Reklama

Kościół

Kraków: Valentina Alazraki Crastich odebrała tytuł doktora honoris causa UPJPII

Meksykańska dziennikarka Valentina Alazraki Crastich została doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w sanktuarium św. Jana Pawła II w 626. rocznicę utworzenia Wydziału Teologicznego, z którego wywodzi się papieska uczelnia.

[ TEMATY ]

doktor honoris causa

diecezja.pl/Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak głosi uchwała Senatu UPJPII w Krakowie, Valentina Alazraki Crastich została wyróżniona za „wzorowy sposób wykonywania zawodu dziennikarza, który traktuje jako swoją życiową, społeczną i eklezjalną misję”, „wieloletnie przykładne i rzetelne relacjonowanie wydarzeń z życia Kościoła”, „bezprecedensowy i modelowy sposób ukazywania osoby, magisterium oraz sprawowania urzędu biskupa rzymskiego przez św. Jana Pawła II”.

W uchwale czytamy ponadto, że meksykańska żurnalistka stała się „ważnym przykładem dla innych dziennikarzy”, a jej twórczość dziennikarska i pisarska „wpisuje się w służbę Ewangelii”. Krakowska uczelnia doceniła ją także za „przykładne i odważne ukazywanie oraz bronienie powszechnych wartości, w tym za zdecydowane stawanie po stronie prawdy, w szczególności zaś za zatroskanie o prawidłowe funkcjonowanie współczesnego Kościoła”, podkreślając jej wysoki poziom etosu dziennikarskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W laudacji ks. prof. Michał Drożdż, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie, podkreślał, że Valentina Alazraki służy swoją rzetelną i odpowiedzialną pracą dziennikarską „wszystkim papieżom jej życia”, ale szczególny szacunek i miłość okazała św. Janowi Pawłowi II. - Sama określiła siebie jako „Juanpablista” – przypominał. - Valentina Alazraki Crastich jest osobą, która traktuje swoją pracę jako misję dziennikarską w duchu prawdy i uczciwości, wypełniając ją jako służbę Bogu, Kościołowi i ludziom – dodał.

Prelegent podkreślał, że laureatka uczy otwarcia się mediów na Kościół, prawdziwego profesjonalizmu dziennikarskiego oraz wiernego i autentycznego świadectwa dla dziedzictwa św. Jana Pawła II.

Przywołując list apostolski Jana Pawła II „Szybki rozwój”, ks. Drożdż podkreślał za nim, że „świat mediów jest również naszym światem”, a „współczesne duszpasterstwo nie może być prowadzone w totalnej lub częściowej negacji wobec świata mediów”. - Nie wystarczy tylko oceniać, czy krytykować pewnych niepokojących zjawisk cywilizacyjnych, społecznych, politycznych, ale trzeba podejmować nieustannie pozytywną pracę na rzecz budowania i umacniania świata wartości chrześcijańskich i humanistycznych w duchu Dobrej Nowiny – dodał.

Reklama

Jego zdaniem, Valentina Alazraki jest też wzorem profesjonalizmu dziennikarskiego, a w jej warsztat wpisana jest etyka. - Elementami tego warsztatu są między innymi: zrozumienie Kościoła jako instytucji i miłość Kościoła jako wspólnoty ducha, zrozumienie potrzeb mediów wobec Kościoła, wypracowanie profesjonalnego języka komunikacji medialnej o Kościele, bycie niezależnym w przyjaznych i życzliwych relacjach z ludźmi Kościoła – wymieniał.

Dziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJPII mówił ponadto, że V. Alazraki uczy, że „bogate dziedzictwo św. Jana Pawła II nie jest tylko śladem, czy jakimś reliktem przeszłości, ale ma ogromny potencjał do kształtowania przyszłości naszego pokolenia i nowych pokoleń”.

- Łączy nas miłość do Jana Pawła II i zobowiązanie do przekazywania jego dziedzictwa następnym pokoleniom – zadeklarował. - Jest pani profesjonalistką, dziennikarką łączącą w sobie zawód i wiarę, wierność Kościołowi i troskę o poszanowanie godności człowieka. Jest pani wielką damą dziennikarstwa – podsumował.

W wygłoszonym z okazji nadanego wyróżnienia wykładzie Valentina Alazraki Crastich wyznała, że jest to jeden z najważniejszych momentów jej życia. Podkreślała, że czuje „obecność Opatrzności” lub „tego, co w Meksyku nazywane jest diosidencias, działaniem łaski Bożej”. - Moje życie zawodowe, ludzkie i duchowe byłoby zupełnie inne, gdyby nie miał miejsca ten wybór i ta pierwsza podróż – mówiła o pierwszych spotkaniach z Janem Pawłem II. Jak dodała, historię jej życia zmieniła pielgrzymka polskiego papieża do jej ojczystego Meksyku.

Reklama

- Od pierwszej podróży, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy, stałam się dla meksykańskich wiernych głosem relacjonującym pontyfikat Jana Pawła II. Nie zdając sobie z tego sprawy, stałam się osobą, która wprowadziła papieża do meksykańskich domów, przedstawiając go jako papieża, ale także jako człowieka. Jan Paweł II stał się kimś bardzo bliskim, jakby domownikiem – mówiła.

- Dla mnie nie było to tylko spełnianie obowiązku zawodowego. Być może w pierwszych dziesięciu latach jego pontyfikatu dominował aspekt zawodowy, bardzo silne poczucie bycia świadkiem historii, przez wielkie H – podkreślała dziennikarka.

- Na początku jego pontyfikatu nie myślałam o nim jako o przyszłym świętym. Był jakby nowym prorokiem, który ze swoim pastorałem objechał całą planetę. Czasami głosił kazania na pustyni, ale wcale nie z mniejszą siłą, wręcz przeciwnie, z większym impetem, by przywrócić Bogu należne mu miejsce w świecie, czy to w krajach komunistycznych, czy w tych, gdzie wyparł Go nieludzki kapitalizm – opowiadała.

V. Alazraki wyznała, że jej patrzenie na Jana Pawła II zmieniło się po tym, jak wybaczył Ali Agcy. - Od tego momentu zaczęłam dostrzegać, że za tym silnym mężczyzną o wielowymiarowej, uderzającej osobowości kryje się coś jeszcze, coś znacznie silniejszego. W rzeczywistości ta wewnętrzna siła była widoczna od pierwszego dnia – przekonywała, dodając, że świadczyła o niej papieska modlitwa. - Widzieć go modlącego się było dla wszystkich, którzy mieli taką możliwość, wyjątkowym doświadczeniem. Praktycznie wszystkie osoby, które zostały powołane na świadków w procesie beatyfikacyjnym, nawiązywały do jego sposobu modlitwy. Wydawał się być poza światem zewnętrznym, w innym wymiarze – opisywała, podkreślając, że modlitwa była „siłą napędową” wszystkich działań Jana Pawła II. - Był człowiekiem czynu, ale po pierwsze był mistykiem – dodała.

Podziel się cytatem

Reklama

- Idea świętości, z którą kojarzymy Jana Pawła II, jest ideą bardzo ludzką, która daje wielu wiernym na świecie wrażenie, że on nie umarł i że w jakiś sposób nadal nam towarzyszy. W sercach milionów ludzi jest jego cząstka, jego głos, jego nauczanie, jego gesty, jego człowieczeństwo, sposób w jaki oddawał się Bogu na modlitwie, sposób w jaki niósł krzyż, jego spojrzenie, które pośród miliona ludzi sprawiało, że czułeś, że patrzy tylko na ciebie, ewangeliczny radykalizm, który okazywał w każdej sytuacji – mówiła.

Reklama

Zdaniem meksykańskiej dziennikarki, świętość Jana Pawła II polegała na ukazaniu „ludzkiego oblicza Boga” i „przybliżeniu nieba do ziemi”. - Wszyscy, którzy go znali z bliska lub tylko z daleka, byli pod wrażeniem bogactwa jego człowieczeństwa, jego pełnego realizowania się jako człowieka; ale jeszcze bardziej znaczące jest to, że ta pełnia człowieczeństwa zbiega się ostatecznie z jego relacją z Bogiem; innymi słowy, z jego świętością – podsumowała.

Valentina Alazraki Crastich (ur. 1955) jest meksykańską dziennikarką, która od 1974 r. relacjonuje dla stacji Televisa wydarzenia z Rzymu i Watykanu. Dziennikarską karierę rozpoczęła pod koniec pontyfikatu Pawła VI. Od tamtej pory relacjonuje wszystkie najważniejsze wydarzenia watykańskie – wybory i pogrzeby kolejnych papieży, beatyfikacje i kanonizacje. Jako dziennikarka towarzyszyła Janowi Pawłowi II podczas 100 z jego 104 podróży apostolskich. W styczniu 1979 r., przed papieską pielgrzymką do Meksyku, przeprowadziła pierwszy wywiad z Janem Pawłem II. Była specjalnym wysłannikiem swojej macierzystej redakcji podczas 23 podróży zagranicznych Benedykta XVI i podczas 32 międzynarodowych podróży papieża Franciszka. 13 listopada 2021 r. Ojciec Święty nadał jej Wielki Krzyż Orderu Piusa IX, przyznawany za wybitne zasługi wobec papieża.

2023-01-11 14:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukochał Boga, Kościół i Ojczyznę

Niedziela rzeszowska 45/2020, str. IV

[ TEMATY ]

doktor honoris causa

bp Kazimierz Górny

Ks. Łukasz Hendzel

Uroczysty moment wręczenia doktoratu honoris causa

Uroczysty moment wręczenia doktoratu honoris causa

Decyzją Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego 13 października 2020 r. bp Kazimierz Górny otrzymał doktorat honoris causa największej rzeszowskiej uczelni, przy poparciu wszystkich uczelni rzeszowskich. Biskup Górny jest siedemnastą osobą wyróżnioną przez Uniwersytet Rzeszowski najwyższym tytułem. Wśród wyróżnionych dotychczas są m.in.: Jan Paweł II i abp Ignacy Tokarczuk.

Biskup Kazimierz Górny urodził się 24 grudnia 1937 r. w Lubniu. 29 czerwca 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie. W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 1985 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie przyjął święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa Omnia Tibi. Do 1992 r. pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji krakowskiej. Od 1992 r. do 2013 r. był ordynariuszem diecezji rzeszowskiej. Aktualnie jako biskup senior w miarę możliwości służy pomocą w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Czwartek, 25 kwietnia. Święto św. Marka, ewangelisty

CZYTAJ DALEJ

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00

[ TEMATY ]

jubileusz

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

List Pasterski

diecezja lubuska

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Poniżej publikujemy pełną treść słowa Biskupa Diecezjalnego, które w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytane w niedzielę 28 kwietnia 2024.

Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję