Reklama

Kościół

Włochy: Ksiądz z Turynu napisał podręcznik dla zdesperowanych katechetów

Ksiądz Diego Goso z Turynu, odpowiedzialny za komunikację z wiernymi diecezji Ventimiglia – San Remo, na północy Włoch, napisał podręcznik dla katechetów, w którym zawarł zbiór rad "z przymrużeniem oka", jak trafić do młodych ludzi z przekazem religijnym. To już 18. książka tego duchownego.

[ TEMATY ]

kapłan

katecheza

kapłan

turyn

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W zamyśle "Podręcznik dla zdesperowanych katechetów" (Manuale per catechisti disperati) ma być swoistym „pogotowiem ratunkowym” dla księży, sióstr zakonnych i katechetów świeckich. To właśnie oni mają na co dzień do czynienia z młodymi ludźmi, którym często brakuje podstaw wiedzy o katolicyzmie.

„Nie powinniśmy załamywać rąk nawet, jeśli młodzi nie mają minimum wiedzy religijnej. Dlatego w poradniku zamieściłem też dodatek z podstawowymi modlitwami jak +Wierzę w Boga+, +Ojcze nasz+ czy różaniec" – powiedział ksiądz Goso w wywiadzie dla katolickiego dziennika "L'Avvenire".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autorka wywiadu zapytała księdza, skąd pomysł na to, by książka miała formę podręcznika.

"W naszym życiu potrzebujemy pewności, jasnych, prostych i przejrzystych odpowiedzi. Kiedy studiowałem teologię, szukałem książek, które mi tę pewność dawały (…). W tym duchu pomyślałem o napisaniu, przede wszystkim dla siebie, a potem dla moich współpracowników, podręcznika katechizmu, który może nie jest w stanie powiedzieć wszystkiego, ale stara się powiedzieć wszystko w sposób kompetentny, prosty i jasny. I, na ile to możliwe, w sposób miły i zabawny” – odpowiedział ks. Goso.

Podręcznik zawiera instruktaż dwudziestu sześciu gotowych do przeprowadzenia lekcji.

"Nie mam miłych wspomnień z lekcji religii. Czułem strach, że będę przepytywany przez wiecznie wrzeszczącego katechetę. Tematy do nauczenia się na pamięć nigdy nie dotykały prawdziwego życia nas, młodzieży. (…) Uważam, że katechizm powinien być postrzegany przez młodych ludzi jako szkoła życia, w której Ewangelia i tradycja Kościoła są tym, co nas podtrzymuje, wspiera nas. Moje lekcje w podręczniku są ułożone w taki sposób, aby z jednej strony podkreślić to, co naprawdę ważne w wierze, co trzeba dobrze poznać, a z drugiej – zrobić kilka dygresji, które pozwalają młodym złapać oddech podczas lekcji. Podaję też ciekawostki historyczne i kulturowe, co do których wydaje nam się, że są nam znane, a najczęściej nic o nich głębszego nie wiemy” – dodaje autor podręcznika.

Reklama

Ks. Goso uważa, że młodzież uczęszczająca dziś na katechezę przyzwyczajona jest do bardzo bezpośredniej, szybkiej komunikacji. Podkreśla, że podręcznik pisał w dużej mierze z myślą o katechetach-wolontariuszach, którzy chcą pomóc księdzu w katechizacji, a jednocześnie boją się tego, bo nie czują się do tego przygotowani.

"Nie zawsze mają możliwość uczestniczenia w kursach teologicznych lub mogą pochwalić się szczególnymi doświadczeniami pedagogicznymi. Dobrym kompromisem dla nich pozostaje więc zatroszczenie się o własną formację i przy pomocy na przykład tej książki mogą z powodzeniem przełożyć piękno naszej wiary na język dzieci i młodzieży. Pisałem ją także z myślą o tych, którzy chcą pogłębić swoją wiarę, o tych, którzy chcą zacząć od nowa, bo nie pamiętają już wielu rzeczy. I o tych, którzy są ciekawi, jak to jest, że można się fascynować Jezusem po dwóch tysiącach lat” – dodaje ksiądz Goso.

Z Rzymu Miłosz Marczuk (PAP)

mmk/ zm/ ap/

2023-05-09 07:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brat Alois zaprosił młodych do Turynu

[ TEMATY ]

Taize

turyn

YouTube.com

Kolejne spotkanie europejskie organizowane przez Wspólnotę z Taizé odbędzie się od 28 grudnia 2020 do 1 stycznia 2021 w Turynie we Włoszech – zapowiedział 30 grudnia podczas modlitwy wieczornej w Hali Stulecia we Wrocławiu przeor Taizé, brat Alois. Wcześniej zachęcił młodych do zaangażowania w działania ekumeniczne na rzecz ochrony środowiska naturalnego człowieka.

Na wstępie brat Alois przypomniał, że jak nas uczy Księga Rodzaju wszyscy ludzie są odpowiedzialni za troskę o świat stworzony. Wyraził uznanie dla zaangażowania ludzi młodych na rzecz ochrony środowiska oraz bardziej wstrzemięźliwego stylu życia. Zauważył, że w obliczu gwałtownie postępujących zmian klimatu i środowiska naturalnego możliwe jest wspólne świadectwo różnych wyznań chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Kim była Helena Kmieć?

2024-04-20 16:02

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny świeckiej misjonarki i wolontariuszki Heleny Kmieć, zamordowanej 24 stycznia 2017 r. podczas misji w Cochabambie w środkowej Boliwii. Zginęła od ciosów nożem podczas napadu na ochronkę dla dzieci. W chwili śmierci miała zaledwie 25 lat. - Ona pokazuje, że w XXI w. świętość ludzi młodych jest możliwa i jest realna - mówi KAI przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski. W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału, która tym samym oficjalnie rozpocznie proces wyniesienia Heleny na ołtarze.

Kim była Helena Kmieć?

CZYTAJ DALEJ

Przedstawiono inicjatywę wieloreligijnej Jerozolimy

2024-04-21 20:11

[ TEMATY ]

Jerozolima

Magdalena Pijewska

Jerozolima jest święta dla nich wszystkich: dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów. Każda z religii Abrahama ma swoje własne spojrzenie na Święte Miasto. Jednak wyjątkowość Jerozolimy polega na tym, że członkowie tych trzech religii żyją tu razem na bardzo małej przestrzeni; że znajdują tu swoje historyczne początki; i że koncentruje się tu duża liczba miejsc świętych. Ten uniwersalny charakter Świętego Miasta zakłada międzyreligijne współistnienie i współistnienie na równych prawach. Staje się to niebezpieczne, gdy jedna ze stron potwierdza i egzekwuje swoje własne roszczenia kosztem i ze szkodą dla innych. Tę złożoną sytuację ilustruje nowe badanie i model 3D Jerozolimy.

Uznany ekspert w dziedzinie geopolityki Izraela, prawnik Danny Seidemann, założyciel i szef organizacji pozarządowej Terrestrial Jerusalem (Ziemskie Jeruzalem), zidentyfikował około 700 miejsc kultu religijnego i miejsc należących do Żydów, chrześcijan i muzułmanów w Starym Mieście Jerozolimy i jego okolicach. W swoim modelu oznaczył je kropkami żółtymi, zielonymi i niebieskimi: około 270 miejsc chrześcijańskich, 200 muzułmańskich i 100 żydowskich, a także liczne miejsca światowego dziedzictwa UNESCO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję