Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja Generalna

O chrystologii św. Pawła

Chrystologii św. Pawła poświęcił Benedykt XVI swą katechezę 5 listopada podczas audiencji generalnej. Papież zauważył, że Apostoł łączył oryginalność przepowiadania z wiernością tradycji Kościoła. Benedykt XVI powiedział, że Pawłowy model uprawiania teologii i kaznodziejstwa jest stale aktualny.
Papieską katechezę streścił polskim pielgrzymom ks. prał. Paweł Ptasznik: - Całe nauczanie Apostoła koncentruje się na tajemnicy Chrystusa, którego Bóg Ojciec wskrzesił z martwych. Ten, który został ukrzyżowany i objawił nieskończoną miłość Boga, dla nas zmartwychwstał i żyje między nami. On nas usprawiedliwił. Paweł mówi o zmartwychwstaniu jako o fakcie, który dokonał się w historii. Na dowód podkreśla, że zmartwychwstały Pan ukazywał się Apostołom wielokrotnie, a w końcu i on doświadczył Jego obecności. Dlatego Apostoł nie przestawał głosić tej prawdy przy różnych okazjach w Antiochii, w Atenach, wobec Sanhedrynu, gubernatora Feliksa, króla Agryppy, czy żydów w Rzymie. Nie było to opowiadanie tylko o fakcie historycznym, który nie ma wpływu na naszą rzeczywistość. Św. Paweł wykazywał, że dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa cała ludzkość została stworzona do nieśmiertelności i zmierza do wiecznego życia z Bogiem.
Wśród pielgrzymów licznie zgromadzonych na Placu św. Piotra było wielu Polaków, w tym wrocławski arcybiskup senior kard. Henryk Gulbinowicz. Zwracając się do naszych rodaków, Ojciec Święty powiedział: - Serdecznie witam pielgrzymów z Polski. Pozdrawiam przełożone sióstr elżbietanek, zgromadzone w Rzymie na konferencji plenarnej. Chrystus umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. To główna prawda teologii św. Pawła i centrum naszej wiary. Niech ta prawda kształtuje naszą codzienność, abyśmy dostąpili owoców zbawienia. Niech Bóg wam błogosławi!

Forum Katolicko-Muzułmańskie

Apel w sprawie chrześcijan z krajów islamskich

Publiczna sesja Forum Katolicko-Muzułmańskiego odbyła się 6 listopada na Uniwersytecie Gregoriańskim. W jej trakcie odczytano deklarację końcową. Uczestnicy spotkania przyznają, że w czasie obrad pojawiły się zarówno podobieństwa, jak i różnice między obiema religiami.
W dokumencie jest też mowa, choć nie wprost, o wolności religijnej. Jego sygnatariusze stwierdzają, że „autentyczna miłość bliźniego wymaga poszanowania osoby i jej decyzji w sprawach sumienia i religii. Obejmuje to prawo jednostek i wspólnot do praktykowania własnej religii prywatnie i publicznie. (...) Mniejszości religijne mają prawo do poszanowania swych religijnych przekonań i praktyk”.
Choć deklaracja nie wspomina o prawie do zmiany religii, to jednak stwierdza, że katolicy i muzułmanie są powołani do bycia narzędziami miłości i harmonii między wierzącymi i pośród wszystkich ludzi, wyrzekając się ucisku, agresywnej przemocy i terroryzmu, zwłaszcza takiego, który dokonywany jest w imię religii.
O podjęcie problemów chrześcijan zamieszkujących kraje zdominowane przez islam zaapelowała do uczestników Forum grupa 144 chrześcijan z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Reprezentowali oni wspólnoty katolicką, prawosławną i protestancką.
Sygnatariusze dokumentu wyrażają uznanie dla wysiłków na rzecz dialogu chrześcijańsko-islamskiego, w tym listu wystosowanego przed rokiem do społeczności chrześcijańskiej przez grupę 138 uczonych muzułmańskich. Podkreślają, że mimo to sytuacja chrześcijan w krajach islamskich, wskutek narastania fali fundamentalizmu islamskiego, uległa ostatnio zdecydowanemu pogorszeniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Modlitwa „Anioł Pański”

Życie wieczne to zanurzenie się w oceanie nieskończonej miłości - powiedział Benedykt XVI 2 listopada w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”.
Wskazał, że nadzieja na życie wieczne oparta jest na śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, który jest zawsze przy każdym z nas. - Nadzieja chrześcijańska nie jest jednak indywidualna, jest zawsze nadzieją dla innych. Nasze egzystencje są wzajemnie powiązane, a dobro i zło, które każdy czyni, dotyczy zawsze innych. Dlatego modlitwa duszy pielgrzymującej na świecie może pomóc innej duszy, która oczyszcza się po śmierci. Oto dlaczego dziś Kościół wzywa nas, byśmy modlili się za naszych drogich zmarłych i zatrzymali przy ich grobach na cmentarzu - wyjaśnił Ojciec Święty.

Reklama

Stosunki dyplomatyczne z Botswaną

Stolica Apostolska i Republika Botswany nawiązały 5 listopada stosunki dyplomatyczne. Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało w Nuncjaturze Apostolskiej w Pretorii w RPA.
Jak przypomina watykańskie Biuro Prasowe w specjalnym komunikacie, Botswana jest republiką prezydencką należącą od 30 września 1966 r. do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Na czele państwa stoi prezydent Seretse Ian Khama, wybrany 1 kwietnia br.
W nocie cytuje się napis, jaki wita podróżnych na lotnisku w stolicy kraju Gaborone: „Dumni jesteśmy, że w naszym kraju nie ma korupcji. Nasze prawodawstwo nie przewiduje łapówek. Uszanujcie to”.

Nowa metoda oceny pracowników

Wprowadzenie nowej metody oceny swoich pracowników, od której zależeć będzie ich kariera, a więc i zarobki, zapowiedziano w Watykanie. Przewidziano skalę stopni od „doskonały”, przez „dobry” i „dostateczny” do „niedostatecznego”. Ten ostatni dyskwalifikuje pracownika w oczach przełożonych i odbiera mu możliwość domagania się podwyżki zarobków, które wahają się od 1300 do 2300 euro miesięcznie, w zależności od stanowiska.
„Cenzurki” dotyczyć będą zarówno świeckich, jak i duchownych pracujących w Watykanie. Ci ostatni nie kryją swoich zastrzeżeń, przypominając, że kapłani mają nieco inny rozkład dnia od osób świeckich ze względu na obowiązki duszpasterskie.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Nie potrzeba wam, bracia, pisać o czasach i chwilach, sami bowiem dokładnie wiecie, że dzień Pański przyjdzie tak jak złodziej w nocy
(1 Tes 5, 1-2).

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: Świeckości państwa nie przekreślają ani znaki religijne, ani krzyże

2024-05-30 15:28

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

kard. Nycz

PAP/Radek Pietruszka

Świeckości państwa nie przekreślają ani znaki religijne, ani krzyże; dziś nikomu w naszym podzielonym społeczeństwie nie potrzeba nowych wojenek i podziałów - mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas centralnej procesji Bożego Ciała w Warszawie.

Centralne uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się w czwartek mszą św. pod przewodnictwem kard. Nycza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po mszy św. wyruszyła tradycyjna procesja do czterech ołtarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję