Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: św. Józef ma swoją rolę w Kościele

– Święty Józef trwa w Kościele wraz z Maryją, niezmiennie wskazując na Jezusa – powiedział abp Wacław Depo. W ramach ogólnoeuropejskiej inicjatywy modlitewnej Rady Konferencji Episkopatów Europy „Łańcuch eucharystyczny” w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, metropolita częstochowski przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie Mszy św. o dar sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy.

Witając uczestników liturgii, abp Depo zachęcił, aby „patrząc z całą czcią i miłością na postać św. Józefa, odnowić w tym spojrzeniu naszą własną wiarę w Jezusa Chrystusa i w Jego Kościół”. – Czcimy św. Józefa, w którym najpełniej ze wszystkich ojców ziemskich odzwierciedla się ojcostwo samego Boga. W ten sposób św. Józef uczestniczy nadal w pełni czasów w tajemnicy odkupienia i ma swoją rolę w Kościele – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

W homilii metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że jedną z przeszkód „w zrozumieniu wzniosłej tajemnicy oblubieńczej komunii zjednoczenia Józefa i Maryi jest fakt przyjmowany już w tradycji od II stulecia, że Józef był mężczyzną w podeszłym wieku, tak jakby przywilej młodości oznaczał niebezpieczeństwo dla czystości i dziewictwa Maryi”. – Dlatego Józefa uważano bardziej za opiekuna, protektora wobec Prawa Izraela, niż oblubieńca Najświętszej Dziewicy. Tymczasem to nie liczba przeżytych lat, lecz jego wewnętrzna doskonałość, będąca owocem łaski, doprowadziła go do przeżywania w czystości oblubieńczej relacji z Maryją – powtórzył abp Depo za św. Janem Pawłem II.

Maciej Orman/Niedziela

Przyznał również słuszność polskiemu pisarzowi Janowi Dobraczyńskiemu, który nazwał Józefa cieniem Ojca Niebieskiego. – Odpowiedź 12-letniego Jezusa, będąca pierwszym ewangelicznym zapisem słów Zbawiciela: „Czyż nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?” odnowi w Józefie świadomość, że Jezus jest poczętym z Ducha Świętego i zrodzonym z Maryi Synem Bożym, a on jest według Prawa Izraela cieniem Bożego ojcostwa – kontynuował metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Zaznaczył, że „Józef jako Izraelita z krwi i kości oraz człowiek wiary ukierunkowanej na Mesjasza jest jednocześnie znakiem zakończenia Starego Przymierza”. – To on zapewnia też jedność oraz ciągłość Starego i Nowego Testamentu, na podobieństwo Jana Chrzciciela. Dlatego na wzór Abrahama widzimy go jako człowieka sprawiedliwego, okazującego absolutne posłuszeństwo Bogu. Można powiedzieć za św. Janem Pawłem II, iż to, co uczynił Józef, zjednoczyło go w sposób szczególny z wiarą Maryi. Przyjął on jako prawdę pochodzącą od Boga to, co Ona wcześniej przyjęła przy zwiastowaniu – wskazał abp Depo.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Zauważył, że „odkąd Dziewica z Nazaretu wypowiedziała swoje «tak» wobec misji zostania Matką Syna Bożego, w życiu Józefa zaczęła się rozgrywać dramatyczna walka sumienia i posłuszeństwa wiary”. – Słowa anioła: „Józefie, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki, albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło”, były jak blask błyskawicy rozjaśniającej ciemności umysłu – dodał.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „rola, jaką św. Józef odegrał w domu Świętej Rodziny z Nazaretu i ziemskim życiu Jezusa, dzieje się dalej”. – Święty Józef trwa w Kościele wraz z Maryją, niezmiennie wskazując na Jezusa. Zmieniają się czasy, przychodzą nowe wyzwania, a Kościół Chrystusowy poprzez następców św. Piotra nieustannie przyzywa i wskazuje św. Józefa jako opatrznościowego świadka i opiekuna Syna Bożego w Jego zbawczym posłaniu do świata – powiedział.

Maciej Orman/Niedziela

Arcybiskup podkreślił, że „nie sposób przecenić jego wstawienniczej roli w kształtowaniu rodzin i wspólnot chrześcijańskich, w wychowaniu dzieci i szacunku dla pracy”. – Święty Józef uczy nas, że nie wolno dać się zniewolić lękom o przyszłość i zatracić nadziei wobec dechrystianizacji. Pomaga nam powierzać się Miłosierdziu Bożemu, miłości miłosiernej, która pochyla się i decyduje o losach poszczególnych ludzi i całej ludzkości, dlatego słusznie Ojciec Święty Franciszek zadał nam dzisiaj tego patrona w owym „Łańcuchu eucharystycznym”, abyśmy do Boga odnosili to wszystko, co dzieje się w świecie – stwierdził metropolita częstochowski.

Reklama

Przez wstawiennictwo św. Józefa, patrona dobrej śmierci, modlił się, „by na godzinę naszej śmierci wyprosił nam łaskę aktu wiary, która wyraża się w słowach: «Jezu, ufam Tobie. Jezus, Maryja, Józef»”.

Maciej Orman/Niedziela

Po Komunii św. odśpiewano Suplikacje, a metropolita częstochowski odmówił modlitwę św. Jana Pawła II o pokój .

Podczas liturgii śpiewał chór Basilica Cantans pod dyr. Włodzimierza Krawczyńskiego.

Rada Konferencji Episkopatów Europy po raz kolejny wystąpiła z ogólnoeuropejską inicjatywą modlitewną „Łańcuch eucharystyczny”. Przez 39 kolejnych dni poszczególne episkopaty podejmują różnorodne inicjatywy modlitewne, upraszając dar sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy. Na prośbę Rady Kościół w Polsce animował modlitewnie dzień 20 marca.

2023-03-20 20:58

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego - wielkim zobowiązaniem dla naszego pokolenia

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

abp Wacław Depo

twitter.com/JasnaGoraNews

Dziś na Jasnej Górze nocne czuwanie przygotowujące do czerwcowej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Modlitwę tradycyjnie poprowadzi Instytut Prymasa Wyszyńskiego. W Sanktuarium od ponad 30 lat z 27 na 28 dzień każdego miesiąca w Kaplicy Matki Bożej zanoszona była prośba o rychłe wyniesienie na ołtarze Prymasa, „który wszystko postawił na Maryję”. Teraz jest to czas błagania o dobre przygotowanie i przeżycie ogłoszenia Prymasa Jasnogórskiego, błogosławionym.

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski uważa, że jego beatyfikacja to wielka radość, ale i ogromne zobowiązanie. - Patrzymy na dar beatyfikacji kard. Wyszyńskiego z wdzięcznością uznania go nie tylko jako autorytetu moralnego czy jako świadka, który „przebijał się” przez ciemność wiary, przez różne doświadczenia, które na odcinku historii naszej Ojczyzny dane mu było przechodzić, ale odczytujemy to jako zadanie, do którego zostaliśmy zobowiązani, by odkrywać go jako przewodnika dla naszego pokolenia - powiedział abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w piątek po Bożym Ciele?

W piątek w oktawie Bożego Ciała obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa.

Oktawa Bożego Ciała nie znosi piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Podziel się cytatem

„Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z „Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartą w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II) – wyjaśnia.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież udał się na operację

2023-06-07 10:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek po zakończeniu audiencji generalnej w środę pojechał do kliniki Gemelli, gdzie po południu przejdzie zabieg laparotomii, czyli otwarcia jamy brusznej i będzie poddany ogólnemu znieczuleniu - poinformował rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Wyjaśnił, że operacja jest konieczna z powodu przepukliny, dającej objawy bólowe.

Hospitalizacja pooperacyjna papieża potrwa kilka dni- ogłosił dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję