polskich treścią kalendarza adwentowego

[ TEMATY ]

kalendarz adwentowy

Materiał prasowy

Adwent to czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jego „duchowe przesłanie [...] kieruje naszą uwagę ku ponownemu przyjściu Pana w chwale, na końcu dziejów” – mówił Benedykt XVI w I Niedzielę Adwentu w 2008 r., wyjaśniając dalej w swojej homilii: „Adwent to […] uczczenie pamiątki pierwszego przyjścia wcielonego Pana z myślą o Jego ostatecznym powrocie, a jednocześnie uznanie, że obecny pośród nas Chrystus jest naszym towarzyszem drogi w życiu Kościoła, który sprawuje tę tajemnicę.

Ta świadomość, [...] umacniana słuchaniem Słowa Bożego, powinna pomóc nam widzieć świat innymi oczami, odczytywać poszczególne wydarzenia życiowe i dziejowe jako słowa, które kieruje do nas Bóg jako znaki swojej miłości, zapewniające nas o Jego bliskości w każdej sytuacji. Ta świadomość powinna nas przygotować na Jego przyjęcie, [...] przypominając nam, że istotą ludzkiego życia jest pragnienie i poszukiwanie Boga.”

To przesłanie zainspirowało wiedeńską redakcję katolickiego Radia Droga do zredagowania kalendarza adwentowego, który w tutejszej tradycji jest nieodzownym elementem Adwentu, przypominającym o doniosłości świąt Bożego Narodzenia. Codziennie, od 1 do 24 grudnia, na stronie internetowej radia będzie można otworzyć okienko niespodziankę i znaleźć w nim szczególna treść.

Kalendarz adwentowy dostępny jest na stronie Radia Droga pod następującym linkiem ZOBACZ

Już po raz drugi Radio Droga prezentuje swój kalendarz adwentowy. W 2021 r. „poetyckie okienka” cieszyły się tak dużym zainteresowaniem i pozytywnym oddźwiękiem odbiorców, iż redakcja postanowiła również w tym roku powtórzyć ten projekt. Kalendarz adwentowy Radia Droga 2022 jest w całości poświęcony współczesnej twórczości poetyckiej sióstr zakonnych i kapłanów polskich.

Redakcja wybrała utwory 15 autorów. Są wśród nich siostry-poetki ze Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety – s. M. Karolina Węgrowska i s. Maria Cecylia – Teresa Krawczyk, siostry Bożena Anna Flak, Amata Jolanta Nowaszewska i Alma Alicja Pachuta ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego reprezentuje s. Urszula Michalak, a Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi s. Teresa Błaszczyk. Wśród księży-poetów znajduje się ks. prof. Jerzy Szymik – kapłan Archidiecezji Katowickiej oraz współpracujący z tygodnikiem „Niedziela” częstochowianin ks. Tomasz Podlewski, a także o. Jan Mazur z Towarzystwa Jezusowego i ks. dr Marek Chrzanowski ze Zgromadzenia Księży Orionistów.

Reklama

Oprócz wierszy żyjących sióstr i kapłanów redakcja Radia Droga sięgnęła po poezję zmarłych już autorów – siostry Marii od Jezusa Miłosiernego – Barbary Katarzyny Złotowskiej (1962-2001) z Klasztoru Sióstr Karmelitek Bosych w Gdyni, oraz księży – Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II (1920-2005), ks. kard. Andrzeja Deskura (1924-2011), jednej z najwybitniejszych postaci Kurii Rzymskiej oraz przewodniczącego Papieskiej Komisji Kinematografii i Radia/Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, a także ks. infułata prof. Bonifacego Miązka (1935-2018), wybitnego historyka literatury i wieloletniego wykładowcy literatury polskiej w Instytucie Slawistki Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Materiał prasowy

„24 okienka pięknej, wartościowej i wzruszającej poezji, która odkrywa przed czytelnikiem niezwykłą głębię duchową, pobudzając do przemyśleń i inspiracji” – czytamy na stronie internetowej Radia Droga, na której redakcja zachęca wszystkich do ich odkrywania.

Podziel się cytatem

Kalendarz adwentowy dostępny jest na stronie Radia Droga pod następującym linkiem ZOBACZ

2022-12-02 11:52

Ocena: +13 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Młodzież przygotowała kalendarz adwentowy [konkurs]

[ TEMATY ]

adwent

Wałbrzych

kalendarz adwentowy

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Młodzież z wałbrzyskiego duszpasterstwa "Razem"

Młodzież z wałbrzyskiego duszpasterstwa

Młodzi z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP wraz ze swoim duszpasterzem ks. Bartoszem Kocurem opracowali świetną pomoc duszpasterską, zachęcającą do owocnego przeżycia nadchodzącego adwentu.

Kalendarz w swojej grafice przypomina smartfonową aplikację, w której każdego dnia otrzymujemy SMS od Pana Boga. W pierwszej wiadomości znajdzie się siglum biblijne, czyli skrócony zapis odsyłający do konkretnego fragmentu Ewangelii z danego dnia. W drugiej wiadomości znajdują się pytania, które służą pomocą w rozważaniu słowa Bożego. Trzecia wiadomość zawiera intencję i zachętę do modlitwy w tej właśnie sprawie. Ostatnia wiadomość to odliczanie czasu do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję