Reklama

Niedziela w Warszawie

Modlitewne spotkanie chrześcijan i muzułmanów

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego przedstawicie obu religii spotkają się na nabożeństwie, które odbędzie się w auli przy katedrze warszawsko-praskiej na ul. Floriańskiej 3.

Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem „Razem wokół Maryi, naszej Pani” gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów. Od 2010 roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2018 roku święto obchodzone jest wspólnie również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

Spotkaniu, które odbędzie się już w najbliższą sobotę na warszawskiej Pradze, towarzyszy hasło „Dzieląc z Maryją radości i smutki”.

Przypomnijmy. Maryja w islamie uchodzi za wybraną przez Boga. W świętej księdze tej religii jest ona jedyną kobietą wymienioną z imienia, pojawiającego się tam 34 razy, a przy tym będącego tytułem jednej sury (rozdziału) - dziewiętnastej.

Według doktryny islamu Maryja jest nieskalaną Dziewicą, która poczęła Isę w cudowny sposób, bez udziału mężczyzny. Na wiarę w dziewicze poczęcie Jezusa wskazuje nazywanie go przez muzułmanów "synem Maryi" (Isa Ibn Marjam), czyli nie przez postać ojca, ale matki. Maryja w islamie uchodzi za bezgrzeszną, pokorną i pobożną niewiastę - jako taka jest wzorem dla wiernych. Dlatego wielu muzułmanów pielgrzymuje do chrześcijańskich sanktuariów maryjnych, także tych, które leżą w krajach o większości islamskiej.

Sobotnie nabożeństwo przy ul. Floriańskiej 3 rozpocznie się o godz. 14.00. Wezmą w nim udział m.in. bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP i mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program wydarzenia.

PROGRAM SPOTKANIA „DZIELĄC Z MARYJĄ RADOŚCI I SMUTKI”:

Reklama

1. Pieśń na rozpoczęcie

2. Przywitanie uczestników

3. Wprowadzenie

- ks. bp Henryk Ciereszko, Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi

- ks. bp Warsonofiusz - Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

- mufti Tomasz Miśkiewicz - Muzułmański Związek Religijny w RP

- mufti Youssef Chadid – Liga Muzułmańska w RP

4. Akt pokuty i muzułmańska modlitwa o odpuszczenie grzechów

5. Akatyst ku czci Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie (fragmenty) - ks. Remigiusz Sosnowy, ks. prot. Jerzy Kulik

6. Święte Księgi o Zwiastowaniu

- Ewangelia św. Łukasza (1,26-38)

- Koran (3:42-52) – recytacja i tłumaczenie na język polski

7. Homilia/przemówienie: "Dzieląc z Maryją radości i smutki"

- ks. bp Henryk Ciereszko

- ks. bp Warsonofiusz

- mufti Tomasz Miśkiewicz

- mufti Youssef Chadid

8. Modlitwa Pańska i Al-Fatiha

9. Modlitwa zawierzenia/modlitwa o pokój

- ks. bp Henryk Ciereszko

- ks. bp Warsonofiusz

- mufti Tomasz Miśkiewicz

- mufti Youssef Chadid

10. Znak pokoju i pieśń

11. Słowo od Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów – prof. Agata S. Nalborczyk

12. Zakończenie i pieśń

2023-03-21 08:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Naukowe rozważania o Kościele

2023-06-06 18:35

ks. Łukasz Romańczuk

W Sali Benedykta XVI Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się dziś konferencja poświęcona Kościołowi: “Quaestio Ecclesiae”

Obecnie w Kościele w Polsce przeżywamy rok duszpasterski pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Dlatego też konferencja: “Quaestio Ecclesiae” jest ważna i pomaga zastanowić się nad tym, czym jest Kościół? Bardzo często Kościół kojarzony jest z biskupami i księżmi, a to jest coś głębszego - zaznacza ks. Michał Marciniak, organizator konferencji i dodaje: - Podstawowa i wyjściowa definicja Kościoła to ludzie będący w relacji z Jezusem, stąd też nazwa konferencji: “Quaestio Ecclesiae” - zachęca do ujęcia eklezjologicznego. Na konferencji podejmowana będzie kwestia Kapłaństwa, Małżeństwa, ale także relacji pomiędzy instytucją a charyzmatem.

CZYTAJ DALEJ

Uczcili fundatorkę

2023-06-07 11:34

Archiwum UPJPII

W ramach świętowania wspomnienia św. królowej Jadwigi przed południem w katedrze wawelskiej miał miejsce Zjazd Szkół im. Świętej Królowej Jadwigi z całej Polski i podsumowanie konkursu

W ramach świętowania wspomnienia św. królowej Jadwigi przed południem w katedrze wawelskiej miał miejsce Zjazd Szkół im. Świętej Królowej Jadwigi z całej Polski i podsumowanie konkursu

    Wspólnota akademicka UPJPII złożyła hołd św. Jadwidze Królowej. Młodzieży wręczono indeksy, a pracownikom medale UPJPII.

    W tym roku wyjątkowo 6 czerwca, ze względu na przypadającą w dniu wspomnienia św. królowej Jadwigi uroczystość Bożego Ciała (8.06), Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie uczcił swoją świętą fundatorkę i dobrodziejkę złożeniem hołdu przy relikwiach Królowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję