Reklama

Kościół

Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w intencji pokoju

„Jako Kościół gnieźnieński zgromadzony na modlitwie w łańcuchu wiary prosimy o wstawiennictwo św. Józefa, opiekuna Jezusa, by uprosił dar pokoju dla umęczonej wojną Ukrainy” - prosił Prymas Polski abp Wojciech Polak na początku Mszy św. sprawowanej 20 marca w katedrze gnieźnieńskiej.

[ TEMATY ]

pokój

abp Wojciech Polak

modlitwa o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy rozbrzmiewała dziś w całej Polsce, jako część ogólnoeuropejskiej inicjatywy „Łańcuch Eucharystyczny”, zainicjowanej przez Radę Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). W Polsce modlitwa ta zbiegła się z uroczystością św. Józefa Oblubieńca NMP, który - jak mówił w homilii biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz - jest nauczycielem rozeznawania, zaufania i twórczej odwagi.

„Uczymy się od niego podejmowania decyzji i wiernego wprowadzania jej w życie. Jego przykład zapewnia nas, że kiedy podejmuje się wolę Bożą, kiedy okazuje się tej woli posłuszeństwo, to w sercu rodzi się pokój” - podkreślił bp Orchowicz powtarzając za Prymasem Polski, że o ten pokój w sercu, a nade wszystko o pokój dla Ukrainy i świata modlimy się dziś za wstawiennictwem Opiekuna Świętej Rodziny.

„Czytając pobieżnie Ewangelie dzieciństwa Jezusa można odnieść wrażenie, że świat jest na łasce silnych i możnych, ale dobra nowina Ewangelii polega na ukazaniu, że pomimo despotyzmu i przemocy władców ziemskich Bóg zawsze znajduje sposób, by zrealizować swój plan zbawienia” - mówił bp Orchowicz, dodając za papieżem Franciszkiem, że nawet jeśli nam się wydaje, że Bóg nam nie pomaga, to nie znaczy, że nas opuścił, ale że pokłada ufność w nas i w tym, co możemy zaplanować i zdziałać.

Reklama

„Wpatrując się dziś w św. Józefa modlimy się o twórczą odwagę zarówno dla światowych przywódców, jak i dla nas wszystkich. Prosimy o twórczą odwagę szukania jak starać się i wprowadzać pokój, jak oddziaływać, żeby on zagościł” - podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński kończąc homilię modlitwą papieża Franciszka na Dzień Migranta i Uchodźcy 2020.

Razem z Prymasem Polski w katedrze gnieźnieńskiej modlili się gnieźnieńscy kapłani z proboszczem katedry ks. kan. Janem Kasprowiczem. W modlitwie pamiętano także o abp. seniorze Henryku Muszyńskim, który 20 marca obchodził 90. rocznicę urodzin oraz o abp. seniorze Józefie Kowalczyku w dniu jego patrona.

O odprawienie Mszy św. w intencji pokoju 20 marca lub w dniach następnych abp Wojciech Polak poprosił wszystkich proboszczów archidiecezji gnieźnieńskiej.

2023-03-20 20:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o pokój

Niedziela przemyska 3/2023, str. III

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Sergij Jakubowski

Księża biskupi z metropolii przemyskiej przybyli do Lwowa, aby modlić się o pokój

Księża biskupi z metropolii przemyskiej przybyli do Lwowa, aby modlić się o pokój

Polska pokazała światu wielki przykład miłości chrześcijańskiej. Czegoś takiego świat nie widział – powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal.

Z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Pokój do Lwowa przybyli biskupi polscy metropolii przemyskiej na czele z abp. Adamem Szalem, arcybiskupem seniorem Józefem Michalikiem i biskupami pomocniczymi Stanisławem Jamrozkiem i Krzysztofem Chudzio. Obecni byli także bp Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza, bp Jan Wątroba z Rzeszowa, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa oraz biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek. Te położone blisko granicy z Ukrainą diecezje od samego początku wojny stoją na pierwszej linii, gdy chodzi o pomoc materialną i przyjmowanie uchodźców.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: Zbadanie przypadków wykorzystywania małoletnich przez duchownych to szansa na odzyskanie wiarygodności

2023-06-07 07:10

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Badając przypadki wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych, nie obalimy żadnego pomnika. Kościół na tym nie przegra, ale wygra – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

"Teraz mamy szansę, by w końcu to bez obaw zrobić. Po prostu musimy opisać te dramatyczne historie, bo tam będzie wszystko. Będzie to na pewno opis rozmiaru ludzkich dramatów, potem – daj Boże – identyfikacja osób poszkodowanych i pomoc im w tym zakresie, w jakim jest to jeszcze dziś możliwe. Jest możliwość opisania tego, jak Kościół reagował, gdzie to zrobił, a gdzie nie i dlaczego" - mówi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś cytowany w środowym wydaniu "Rz".

CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież udał się na operację

2023-06-07 10:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek po zakończeniu audiencji generalnej w środę pojechał do kliniki Gemelli, gdzie po południu przejdzie zabieg laparotomii, czyli otwarcia jamy brusznej i będzie poddany ogólnemu znieczuleniu - poinformował rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Wyjaśnił, że operacja jest konieczna z powodu przepukliny, dającej objawy bólowe.

Hospitalizacja pooperacyjna papieża potrwa kilka dni- ogłosił dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję