Reklama

Niedziela Częstochowska

Ministranci i lektorzy grali o puchar abp. Wacława Depo

Za nami finał Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej w Piłce Nożnej Halowej o Puchar abp. Wacława Depo. Zawody rozegrano 18 marca w hali sportowej przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie.

2023-03-18 14:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

piłka nożna

LSO

Maciej Orman/Niedziela

W turnieju uczestniczyło 12 drużyn, które zwyciężyły w rozgrywkach na etapie regionalnym.

W kategorii ministrant I miejsce wywalczyła drużyna z parafii św. Jacka w Borze Zapilskim. Na najwyższym miejscu na podium w kategorii lektor młodszy stanęła reprezentacja parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach. Piłkarze z parafii św. Rocha w Naramicach zwyciężyli w kategorii lektor starszy.

Wymienione drużyny będą reprezentować archidiecezję częstochowską podczas XVIII Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar KnC, które odbędą się w dniach 26-27 czerwca w Gnieźnie.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

Instytut NIEDZIELA ufundował dla każdej zwycięskiej drużyny 10 biletów na mecz Rakowa Częstochowa.

– Duszpasterze, opiekunowie poszczególnych drużyn najlepiej widzą to, że w służbie liturgicznej nie tylko liczy się formacja, ale także bardzo ważna jest integracja. Myślę, że zawody sportowe w piłce nożnej halowej są bardzo dobrą formą integracji dla wspólnoty ministrantów i lektorów w danej parafii – powiedział ks. Paweł Wróbel, duszpasterz LSO w archidiecezji częstochowskiej.

Rozgrywki poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi.

W homilii metropolita częstochowski przypomniał o wielkim zamiłowaniu do sportu Karola Wojtyły, który najczęściej grał na bramce, czyli bronił drużyny przed przegraną. – W swojej posłudze kapłańskiej, biskupiej i papieskiej bardzo się natrudził, aby każdy człowiek, ale zwłaszcza człowiek młody, nie przegrał swojego życia zasmakowaniem w złu – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Arcybiskup Depo przywołał również słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział do sportowców 29 października 2000 r. na stadionie olimpijskim w Rzymie. Ojciec Święty dziękował Bogu za dar sportu, „przez który człowiek ćwiczy swe ciało, rozum i wolę, uznając, że każda z tych władz jest darem Stwórcy. Sport (...) może sprzyjać upowszechnianiu wśród młodych ważnych wartości, takich jak wytrwałość, przyjaźń, wspólnota, solidarność”. – Wasz wytrwały wysiłek i radość ze zwycięstwa, ale i doświadczenie porażki niech przyczynią się do wzrostu duchowego i dadzą wam świadomość, że „w dobrych zawodach wystąpiliście” – zakończył metropolita częstochowski.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalny kurs lektorski

[ TEMATY ]

LSO

kurs lektorski

Michał Janik/TV Niedziela

Ustanowienie nowych lektorów archidiecezji częstochowskiej 2020 r.

Ustanowienie nowych lektorów archidiecezji częstochowskiej 2020 r.

„Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w kilku parafiach naszej archidiecezji odbył się kurs lektorski. Ponieważ wciąż pojawiają się kandydaci chętni do posługi lektora, dlatego organizujemy diecezjalny kurs lektorski on-line” – poinformował na stronie www.lso.archiczest.pl ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza archidiecezji częstochowskiej.

Spotkania będą się odbywać za pomocą Skype’a. Pierwsze z nich zaplanowano na sobotę 23 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary lubelskiego getta

2023-03-20 20:43

[ TEMATY ]

KUL

getto

KUL

W 81. rocznicę likwidacji lubelskiego getta Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela upamiętniło jego mieszkańców, którzy zostali zamordowani przez niemieckich nazistów. Hołd ofiarom złożyli m.in. przedstawiciele władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i społeczności akademickiej, Ministerstwa Nauki i Edukacji, a także wspólnoty żydowskiej i katolickiej.

Początkowo getto w Lublinie zamieszkiwało ok. 34 tysięcy Żydów. W marcu 1942 r. niemieckie władze okupacyjne rozpoczęły likwidację getta na lubelskim Podzamczu. Uroczystość odbyły się na terenie Umschlagplatzu w Lublinie, miejsca, z którego niemiecka policja bezpieczeństwa w marcu i kwietniu 1942 roku wysyłała transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję