Reklama

Aspekty

Nowa Sól. Upamiętniono kapelanów Wojska Polskiego

W parafii św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli upamiętniono kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych 83 lata temu przez sowietów.

[ TEMATY ]

Katyń

tablica

Nowa Sól

parafia św. Józefa Rzemieślnika

Kapelani Wojska Polskiego

Materiały Aspektów

W Nowej Soli upamiętniono kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu

W Nowej Soli upamiętniono kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzeciego maja, w uroczystość NMP Królowej Polski i zarazem święta Konstytucji 3 maja, w parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli miała miejsce religijno-patriotyczna uroczystość. Tego dnia została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny, po której odsłonięto tablicę upamiętniającą zamordowanie w 1940 roku przez sowietów kapelanów Wojska Polskiego. Odsłonięcie pamiątkowej tablicy to inicjatywa IPN.

Galeria zdjęć poniżej:

W mordzie katyńskim zginęło: 26 kapłanów katolickich, w tym 2 kleryków; jeden greckokatolicki, trzech prawosławnych, po jednym wyznania ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego oraz naczelny rabin WP. Ich nazwiska figurują na tablicy umieszczonej na ścianie kościoła przy głównym wejściu. Mszy św. przewodniczył ks. prałat Eugeniusz Jankiewicz przy udziale innych kapłanów, m.in. ks. prałata płk Zbigniewa Kępy, rzecznika Ordynariatu Polowego, ks. kpt Ernesta Skalskiego, kapelana wojskowego dla grekokatolików. Mszę św. koncelebrowali proboszcz parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika ks. kan. Krzysztof Kocz oraz ks. Paweł Mikołajczak, wikariusz nowosolskiej parafii pw św. Michała Archanioła, który modlił się w intencji motocyklistów, którzy od kilku już lat towarzyszą trzeciomajowym uroczystościom w Nowej Soli, zjeżdżając się z całego regionu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-05-03 23:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symboliczna góra objawień z niebieskim krzyżem w Częstochowie

29 listopada w parafii św. Józefa Rzemieślnika abp Wacław Depo poświęcił figurę Matki Bożej Medjugorskiej oraz niebieski krzyż na skałach, przypominające miejsce objawień w Medjugorje.

– Chcemy, by Maryja chroniła każdego z nas, kiedy zagraża nam zło, które atakuje Kościół i samego Boga – powiedział ks. Marek Kundzicz, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

PKW: frekwencja w II turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 17 wyniosła 33,17 proc.

2024-04-21 20:14

[ TEMATY ]

wybory

Adobe Stock

Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 17, wyniosła 33,17 proc. - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Dodał, że najwyższą frekwencję odnotowano w woj. lubelskim, a najniższą w woj. dolnośląskim.

Marciniak przekazał, że według stanu na godz. 17, liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, tj. liczba osób ujętych w spisach wyborców, w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 12 mln 17 tys. 272 osoby. Podkreślił, że PKW otrzymała dane ze wszystkich komisji obwodowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję