Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Kim dla mnie jest Jezus Chrystus?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

- Wszystkie wielkopostne umartwienia o tyle mają sens, jeśli podejmowane są z motywów religijnych. Ważne jest, bym pościł od tego co mnie oddala od Jezusa, od tego co mnie zamyka w sobie i pozbawia zauważenia drugiego człowieka. Tylko tak rozumiany post, może nam pomóc w zachowaniu prawdziwie chrześcijańskiej postawy życia – mówił abp senior Władysław Ziółek w Kościele Stacyjnym w parafii Najświętszego Zbawiciela na Kozinach.

Msza św. kościoła stacyjnego była jednocześnie zakończeniem czterodniowych rekolekcji parafialnych prowadzonych przez ks. dr Pawła Gabarę, redaktora naczelnego łódzkiej edycji „Niedzieli”. - To właśnie tutaj w ten jeden dzień w roku, zbiera się Kościół Łódzki, aby rozważać i celebrować mękę Chrystusa. Aby prosić go o zmiłowanie i miłosierdzie dla nas. Aby poprzez jałmużnę, w postaci dzisiejszej tacy, zadbać o najbardziej potrzebujących w parafii – mówił, witając abp seniora Władysława Ziółka, proboszcz parafii ks. Grzegorz Klimkiewicz. - Wielki Post jest czasem dokonania odnowy. To czas by wziąć wieki oddech i uporządkować swoje relacje względem bliźnich. Zwłaszcza, gdy przeżywany rekolekcje wielkopostne. Kiedy wchodzimy już w drugą połowę tego świętego czasu, a w tutejszej wspólnocie kończą się rekolekcje wielkopostne, warto przypomnieć sobie, że od środy popielcowej idzie za nami wezwanie Jezusa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Musimy się stale nawracać czyli świadomie odwracać się od zła, od tego co poniża naszą godność ludzką, a zwracać się ku dobru, jakie ukazuje nam szczególnie dziś Słowo Boże. Trzeba powiedzieć, że na tę drogę ciągłego nawracania weszliśmy już podczas sakramentu chrztu świętego. Prawdziwe nawrócenie człowieka to radykalną przemiana sięgającą najgłębszych pokładów naszego człowieczeństwa – mówił abp Ziółek.

W dalszej części homilii arcybiskup senior zwrócił uwagę na dobrze znane symbole Wielkiego Postu: post, modlitwę i jałmużnę. - Pan Jezus wskazuje na akty zewnętrzne, jakie należy podjąć w tym czasie: jałmużna, modlitwa i post. Kiedy myślimy o jałmużnie, mamy na myśli materialne wsparcie innych. Tymczasem Jezus ujmuje to znacznie szerzej - chce dostrzec naszą wrażliwość na drugiego człowieka i jego sytuacje życiową. Może to być zauważcie człowieka czy udzielenie dobrej rady. Często ważniejsze jest po prostu bycie z kimś w jego trudnej sytuacji. I wtedy jałmużną staje się nasza obecność przy bliźnim! (…) W tym szczególnym czasie Pan Jezus oczekuje, że pogłębimy naszą relację z Bogiem poprzez modlitwę. Powinna być ona podstawą naszej chrześcijańskiej egzystencji. Przez post najczęściej rozumie się powściągliwość w jedzeniu (…) Wszystkie wielkopolskie umartwienia o tyle mają sens, jeśli podejmowane są z motywów religijnych. Ważne jest, bym pościł od tego co mnie oddala od Jezusa, od tego co mnie zamyka w sobie i pozbawia zauważenia drugiego człowieka. Tylko tak rozumiany post, może nam pomóc w zachowaniu prawdziwie chrześcijańskiej postawy życia – przekonywał abp Senior. - Rodzi się pytanie na ile te postanowienia spełniają się w naszej tegorocznej wielkopostnej drodze. Czy zbliżyły nas do Jezusa? Zadajmy sobie kolejne pytanie: „Kim dla mnie, tak naprawdę, jest Jezus Chrystus?”. Dopiero od odpowiedzi na to pytanie, moje przygotowanie do Świąt Paschalnych będzie miało swoje uzasadnienie (…) Jezus stał się człowiekiem, by nas do siebie doprowadzić. To są prawdy wiary, które mają się stać uchrystusowione. I taki powinien być owoc przeżywania Wielkiego Postu i owoc rekolekcji. Zadajmy sobie kolejne pytanie: „Na ile jestem podobny do Jezusa?”. Trzeba, abyśmy w tym czasie jaki daje nam Bóg, pogłębiali w sobie świadomość, że Jezus Chrystus jest nam koniecznie potrzebny. Zapamiętajmy słowa: „Otwórzmy na oścież drzwi Chrystusowi”, do czego wzywał nas niejednokrotnie nasz Wielki Święty Jan Paweł II. Tylko on może prawdziwie człowiekowi pomóc, zaufajmy mu. Nie tracimy nic a zyskujemy wszystko! W jego rękach nasze życie nabiera prawdziwego sensu! – zakończył homilię abp Ziółek.

Na zakończenie Mszy św. odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz odśpiewany Apel Jasnogórski przed wizerunkiem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

2023-03-23 08:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje dla młodzieży w Konstantynowie Łódzkim

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

konstantynów łódzki

Siostry Świętej Rodziny

Siostry Świętej Rodziny zapraszają młodzież powyżej 15 roku życia na spotkanie wakacyjne z Bogiem, w dniach 5-9 sierpnia w Żabiczkach (Konstantynów Łódzki).

CZYTAJ DALEJ

Duchu Święty, przyjdź!

2023-06-05 07:18

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Pan Jezus przed wstąpieniem do nieba polecił apostołom, by szli, nauczali i chrzcili w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.

Apostołowie po przeżyciach Wielkiego Piątku, a nawet po Zmartwychwstaniu nie grzeszyli odwagą. Ale Chrystus zapowiedział już wcześniej, że ześle im Pocieszyciela, który im wszystko przypomni i wszystkiego nauczy i że będą obleczeni mocą z wysokości. Nie bardzo sobie wyobrażali, jak to będzie z tym pójściem na cały świat, ale jednak już w Jerozolimie głosili Dobrą Nowinę o Zmartwychwstałym Jezusie Galilejczyku, Synu Bożym, nie bacząc na wrogość starszyzny żydowskiej i kary, jakie na nich nakładano. A gdy w dniu Zielonych Świątek, czyli Pięćdziesiątnicy zostali napełnieni miłością Bożą – Duchem Świętym – i bez obawy poszli na cały świat, głosząc Zmartwychwstałego Chrystusa i oddając za Niego życie. Tylko jeden Jan nie umarł śmiercią męczeńską. W ślad za nimi poszły miliony i miliony misjonarzy głoszących Chrystusa tym, którzy Go nie znają, ponosząc nie rzadko śmierć męczeńską za wiarę. Wśród misjonarzy, także męczenników, nie brak i Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało w Częstochowie

2023-06-07 10:15

[ TEMATY ]

Częstochowa

Boże Ciało

Karol Porwich/Niedziela

Centralne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa rozpoczną się o godz. 10 na jasnogórskim szczycie. Mszy św. będzie przewodniczył abp Wacław Depo.

Następnie, ok. godz. 11, ojcowie i bracia paulini, kapłani diecezjalni, asysta, kapela, chóry jasnogórskie, pielgrzymi i wszyscy wierni przejdą w procesji eucharystycznej Alejami Najświętszej Maryi Panny do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję