Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Górkach Wielkich

Przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Bielsko-Żywieckiego spotkali się na modlitwie przy monumentalnej stajence w Górkach Wielkich.

2023-01-23 19:29

[ TEMATY ]

modlitwa

Franciszkański Zakon Świeckich

Monika Jaworska

Przedstawiciele FZŚ z pocztami sztandarowymi na tegorocznej modlitwie.

Przedstawiciele FZŚ z pocztami sztandarowymi na tegorocznej modlitwie.

Mszy św. w kościele św. Jana Sarkandra w liturgiczne święto Chrztu Pańskiego przewodniczył bp Piotr Greger w koncelebrze z asystentem regionalnym FZŚ o. Innocentym Kiełbasiewiczem i tutejszym proboszczem o. Ignacym Winiarskim OFM. Były obecne liczne poczty sztandarowe.

Hierarcha w kazaniu zauważył, że udzielany sakrament chrztu jest znakiem zbawczej ingerencji Boga w życie człowieka, znakiem, od którego wszystko się w życiu wiary zaczyna.

To jest moment kluczowy, który decyduje o naszej tożsamości. Jest to fakt nieodwracalny ze względu na swoje skutki i wyznaczający jednocześnie właściwy sobie kierunek życia ziemskiego aż po dzień przejścia z tego świata do wieczności. Od tego momentu zostaliśmy na zawsze chrześcijanami, to jest nasze nowe imię – powiedział.

Reklama

Przypomniał, że w teologii są trzy rodzaje chrztu: chrzest krwi (męczeństwo za wiarę), chrzest pragnienia (instytucja katechumenatu) i chrzest udzielany z wody. Jego zdaniem największym sukcesem człowieka jest odnalezienie samego siebie jako człowieka ochrzczonego, jako chrześcijanina.

Wielu nadal nie chce albo nie potrafi docenić tych darów, które otrzymali od Boga w sakramencie chrztu świętego. Pomimo tego Bóg ich nie odwołuje ani nam tych darów nie odbiera. Świadczy o tym niezatarte znamię, trwały charakter, jaki chrzest wycisnął na ludzkiej duszy, niezniszczalny i nieusuwalny znak przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła. Jezus nieustannie pragnie i nigdy nie przestanie pragnąć, aby tak jak w Nim, tak i w nas Ojciec niebieski miał upodobanie. Jesteśmy naprawdę Kimś wielkim; Pan Bóg takimi nas chce – podsumował.

Na koniec przedstawicielki FZŚ podziękowały biskupowi za modlitwę. Po Eucharystii udali się na spotkanie opłatkowe.

Mszę św. poprzedziła modlitewna adoracja przy jednej z największych szopek betlejemskich na terenie naszej diecezji. Jej powierzchnia zajmuje przestrzeń całego prezbiterium. Podziwiać w niej można wiele akcentów franciszkańskich i regionalnych, a także obiekty ruchome. Natomiast w samej świątyni od grudnia widnieją nowe witraże ukazujące poszczególne sakramenty św., w tym chrzest św.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie tylko w październiku

Podczas objawień Matka Boża zwracała się do widzących z prośbą: „Odmawiajcie codziennie różaniec”. O to prosiła w Fatimie, Gietrzwałdzie i w innych miejscach.

Różaniec jest modlitwą, która nie raz zmieniała losy świata. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku wielka modlitewna krucjata różańcowa w Austrii, którą zorganizował o. Pavlićek, zapraszając do niej kanclerza tego kraju Juliusa Raaba oraz Leopolda Figla – ministra spraw zagranicznych, spowodowała, że Rosjanie wyprowadzili swoje wojska znad Dunaju. Decyzja o ich wycofaniu zapadła 13 maja 1955 r. – w dniu objawień Matki Bożej Fatimskiej. Podobnie było na Filipinach, kiedy to w 1986 r. dwa miliony osób, modliło się na nabożeństwie różańcowym o pokojowe ustąpienie dyktatora Marcosa. Tak też się stało.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Media DRK: wielki entuzjazm wobec papieża w pierwszym dniu podróży do „serca Afryki”

2023-02-01 14:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W pierwszym dniu jego wizyty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) lokalne media mówią o wielkim entuzjazmie dla papieża Franciszka. „Przyjazny i serdeczny Franciszek został we wtorek przyjęty przez dziesiątki tysięcy ludzi w stolicy DRK, Kinszasie”, pisze gazeta „La Reference Plus”.

Według państwowego radia RTNC wizyta przywódcy Kościoła katolickiego ma moc łączenia ludzi. Przywódcy innych wyznań również wezwali swoich wiernych do „serdecznego powitania” Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję