KRÓTKO
W Tajlandii celnicy znaleźli na pokładzie samolotu z Korei Północnej 35 t broni. Leciała prawdopodobnie do Pakistanu. Wydarzenie pokazuje, że reżim z Phenianu za nic ma nałożone na kraj embargo na handel bronią.
42-letni mężczyzna Massimo Tartaglia rzucił we włoskiego premiera Silvio Berlusconiego metalową miniaturką mediolańskiej katedry. Wydarzenie miało miejsce na wiecu w Mediolanie. Berlusconi mógł nawet stracić oko.
Brytyjski „The Times” napisał, że Iran pracuje nad zapalnikami do broni atomowej. Dotychczas Iran przekonywał, że pracuje nad cywilnym wykorzystaniem technologii jądrowej. Zapalniki nie mają cywilnego zastosowania.
Część parlamentarzystów niemieckiej chadecji protestuje przeciw polityce kanclerz Angeli Merkel. Uważają, że odcina się ona od chrześcijańskich korzeni. Trzech na czterech Niemców uważa, że CDU nie kieruje się w polityce chrześcijańską wizją świata.
Niemcy zmienili swojego ambasadora w Rosji, bo poprzedni - Walter Jürgen Schmid był za mało krytyczny wobec Rosji. Jego zastępcą został ambasador przy NATO Ulrich Brandenburg.
Prezydent Aleksander Łukaszenko bierze się za Internet. Wprowadził właśnie rozporządzenie, dzięki któremu blokowane mają być niewygodne strony internetowe i wszystkie wejścia do sieci na Białorusi. Kontrolą tego obszaru ma się zajmować specjalna komórka przy prezydenckiej administracji.
Brytyjski sąd wydał nakaz aresztowania Cipi Liwni, która kierowała izraelską dyplomacją w czasie wojny w Strefie Gazy. O ściganie Liwni wnioskowały propalestyńskie organizacje, które uważają ją za zbrodniarkę wojenną. Liwni musiała odwołać wizytę w Londynie.
Amerykański prezydent chce przenieść więźniów z Guantanamo do więzienia położonego w mało zaludnionych okolicach 240 kilometrów od Chicago.
Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oświadczył w wywiadzie dla izraelskiego dziennika „Haarec”, że porozumienie pokojowe z Izraelem może zostać osiągnięte w ciągu sześciu miesięcy, jeśli w tym czasie zostanie zatrzymana rozbudowa osiedli żydowskich.
ludzieValery Giscard d’Estaing
Były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing ujawnił, że stanowisko protestantów, a następnie muzułmanów uniemożliwiło umieszczenie w preambule Konstytucji Europejskiej odniesienia do „chrześcijańskich korzeni Europy”. Jak zaznaczył, jego propozycja, by wyraźnie wspomnieć o chrześcijańskich korzeniach naszego kontynentu, została odrzucona większością głosów. Były przewodniczący Konwentu, który w latach 2002-2003 opracowywał Konstytucję Europejską, zaznaczył, że kiedy w dokumencie tym wymieniono religijne dziedzictwo Europy, myślano o dziedzictwie chrześcijańskim, jednak nie można go było wymienić z przyczyn redakcyjnych. Ujawnił też, że w ówczesnej debacie wokół propozycji Jana Pawła II, aby w preambule odwołać się do chrześcijańskich korzeni Europy, przeciwko takiemu ujęciu wypowiedzieli się protestanci. Uważali, że należałoby raczej mówić o korzeniach „judeochrześcijańskich”. Takie sformułowanie nie mogło być z kolei zaakceptowane przez muzułmanów. Poddana została więc pod głosowanie propozycja hiszpańska, aby przyjąć do preambuły „religijne korzenie Europy, zwłaszcza chrześcijańskie”. Tę propozycję odrzuciła większość eurodeputowanych, zwłaszcza z Europy Północnej i Północno-Wschodniej.
StrasburgMilion podpisów za życiem
Reklama
Carlo Casini - deputowany do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący włoskiego Ruchu na rzecz Życia, Antonio Gaspari - włoski dziennikarz zaangażowany w obronę ludzkiego życia oraz przedstawiciele ruchów pro-life reprezentujący 14 państw, m.in. Włochy, Wielką Brytanię, Hiszpanię, Portugalię, Chorwację, Czechy, Grecję, Niemcy, Węgry i Polskę, spotkali się 15 grudnia w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem. Uczestnicy spotkania przekazali petycję „Prawo do życia od poczęcia i godność człowieka” z milionem podpisów obywateli Unii Europejskiej za prawną obroną życia ludzkiego od chwili poczęcia.
Odnosząc się do tej inicjatywy, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił, że ona ma swoje ogromne znaczenie dla Europy i jest pierwszą tak dużą akcją obywatelską mieszkańców Unii Europejskiej od czasu kwestii Traktatu Lizbońskiego.
W spotkaniu uczestniczyła delegacja „Niedzieli”, która do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu przywiozła blisko 20 tys. podpisów zebranych wśród czytelników tygodnika pod moratorium na wykonywanie aborcji. W rozmowie z „Niedzielą” Antonio Gaspari podkreślił, że w sprawie obrony ludzkiego życia i promocji godności człowieka trzeba zrobić jeszcze bardzo dużo i zjednoczyć siły. Zadowolenie z inicjatywy podjętej przez „Niedzielę” wyraził Carlo Casini. - Musimy mówić wiele w mediach na temat obrony ludzkiego życia i zrobić wszystko by ten ważny temat znalazł swoje właściwe miejsce w debacie w Parlamencie Europejskim - powiedział dziennikarzom „Niedzieli”.
Ks. Mariusz Frukacz, Strasburg
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Patronka niebezpiecznej misji
W kaplicach obu baz wojskowych, gdzie stacjonują podhalańczycy - w Ghazni i Warrior - zostały umieszczone figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Żołnierze VI zmiany ISAF przywieźli je ze sobą z Polski. Kapelan bazy w Warrior ks. Stanisław Denys podkreśla, że żołnierze często w ciągu dnia modlą się przed Ludźmierską Panią. W kaplicy od godz. 9 do 19 wystawiony jest Najświętszy Sakrament. O godz. 15 wojskowi odmawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a o 18.30 - Różaniec. Kulminacją każdego dnia jest Msza św. o godzinie 19. Ksiądz Kapelan podkreśla, że frekwencja na niedzielnej Liturgii przerosła wszelkie oczekiwania. Koniecznością stało się wprowadzenie dodatkowej - trzeciej Mszy św. - Wszyscy podhalańczycy głęboko wierzą, że ich misja przebiegnie szczęśliwie pod opieką Gaździny Podhala. Ks. SD
BrazyliaKościół w Twitterze
Oficjalna strona Konferencji Episkopatu Brazylii (CNBB) dostępna jest od niedawna również jako usługa Twitter. Usługa mikroblogu jest zintegrowana z nową stroną CNBB, która w niedalekiej przyszłości również zostanie umieszczona w wirtualnej sieci. Jak tłumaczy ks. Geraldo Martins Dias z biura prasowego CNBB, krok ten wypływa z pragnienia, by ewangelizacja docierała do każdego zakątka globalnego świata.
Za pomocą Twittera CNBB powiększy się zasób przekazywanych informacji, skoncentrowanych na życiu parafii, diecezji, regionów oraz Kościoła w Brazylii i na całym świecie. Dostęp pod adresem: http://www.twitter.com/CNBBNacional .