Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Mała Droga Krzyżowa

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Na terenie byłego niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi odbędzie się droga krzyżowa. Jest to pierwsze tego typu nabożeństwo w miejscu dawnej kaźni dzieci.

Mała Droga Krzyżowa będzie okazją do modlitwy i refleksji nad krzywdą i wykorzystaniem dzieci. Wszystkie 14 stacji nabożeństwa umiejscowione zostanie na terenie byłego niemieckiego obozu dla polskich dzieci, jaki znajdował się tu podczas II wojny światowej. Trasa liczyć będzie niecałe 3km marszu. - Jest to Mała Droga Krzyżowa, gdyż w głównej mierze dotyczy to dzieci, które cierpiały podczas okupacji niemieckiej, zamknięte w obozie przy ulicy Przemysłowej. Nasze nabożeństwo dotyka granicznych sytuacji, jak cierpienie dzieci, ich ból, wykorzystanie – tłumaczy organizator nabożeństwa Maciej Małecki. Teren obozu, to współcześnie osiedle mieszkaniowe, lecz podczas nabożeństwa będzie można odnaleźć topograficzne i materialne ślady istnienia tamtego miejsca. Uczestnicy modlitwy zatrzymają się przy pomniku Pękniętego Serca, który nie jest na terenie obozu, ale jest pierwszym miejscem pamięci o dzieciach zamordowanych w okresie wojny. Kolejne stacje to m.in. tzw. „krwawa grusza” oraz miejsca pamięci wyznaczone przez historyków. Każdy uczestnik nabożeństwa otrzyma rozważania do każdej stacji, by poddać osobistej refleksji cierpienie dzieci. Wsparcie merytoryczne nad Małą Drogą Krzyżową objął dr Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu oraz historycy tam pracujący.

Obóz dla dzieci przy ulicy Przemysłowej, który  istniał w latach 1942-1945 na wydzielonym terenie Litzmannstadt Getto, był pierwszym tego typu obozem na terenach okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Od 2013 roku w grudniu odbywa się „Marsz na Przemysłową”, upamiętniający rocznicę powstania tego dziecięcego miejsca kaźni.

Początek Małej Drogi Krzyżowej w piątek 31 marca w parafii Najświętszej Maryi Panny Łaskawej (ul. Goplańska 11/13) po Mszy Św. o godz. 20.00.

2023-03-21 09:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Weekend Stworzeni do relacji?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Wspólnota Chemin Neuf

Archiwum Wspólnoty

"Głoście wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby.” – te słowa św. Dominika stały się inspiracją dla młodych ze Wspólnoty Chemin Neuf w Łodzi, do przygotowania weekendowego spotkania online. Weekendy młodych to cykliczne spotkania dla ludzi w wieku 18-30 lat organizowane przez Misję Młodych Wspólnoty Chemin Neuf.

CZYTAJ DALEJ

Kijów: prezydent Zełenski przyjął kardynała Zuppiego

2023-06-06 12:11

[ TEMATY ]

Ukraina

Wołodymyr Zełenski

Karol Porwich/Niedziela

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski przyjął w Kijowie kardynała Matteo Zuppiego. Władze Ukrainy potwierdziły w minionych dniach swoją gotowość do przyjęcia wysłannika papieża Franciszka, który wczoraj spotkał się z licznymi przedstawicielami władz cywilnych w celu omówienia najtrudniejszych spraw humanitarnych, dla których Stolica Apostolska może próbować otworzyć korytarze dla tego, co określa się jako „dyplomację humanitarną”.

Jak podaje włoski dziennik katolicki "Avvenire" spotkanie było bardzo serdeczne i, według doniesień, kard. Zuppi i Zełensky zgodzili się co do kilku kluczowych punktów, aby podążać w kierunku stabilnego i konkretnego dialogu. Już wczoraj ukraiński ambasador przy Stolicy Apostolskiej, Andreij Jurasz, osobiście zaangażowany w przygotowanie watykańskiej misji, powiedział, że „Ukraina z zadowoleniem przyjmuje zainteresowanie Stolicy Apostolskiej krwawą wojną, zainicjowaną przez Rosję, oraz jej intencje dogłębnego zrozumienia realiów”. Pozwoli to na „znalezienie odpowiednich odpowiedzi w imię sprawiedliwości i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Można już zamawiać e-recepty przez aplikację mojeIKP

2023-06-07 07:13

[ TEMATY ]

leki

Montaż: Adobe Stock, gov.pl

Pacjent, który stale przyjmuje leki na receptę, może teraz poprosić o ponowne ich wystawienie przez aplikację mojeIKP. Do tej pory można było poprosić lekarza o wystawienie e-recepty online na Internetowym Koncie Pacjenta.

Przez mojeIKP można zamówić e-receptę tyko na lek, który jest stale zażywany, czyli taki, na który lekarz już wcześniej wystawił receptę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję