Reklama

Niedziela Kielecka

Ukraińcy dziękują za miniony rok

Ukraińcy dziękują za miniony rok

T.D.

Agnieszka Dziarmaga

W Kielcach, tuż po wybuchu wojny, znaleźli schronienie, możliwość przekwalifikowania się, wreszcie pracę. Niektórzy z nich zostaną. W rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie modlili się razem z Polakami podczas Drogi Krzyżowej w Domu Polsko-Ukraińskim, prowadzonym przez stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie.

Rozważania Męki Chrystusa połączono z „drogą boleści” Ukrainy. Popłynęły łzy, z polskich i ukraińskich oczu.

Reklama

„Jak u rodzonej mamy”

Anna Dziadewicz rok temu uciekła z Kijowa. – Jak mi tu jest? Jak u rodzonej mamy – mówi w rozmowie z ‘Niedzielą’. Nie mam słów, jacy to dobrzy ludzie – Polacy. I Kielce dobre miasto, duże, ciche. Mam tu wszystko, ale będę chciała wrócić do domu – mówi. Irena także pochodzi z Kijowa, w Kielcach jest z córkami i siostrzenicą. Z zawodu księgowa, po opanowaniu języka polskiego pomaga w CIS, jest też objęta projektem dla uchodźców. Mąż na froncie, k. Chersonia. – Gdzie?Tego nie wiem. Raz na dzień krótko dzwoni, to wiemy, że żyje. Ciężko jest, choć wszyscy tak nam pomagają – mówi.Iryna przyjechała z Łucka, jest doktorem geografii, na Kielecczyźnie przebywa od 1 marca 2022 r. – Musiałam nauczyć się szybko polskiego, człowiek całe życie się uczy – mówi. – Pracuję w Centrum Integracji Społecznej, pomagam przy projektach i coraz lepiej czuję się w Polsce – stwierdza. Planuje na stałe pozostać w Kielcach, z córeczka Daryną.

Po Drodze Krzyżowej podopieczni stowarzyszenia zaprezentowali nastrojowy program artystyczny, utrzymany w klimacie smutnej rocznicy. Odśpiewano hymn ukraiński, był konkurs wiedzy o Ukrainie, recytacja wierszy, prezentacja prac plastycznych i spotkania tematyczne w salach warsztatowych.

Równają szanse

Dom Polsko-Ukraiński działa od listopada 2022 r. Jest to ośrodek pomocy Ukraińcom oraz osobom wykluczonym społecznie lub zagrożonym wykluczeniem z terenu Kielc i okolic. Placówkę prowadzi stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

- W ciągu roku przewinęło się u nas ok. 200 uchodźców – informuje Marcin Borowiec, kierownik CIS. 60 osób uczestniczyło warsztatach „Równać szanse” (zajęcia sportowe dla20 osób), plastyczne (10), logopedyczne (15), z języka angielskiego (15), wsparcie psychologa (10).–Ok. 10 osób dziennie dociera do nas doraźnie, z ulicy – mówi Borowiec. 39 rodzin wspomogły kluby Wolnej Strefy.60 obywateli Ukrainy uczestniczyło w ramach projektu zatrudnienia, przewidzianego dla 120 uchodźców (projekt dofinansowany z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej). Zorganizowano dwa transporty pomocowe do Lwowa. - Wszystkie te działania, poza projektem ministerstwa, finansujemy z własnych środków. Nie korzystamy z dotacji - zastrzega prezes stowarzyszenia ks. Andrzej Drapała.

2023-03-23 09:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

2023-06-03 21:38

[ TEMATY ]

świadectwa

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Artura Balceraka

Płakałem trzy dni i byłem pewny, że więcej się już nie napiję – opowiada Artur Balcerak.

Podczas modlitwy zawołałem: „Jezu, zmień moje życie!”. Przed oczami zobaczyłem je całe. Zacząłem płakać...

CZYTAJ DALEJ

Opera w Operze Leśnej

2023-06-05 13:21

Niedziela Ogólnopolska 24/2023, str. 53

[ TEMATY ]

opera

Materiały prasowe

Już w lipcu na operowej mapie Polski pojawi się nowe wydarzenie muzyczne – Baltic Opera Festival , którego mecenasem głównym jest ORLEN. W programie pierwszej edycji, w Operze Leśnej w Sopocie i Operze Bałtyckiej w Gdańsku, usłyszymy dzieła Ryszarda Wagnera i Karola Szymanowskiego.

Sopocki amfiteatr został wybudowany z myślą właśnie o muzyce operowej. Jego akustyka oraz wyjątkowe nadmorskie położenie w jednym z najsłynniejszych polskich kurortów sprawiają, że jest się czym przed światem pochwalić. Baltic Opera Festival ma przyciągnąć do Sopotu i Gdańska światowej sławy śpiewaków operowych, a także melomanów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. – Gdy śpiewam w najważniejszych operach na świecie, to często chwalę naszą Operę Leśną w Sopocie. My, wszyscy Polacy, kochamy to miejsce, a cały świat na to patrzy i chce tu przyjechać – mówi Tomasz Konieczny, ceniony na świecie bas-baryton, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

50 lat po odbudowie

2023-06-07 09:17

[ TEMATY ]

Strzelce Krajeńskie

ks. Wojciech Lisiewicz

W ramach obchodów 50. rocznicy odbudowy kościoła w Strzelcach Krajeńskich zorganizowano m.in. konkurs plastyczny i rajd rowerowy.

Początki kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Strzelcach Krajeńskich sięgają końca XIII wieku. W czasie II wojny światowej został on zniszczony. Po strzeleckiej kolegiacie – jak nazywają ją mieszkańcy – zostały tylko mury. Kolejni proboszczowie wraz z parafianami próbowali odbudować kościół i w końcu 3 czerwca 1973 r. bp Wilhelm Pluta rekonsekrował świątynię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję