Reklama

Aspekty

Nowa Sól. Upamiętniono kapelanów Wojska Polskiego

W parafii św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli upamiętniono kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych 83 lata temu przez sowietów.

[ TEMATY ]

Katyń

tablica

Nowa Sól

parafia św. Józefa Rzemieślnika

Kapelani Wojska Polskiego

Materiały Aspektów

W Nowej Soli upamiętniono kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu

W Nowej Soli upamiętniono kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzeciego maja, w uroczystość NMP Królowej Polski i zarazem święta Konstytucji 3 maja, w parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli miała miejsce religijno-patriotyczna uroczystość. Tego dnia została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny, po której odsłonięto tablicę upamiętniającą zamordowanie w 1940 roku przez sowietów kapelanów Wojska Polskiego. Odsłonięcie pamiątkowej tablicy to inicjatywa IPN.

Galeria zdjęć poniżej:

W mordzie katyńskim zginęło: 26 kapłanów katolickich, w tym 2 kleryków; jeden greckokatolicki, trzech prawosławnych, po jednym wyznania ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego oraz naczelny rabin WP. Ich nazwiska figurują na tablicy umieszczonej na ścianie kościoła przy głównym wejściu. Mszy św. przewodniczył ks. prałat Eugeniusz Jankiewicz przy udziale innych kapłanów, m.in. ks. prałata płk Zbigniewa Kępy, rzecznika Ordynariatu Polowego, ks. kpt Ernesta Skalskiego, kapelana wojskowego dla grekokatolików. Mszę św. koncelebrowali proboszcz parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika ks. kan. Krzysztof Kocz oraz ks. Paweł Mikołajczak, wikariusz nowosolskiej parafii pw św. Michała Archanioła, który modlił się w intencji motocyklistów, którzy od kilku już lat towarzyszą trzeciomajowym uroczystościom w Nowej Soli, zjeżdżając się z całego regionu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-05-03 23:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnotowe dziękczynienie

Moderatorzy, animatorzy i uczestnicy tegorocznych rekolekcji zorganizowanych przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej spotkali się 4 września na powakacyjnym dniu wspólnoty w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie, aby podziękować za przeżyte oazy.

– Spotykamy się, żeby objawić Kościół, który jest wspólnotą różnorodną w swoich charyzmatach i powołaniach. Chcemy również pokazać, że Ruch Światło-Życie jest dla wszystkich. Jego założyciel ks. Franciszek Blachnicki mówił, że w tym ruchu można się urodzić, dojrzeć, zestarzeć i umrzeć. Jest to miejsce dla dzieci, młodzieży, dorosłych, rodzin, kapłanów i osób życia konsekrowanego – powiedział „Niedzieli” ks. Adam Polak, moderator Ruchu Światło-Życie w archidiecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

[ TEMATY ]

kapłaństwo

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Krzysztof Olejnik TChr, prowincjałowie z Australii, Brazylii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, krajów, gdzie posługują chrystusowcy, rektor ks. dr Jan Hadalski i wychowawcy seminaryjni, siostry misjonarki, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji poznańskiej

2024-05-22 15:57

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, podjął następujące decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych:

ks. Paweł FROELICH – dot. proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Kruszewie – mianowany proboszczem parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku – 1.08.2024

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję