Reklama

Wiadomości

Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy

Od ceremonii oficjalnego powitania przed zamkiem ryskim rozpoczęło się w środę spotkanie prezydentów Polski i Łotwy: Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa. Przywódcy mają rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

[ TEMATY ]

prezydent

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda przebywa z oficjalną wizytą na Łotwie od wtorku, w środę po powitaniu przez łotewskiego przywódcę nastąpi wzajemne przekazanie najwyższych odznaczeń państwowych.

Potem prezydenci Polski i Łotwy odbędą rozmowę w "cztery oczy", po której przewidziano obrady plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów, a następnie ich wspólną konferencję prasową.

Jak podkreślał we wtorek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, dominującym tematem rozmów prezydentów będą sprawy bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, ale też sytuacja na Ukrainie i wsparcie dla tego kraju wobec rosyjskiej agresji, a także m.in. współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza. Poinformował, że wśród tematów będzie też współpraca gospodarcza Polski i Łotwy oraz stworzenie mechanizmu odpowiedzialności karnej za rosyjskie zbrodnie.

Prezydencki minister przypominał, że w lipcu w Wilnie odbędzie się szczyt NATO; podkreślał, że państwa regionu Europy Środkowo-Wschodniej pracują już nad agendą tego spotkania.

"To, co dla nas jest najważniejsze, to dalsza adaptacja Sojuszu do zagrożeń, które płyną z kierunku wschodniego, dalsze zmiany w zakresie obecności wojskowej, zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i żołnierzy" - powiedział Przydacz. Podkreślił, że prezydent od lat zabiega o to, "by jak najwięcej Sojuszu było obecne na terytorium Polski i innych państw Europy Środkowej i Wschodniej". Minister zauważył również, że proces ten jest realizowany od szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku.

Przydacz zapowiadał, że tematem rozmów na Łotwie będzie również sytuacja na Ukrainie. Szef BPM podkreślał zarówno polski, jak i łotewski wkład we wsparcie Ukrainy wobec rosyjskiej agresji; zadeklarował, że Polska i Łotwa będą aktywnie zabiegały o jak największe wsparcie dla Ukrainy również na zachodzie Europy.

"Mamy tu duże sukcesy w ostatnich tygodniach i miesiącach, choćby kwestia baterii Patriot. To, co wydawało się dla wielu niemożliwe, zostało zrealizowane. Podobnie jeśli chodzi o koalicję pancerną - koalicję międzynarodową w zakresie przekazywania czołgów" - mówił Przydacz, dodając, że to prezydent Andrzej Duda "jako pierwszy we Lwowie zainicjował ten proces".

Reklama

W środę w obecności Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa zostanie też podpisany Program Współpracy Kulturalnej i Edukacyjnej na lata 2023-2026.

Andrzej Duda i Egils Levits złożą także kwiaty pod Pomnikiem Wolności - symbolem niepodległości państwa łotewskiego. (PAP)

Z Rygi Wiktoria Nicałek

wni/ ann/

2023-02-01 10:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrzej Duda: Będę kandydował w wyborach prezydenckich

Andrzej Duda ogłosił, że będzie startował w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Prezydent powiadomił o tym podczas spotkania z mieszkańcami Lubartowa.

Prezydent przypomniał, że w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła datę wyborów prezydenckich.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: niech się stanie Twoja wola

2023-03-20 20:08

[ TEMATY ]

krzyż

świadectwo

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Mój krzyż spadł na mnie w czterdziestostopniowym upale… jak wtedy.

Jeszcze niedawno wydawało mi się, że o krzyżu wiem prawie wszystko – ba, byłam przeświadczona, że mam do tego specjalne prawo. W końcu wraz z Mamą w czasach wojującego komunizmu wieszałyśmy go w klasach, kiedy to pod pozorem malowania szkoły próbowano raz na zawsze rozwiązać problem krzyża. Na szalę Mama nauczycielka rzuciła wówczas nasz w miarę dobry status materialny. Ojciec, dyrektor owej szkoły, mógł stracić pracę. Losy potoczyły się tak, że pracy nie stracił. Powodziło się nam jak na tamte czasy całkiem przyzwoicie.

CZYTAJ DALEJ

"Z braku rodzi się lepsze…". 3 lata temu odszedł od nas ks. Piotr Pawlukiewicz

2023-03-20 20:20

[ TEMATY ]

ks. Piotr Pawlukiewicz

youtube.com/rtck

Tuż przed swoim nieoczekiwanym odejściem, ks. Piotr Pawlukiewicz udzielił "wywiadu-strumyku" Renacie Czerwickiej. Na portalu niedziela.pl prezentujemy fragment tej wyjątkowej publikacji.

Renata Czerwicka: Mój kolega, gdy dowiedział się, że będziemy rozmawiać, poprosił mnie, żebym zapytała Księdza, co znaczą słowa: „trzeba zwolnić w życiu”. Wszyscy wokoło mówią, żeby zwolnić, a on nie wie, jak to konkretnie zrobić. Z pracy się ma zwolnić? Dzieci nie posyłać do szkoły? To pytanie jest chyba aktualne dla wielu osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję