Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: potrzebujemy wierności, cierpliwości i wytrwałości

– Tak bardzo potrzebujemy w naszych zagmatwanych czasach wierności, cierpliwości i wytrwałości – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 26 marca rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za św. Janem Pawłem II powtórzył, że elementami wierności są: poszukiwanie, przyjęcie wezwania Bożego, harmonia i zgodność życia z przyjętą wiarą, nawet za cenę niezrozumienia i prześladowania.

„Wierność jednak musi jeszcze przejść przez próbę bardziej wymagającą. Jest nią wytrwałość. I to jest czwarty wymiar wierności. Bardzo łatwo jest prowadzić życie zgodne z wiarą przez jeden lub kilka dni; trudno jest natomiast postępować tak przez całe życie. Łatwo wykazać zgodność wiary z życiem w chwili entuzjazmu – trudniej natomiast w chwilach udręki” – cytował papieża Polaka ks. Grabowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowny zwrócił uwagę, że wytrwałość wiąże się z cierpliwością, bez której życie jest prawdziwą udręką. „Cierpliwość jest towarzyszem mądrości” – przypomniał za św. Augustynem.

– Potrzebujemy cierpliwości w wydarzeniach, które są często nie po naszej myśli, w przeciwnościach i w cierpieniach. Cierpliwość wymaga wytrwałości. Jedna i druga postawa nie przychodzą łatwo, są owocami duchowego rozwoju i skutecznej współpracy z Bogiem. „Dzięki swej wytrwałości zyskacie wasze życie” – mówi Jezus (Łk 21, 19). Chodzi tu nie tylko o perspektywę doczesną, lecz także o obietnicę nowego życia istniejącego poza doczesnością: „Ten, kto wytrwa do końca, będzie zbawiony” (Mk 13, 13). W świetle tej obietnicy nowego sensu nabiera wszystko, czego doświadczamy, a zwłaszcza wszelkie trudności i przeciwności, których nie brakuje – kontynuował redaktor naczelny „Niedzieli”.

Podkreślił, że „zło staje się tak wszechobecne, a przez to tak zwyczajne, że ludzie nie czują już zagrożenia”. Wskazał, że w czasach relatywizmu moralnego „nawet za cenę bycia społecznie przegranymi nie możemy akceptować kompromisów z niemoralnością”. – Przeciwnie, trzeba jasno i głośno zdefiniować w swoim sumieniu, co jest dobre, a co złe, co jest wymogiem etycznym, a co prywatnym interesem. Tylko w ten sposób ludzkość nie ulegnie rozkładowi! – przekonywał ks. Grabowski.

Reklama

Zaznaczył, że „w tym niezwykle trudnym zmaganiu się potrzeba nam dużo cierpliwości i wytrwałości. By je mieć, potrzebna jest nasza współpraca z Bogiem”. To przecież „cierpliwość Boga odkupiła świat” – powiedział za Benedyktem XVI, a cytując ks. Jana Twardowskiego, dodał: „Gdyby Bóg nie był cierpliwy wobec nas, wszyscy siedzielibyśmy w piekle”.

Redaktor naczelny „Niedzieli” dziękował Maryi za Jej opiekę nad redaktorami, pracownikami i czytelnikami pisma oraz prosił „o łaskę trwania i wytrwania w odważnym pisaniu, komentowaniu spraw, które wypełniają naszą codzienność”.

– Matko Słowa, w tym apelowym czuwaniu zawierzamy Ci naszą „Niedzielę”. My, redaktorzy, dziennikarze i inni pracownicy tygodnika, jesteśmy zobowiązani do wierności nauce Chrystusa i Jego Kościoła, do rzetelności w przekazywaniu informacji, do pisania o tym, o czym inni milczą. „Niedziela” stawia na formację religijną, dlatego nasz przekaz nie może być banalny czy tabloidowy – wskazał.

– Prosimy Cię, Matko Najświętsza, dopomóż nam, abyśmy jako wiarygodne pismo katolickie byli przewodnikiem na drogach wiary i mogli docierać do coraz szerszego grona czytelników – zakończył ks. Grabowski.

2023-03-26 21:12

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzebujemy jedności

Niedziela Ogólnopolska 3/2022, str. 3

[ TEMATY ]

ekumenizm

Ks. Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Wola Chrystusa jest dla nas zobowiązaniem, a brak jedności – jawnym sprzeniewierzeniem się Jego woli.

Na okładce najnowszej Niedzieli zamieściliśmy kilka ważnych osobistości chrześcijańskiego świata. Niektóre z nich zapewne widzą Państwo po raz pierwszy, inne są wam dobrze znane – to zwierzchnicy chrześcijańskich Kościołów i wspólnot, które są zaangażowane ekumenicznie (ich imiona podajemy na s. 4).

CZYTAJ DALEJ

Złoty jubileusz kapłański

2024-05-28 14:25

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W bazylice katedralnej w Sandomierzu kapłani Diecezji Sandomierskiej i Radomskiej z rocznika święceń 1974, dziękowali Bogu za lata posługi.

Uroczystej Eucharystii, koncelebrowanej przez dziesięciu jubilatów, przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który wygłosił również okolicznościowe słowo.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller o synodalnych nadziejach i obawach

2024-05-29 07:00

[ TEMATY ]

wywiad

nadzieja

Kard. Müller

obawa

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

O nadziejach i obawach odnośnie procesu synodalnego w Kościele powszechnym mówi kard. Gerhard Ludwig Müller w rozmowie z KAI. Były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary podkreśla: „Droga Kościoła jest także drogą małej trzódki, prześladowanej przez świat, lecz trwającej na drodze Jezusa Chrystusa, na drodze prawdy. To właśnie Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Nie jest to droga synodalna niektórych funkcjonariuszy spotykających się w 5-gwiazdkowych hotelach”.

O. Stanisław Tasiemski (KAI): Księże Kardynale, w październiku zbierze się na drugiej sesji Synod Biskupów o synodalności. Jednym z etapów przygotowawczych są raporty przesyłane do Rzymu przez poszczególne konferencje biskupie. Episkopat Niemiec podkreślił w swoim dokumencie postulaty zgłaszane przez tamtejszą tzw. drogę synodalną, w tym święceń kapłańskich dla kobiet, liberalizację etyki seksualnej czy podejmowanie decyzji dotyczących Kościoła także przez osoby świeckie, na równych prawach z biskupami. Zdaniem Księdza Kardynała, w jakim punkcie jesteśmy, jakie są nadzieje i obawy odnośnie do procesu synodalnego w Kościele powszechnym?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję