Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 30-lecie kaplicy w Caritas

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Gdybyśmy nie obchodzili tej rocznicy, to nie rozumielibyśmy, skąd się bierze czyn miłosierny Caritas. Nie ma kaplicy – nie ma doświadczenia spotkania z Panem, to byśmy byli takim kościelnym MOPS- em. Ci wielcy, o których mówi pierwsze czytanie osiągnęli to, co osiągnęli przez wiarę! Wiara i relacja z Bogiem owocowała przez nich wielkimi czynami. To miejsce – kaplica - jest kluczem do zrozumienia Caritas. Caritas to jest wiara owocująca przez miłość! – mówił abp Ryś podczas jubileuszu 30 – lecia erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Archidiecezji Łódzkiej przy ul. Gdańskiej 111.

W kwietniu 1990 roku - kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej - rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111, który został zakupiony przez bp. Tymienieckiego w 1926 roku i zagarnięty, podobnie jak inne dobra kościele, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek – który stał się siedzibą Caritas – odzyskano w 1991 roku, a po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W 30. rocznicę erygowania przez abp. Władysława Ziółka kaplicy w siedzibie Caritas Archidiecezji Łódzkiej celebrowano Mszę św., której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki. Eucharystię koncelebrowali księża, którzy przez lata posługiwali w dziełach prowadzonych przez łódzką Caritas. W homilii abp Ryś odwołując się do dzisiejszej Ewangelii, zauważył, że - problem człowieka opętanego z dzisiejszej Ewangelii polega na tym, że mieszka on na cmentarzu – mieszka wśród pomników. Ten człowiek ma dom i Jezus go do tego domu odsyła, ale on jest wywrócony z tego domu przez złego ducha. Zły duch jakby mógł, to by go przykuł tym łańcuchem do pomnika. To może być problem wielu z nas – że jesteśmy tak przykuci do przeszłości, że jesteśmy tak w tej przeszłości zanurzeni, że chcielibyśmy w niej mieszkać, ale w ten sposób, że to nas wyrywa z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz, żeby się dać uwięzić w przeszłości. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika! – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

- Ważne jest, byśmy tak przeżywali nie tylko tę rocznicę, ale wszystkie inne, by nie dać się uwięzić w przeszłości. Abyśmy się nie dali uwięzić w taki nostalgiczny sposób, że kiedyś to było – fantastycznie, wyjątkowo i przepięknie – a to uwięzienie wyrywa nas z tego, co jest naszym domem, misją, naszego działania i życia – tutaj, teraz – zakończył.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej powołał do istnienia bp Wincenty Tymieniecki w 1932 roku, a jej pierwszym dyrektorem zostaje ks. Stanisław Nowicki. W latach 1950-1989 władze polityczne zawiesiły działalność kościelnej Caritas. Caritas została upaństwowiona, a jej mienie zagarnięto, zakazując działalności. 2 kwietnia 1990 roku na mocy dekretu biskupa diecezjalnego Władysława Ziółka reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, a jej dyrektorem został ks. Ireneusz Kulesza.

Obecnie Caritas Archidiecezji Łódzkiej zajmuje się wszystkimi grupami społecznymi. Prowadzi: dwie świetlice środowiskowe dla dzieci na terenie Łodzi, dwa domy dziennego pobytu, gdzie seniorzy aktywizują się, razem się modlą i jedzą wspólnie posiłki. Caritas prowadzi dwa podmioty lecznicze: hospicjum domowe – gdzie specjaliści medycy dojeżdżają do domów swoich pacjentów oraz Integracyjny Zakład Leczniczy.

W Drzewocinach znajduje się ośrodek wypoczynkowo – rehabilitacyjny, gdzie organizowane są turnusy rehabilitacyjne. W Łodzi przy ul. Wólczańskiej znajduje się punkt pomocy charytatywnej, który w tej chwili jest centrum pomocy migrantom i uchodźcom.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej prowadzi wiele różnych działań, których celem jest pomoc osobom potrzebującym, bezdomnym, bezrobotnym i niepełnosprawnym.

2023-01-30 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

500 obiadów dla osób potrzebujących w Wolborzu

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Wolborz

ks. Łukasz Biś

Wiele organizacji, firm i indywidualnych osób codziennie wraz z Kościołem pomaga tym, którzy są najbardziej zagrożeni epidemią. Dziś w Wolborzu przekazano 500 obiadów osobom z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Ksiądz Łukasz Biś pracujący w parafii w Wolborzu kilka tygodni temu rozpoczął akcję zbierania środków na pomoc dla szpitala zakaźnego w Łodzi. Dzięki wielkiej otwartości ludzi zebrał ponad 28 tys. zł., za które zakupił i w dniu wczorajszym przekazał Szpitalowi Specjalistycznemu im. W. Biegańskiego ciśnieniowe spryskiwacze do dezynfekcji, płyn dezynfekujący oraz kombinezony. Szpital Biegańskiego jest po szpitalu w Tomaszowie Mazowieckim kolejną placówką medyczną, której udzielono wsparcia.

CZYTAJ DALEJ

Lekarze ciał i dusz: św. Charbel i św. Rafka z Libanu

[ TEMATY ]

Wielki Post

Ks. Marcin/pl.wikipedia.org

Oboje byli mistykami i cudotwórcami. Oboje są „lekarzami” ciał i dusz. Za ich przyczyną wielu powróciło do zdrowia fizycznego i duchowego. Są prawie rówieśnikami: Charbel urodził się w 1828 r., a Rafka w 1832 r. Oboje należeli do Kościoła maronickiego i wstąpili do Zakonu Mniszek/Mnichów Maronickich.

Za czasów św. Rafki mniszki maronickie przestrzegały surowej reguły z 1732 r. nawiązującej do życia eremitów wczesnochrześcijańskich (życie w samotności, modlitwa, Eucharystia, czytanie świętych ksiąg, ścisły post i praca). Podobnie mnisi. Pustelnicy żyli zgodnie z 13 artykułami reguły pustelniczej z 1810 r.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kim dla mnie Jezus Chrystus?

2023-03-23 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

- Wszystkie wielkopostne umartwienia o tyle mają sens, jeśli podejmowane są z motywów religijnych. Ważne jest, bym pościł od tego co mnie oddala od Jezusa, od tego co mnie zamyka w sobie i pozbawia zauważenia drugiego człowieka. Tylko tak rozumiany post, może nam pomóc w zachowaniu prawdziwie chrześcijańskiej postawy życia – mówił abp senior Władysław Ziółek w Kościele Stacyjnym w parafii Najświętszego Zbawiciela na Kozinach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję