Reklama

Kościół

Płock: dziękczynienie św. Janowi Pawłowi II za ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego

Spotkanie pod „Oknem Papieskim”, Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, świadectwo Jana Budziaszka i koncert „Strefy Serca” znalazł się w programie wydarzenia „U źródła Miłosierdzia”, zainicjowanego przez Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku 16 kwietnia. W ten sposób podziękowano Papieżowi za ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego.

[ TEMATY ]

Płock

Święto Miłosierdzia Bożego

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w święto Miłosierdzia Bożego postanowili podziękować Papieżowi za ustanowienie tegoż święta. Rycerze i mieszkańcy Płocka spotkali się w niedzielne popołudnie przed „Oknem Papieskim”, znajdującym się na domu biskupim na Placu Narutowicza 10.

Za wspólne spotkanie podziękował Janusz Paczkowski, prowincjał Polski Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II. - To dla nas dzień szczególny. Jesteśmy jakby „żywymi pomnikami” św. Jana Pawła II. Staramy się szerzyć miłosierdzie, tak jak okazywał je Jan Paweł II. Jego miłosierna postawa oddziaływała na innych, to on ogłosił dzień miłosierdzia dla świata całego. Modlimy się w Płocku, skąd wyszło na świat miłosierdzie. Wierzymy w świętych obcowanie, w to, że Jan Paweł II błogosławi nam i wstawia się za nami - podkreślił Janusz Paczkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Szymon Stułkowski zaznaczył, że urodził się i wychował niedaleko Kiekrza, gdzie Siostry Matki Bożej Miłosierdzia mają swój dom. Krótko mieszkała tam także s. Faustyna Kowalska. Nad Jeziorem Kierskim przeżyła spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym. Gospodarz domu biskupiego dodał, że obecnie jest biskupem w Płocku, gdzie Pan Jezus zażyczył sobie, aby namalowano Jego obraz.

Uczestnicy spotkania zaśpiewali papieską „Barkę” i złożyli kwiaty przy pomniku Papieża Jana Pawła II przy katedrze. Następnie Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II i wierni przeszli procesyjnie do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Mieście, gdzie wzięli udział w Mszy św. Sprawował ją ks. dr Tomasz Brzeziński, rektor sanktuarium. Było też świadectwo Jana Budziaszka, perkusisty legendarnych „Skaldów”, o doświadczaniu Miłosierdzia Bożego w codziennym życiu.

Spotkanie zakończył znakomity koncert „Strefy Serca”. Jest to grupa składająca się z chóru, solistów i profesjonalnych muzyków, którzy występują okazjonalnie podczas ważnych wydarzeń religijnych. Projektem kieruje Dominika Bieniek-Czaplak. Podczas koncertu w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia młodzi artyści studenci, wykonali utwory modlitewne, wielkanocne, o Bożym Miłosierdziu.

Reklama

Jan Paweł II odwiedził Płock w dniach 7-8 czerwca 1991 roku, podczas czwartej pielgrzymki do Ojczyzny, odbywającej się pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Przybył na zaproszenie biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. W dniu 7 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, odprawił Mszę św. na placu, który obecnie nazywa się Placem Celebry (w sąsiedztwie stadionu „Wisły”), z udziałem około 200 tysięcy wiernych.

Papież odwiedził Zakład Karny, modlił się przy pomniku abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, przewodniczył nabożeństwu czerwcowemu w bazylice katedralnej, wtedy też zamknął 42. synod diecezjalny. Potem udał się do domu biskupiego przy Placu Narutowicza 10. Oczekiwał na niego tłum wiernych, szczególnie ludzi młodych. Papież skierował wówczas do zgromadzonych krótkie słowo i zaprosił zebranych do zaśpiewania Apelu Jasnogórskiego.

Na zakończenie Jan Paweł II udzielił błogosławieństwa, po czym przeszedł do okna po drugiej stronie budynku. Na pamiątkę tego wydarzenia 21 czerwca 2020 roku na domu biskupim odsłonięto mozaikę z „Oknem Papieskim”, wykonaną przez Lubosza Karwata z Tuchowa koło Tarnowa.

W mieście znajdują się także dwa pomniki, dedykowane Papieżowi. Pomnik przy katedrze, ukazujący Jana Pawła II z ręką uniesioną w geście błogosławieństwa, autorstwa prof. Gustawa Zemły, został odsłonięty 1 maja 1994 roku. Pomnik na Placu Celebry Papieskiej, nawiązujący do objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej w obrazie „Jezu ufam Tobie” (22 lutego 1931 roku w Płocku), został odsłonięty 6 czerwca 2021 roku, a zaprojektował go prof. Stanisława Słonina z Krakowa.

2023-04-17 17:24

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łagiewniki: Święto Miłosierdzia pod hasłem „Miej miłosierdzie dla nas i całego świata”

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Święto Miłosierdzia Bożego

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Co roku w Święto Miłosierdzia do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybywają rzesze pielgrzymów. W tym roku patronują mu słowa wypowiadane w Koronce do Bożego miłosierdzia i na zakończenie Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu.

Już jutro, 6 kwietnia o godz. 18:00 w Bazylice Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, odprawi Eucharystię wigilijną. Wtedy rozpocznie się również peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w archidiecezji krakowskiej. O godz. 20:30 rozpocznie się czuwanie modlitewne.

CZYTAJ DALEJ

Dary Świętego Ducha

Niedziela rzeszowska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

Pięćdziesiątnica

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

U roczystość nazywano Zielonymi Świątkami, bowiem przystrajano domostwa i ich obejścia zielonymi gałęziami, np. brzozowymi bądź wierzbowymi, co miało gwarantować urodzaj i chronić przed złymi duchami. Dodatkowo silny zapach tataraku chronił zagrody przed owadami.

CZYTAJ DALEJ

Wakacje z WOT ruszają już po raz piąty

2024-05-19 07:05

2LBOT

W nadchodzące wakacje lubelscy terytorialsi przygotowali dwa terminy szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla wszystkich, którzy podczas letniej przerwy w nauce i pracy chcą zdobyć nowe umiejętności i zostać żołnierzem Wojska Polskiego. To będzie już 5 rok z projektem Wakacje z WOT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję