Reklama

Kultura

60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu - od 9 czerwca

Z okazji jubileuszowego 60. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki (KFPP) w Opolu Telewizja Polska przygotowała sześć koncertów, które będą transmitowane z opolskiego amfiteatru od 9 do 11 czerwca. Kierownikami muzycznymi KFPP są Zygmunt Kukla i Grzegorz Urban.

2023-05-18 18:06

[ TEMATY ]

festiwal

jubileusz

Opole

Festiwal Opole.com

"Nasz klucz to przede wszystkim piosenki nagrodzone w tych sześciu dekadach. To utwory, który stały się niezapomnianymi polskimi przebojami; zbudowały tradycje polskiej piosenki, tradycję Opola" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej odpowiadający za koncert finałowy 60. KFPP Marek Sierocki.

"Chcemy też pokazać, jak zmieniał się ten festiwal, ponieważ wykonania na żywo będą przedzielona takimi krótkimi filmami, pokazującymi różne rzeczy, które działy się w Opolu na przestrzeni lat" - wyjaśnił krytyk muzyczny. Zaznaczył, że "niezwykle ważną postacią w naszym trio robiącym ten koncert jest Zygmunt Kukla, który przygotowuje aranżacje, które zagra orkiestra".

"Nic nie zastąpi orkiestry grającej na żywo. Wszystko się zmieniło, ale orkiestra grająca na żywo to jest coś, co jest wspólnym mianownikiem wszystkich sześćdziesięciu festiwali" - podkreślił Marek Sierocki.

Festiwal zainauguruje 9 czerwca o godz. 20.15 koncert "Wielka Gala. Od Opola do Opola" w reż. Konrada Smugi. 9 czerwca 60. KFPP. W tym muzycznym przeglądzie minionego roku przypomniane zostaną muzyczne wydarzenia (płyty i piosenki). "Widzowie poznają też nowe muzyczne trendy i najzdolniejszych polskich muzyków młodego pokolenia" - zapowiedzieli organizatorzy.

W koncercie wystąpią, m.in.: Golec uOrkiestra, Lombard, Roxie Węgiel, Trubadurzy, Wanda i Banda, Marina Łuczenko, Zakopower, Viki Gabor i Dominik Dudek.

W drugim koncercie tego samego dnia wystąpi dziesiątka uczestników konkursu "Debiuty". Będą to: Konrad Baum z piosenką "Sam jak Ty", Magda Bereda z "Jest mi do twarzy we własnej osobie", Ewa Novel z "Na końcu świata", Felivers z utworem "Szminka", Jan Majewski z "Właściwie mi dobrze", Ada Szulc z "Co teraz", Martyna Wójcik (laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki), Kamil Jachyra – laureat "Szansy na Sukces. Opole 2023" - z piosenką "Kocham cię", Klaudia Kowalik - laureatka opolskich eliminacji do koncertu "Debiuty" - z piosenką "Za mało czasu" oraz laureat "Szansy na Sukces. Opole 2023". Koncert dodatkowo uświetnią występy Blue Café i zespołu Feel oraz specjalny minirecital Dody.

Reklama

Koncert "Debiuty" odbędzie się w nowej formule talent show, a występy artystów obok publiczności oceniać będzie sześcioosobowe profesjonalne jury.

Z kolei 10 czerwca o godz. 20.15 w pierwszym koncercie w opolskim amfiteatrze wystąpią uczestnicy konkursu "Premiery", w którym znani wykonawcy zaprezentują swoje nowe utwory. W tym roku o Nagrodę im. Karola Musioła powalczą: Rafał Brzozowski z piosenką "W pokoju hotelowym", Sara Chmiel i Gromee z "Ty i ja", Łukasz Drapała z "Jeszcze jestem", Iwaneczko z utworem "Miłość", Anastazja Maciąg z piosenką "Moment", Mezo i Liber z "Jakie masz dziś plany", Seibert z "Niby tak, niby nie", Anna Sokołowska z "Jesteś przy mnie", Tulia i Halina Mlynkova z utworem "Przerwany" oraz Dominik Dudek - zwycięzca 13. edycji audycji "The Voice of Poland" - z piosenką "Idę". Gwiazdami koncertu będą Zakopower i Karolina Lizer.

Kolejnym koncertem 10 czerwca będzie sentymentalną, muzyczną podróż w czasie, czyli koncert pt. "Czas ołowiu" w reż. Michała Bandurskiego. "Podczas koncertu przypomniane zostaną największe przeboje artystów, którzy zapisali złotymi zgłoskami w historii opolskiego festiwalu, m.in. Czesława Niemena, Wioletty Villas, Krzysztofa Krawczyka, Grzegorza Ciechowskiego, Ady Rusowicz, Andrzeja Zauchy i Zbigniewa Wodeckiego. Dokumentalny klimat, archiwalne nagrania i piosenki, które do dziś nuci cała Polska" - zapowiedzieli organizatorzy KFPP.

W koncercie "Czas ołowiu" wystąpią, m.in.: Kasia Moś, Andrzej Lampert, Piotr Kupicha, Piotr Cugowski, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Halina Mlynkova i Justyna Steczkowska.

Pierwszym niedzielnym koncertem (11 czerwca) będzie "Cała sala śpiewa z nami, czyli hity opolskiej publiczności". "To będą piosenki, które doczekały się kilkunastu bisów i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością" - poinformowali organizatorzy festiwalu. Podczas koncertu wystąpią, m.in.: Leszcze, Lombard, Sławek Uniatowski, Olga Szomańska, Łukasz Zagrobelny i Robert Rozmus.

Reklama

Z kolei tytuł koncertu wieńczącego 60. KFPP brzmi: "Ale To Już Było. Jest. I Będzie!". Organizatorzy zapewnili, że podczas niego "przywołane zostaną utwory z każdej dekady opolskiego festiwalu". Wykonają je, m.in.: Czerwone Gitary, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Marek Piekarczyk, Danuta Błażejczyk i Andrzej Rybiński, Justyna Steczkowska, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Halina Frąckowiak, Anna Wyszkoni, Skaldowie, Izabela Trojanowska, Ryszard Rynkowski i Krzysztof Cugowski.

Ich występy i piosenki będą przeplatane felietonami muzycznymi "O'polskiej Kroniki Festiwalowej".

Dyrektorem artystycznym 60. KFPP jest Remigiusz Trawiński.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ dki/

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

[ TEMATY ]

festiwal

koncert

kolęda

Materiały promocyjne

Już 16 stycznia w Będzinie rozpocznie się największy kolędowy przegląd w Polsce - XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. W tym roku formuła Festiwalu obejmuje także naukowe sympozjum "Kolędy i pastorałki w kulturze polskiej" organizowane wspólnie z Akademią Muzyczną w Katowicach. Wstęp na przesłuchania, Koncert Galowy i wykłady podczas sympozjum jest wolny i nie wymaga zaproszeń. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.mfkip.pl.

CZYTAJ DALEJ

Duchu Święty, przyjdź!

2023-06-05 07:18

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Pan Jezus przed wstąpieniem do nieba polecił apostołom, by szli, nauczali i chrzcili w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.

Apostołowie po przeżyciach Wielkiego Piątku, a nawet po Zmartwychwstaniu nie grzeszyli odwagą. Ale Chrystus zapowiedział już wcześniej, że ześle im Pocieszyciela, który im wszystko przypomni i wszystkiego nauczy i że będą obleczeni mocą z wysokości. Nie bardzo sobie wyobrażali, jak to będzie z tym pójściem na cały świat, ale jednak już w Jerozolimie głosili Dobrą Nowinę o Zmartwychwstałym Jezusie Galilejczyku, Synu Bożym, nie bacząc na wrogość starszyzny żydowskiej i kary, jakie na nich nakładano. A gdy w dniu Zielonych Świątek, czyli Pięćdziesiątnicy zostali napełnieni miłością Bożą – Duchem Świętym – i bez obawy poszli na cały świat, głosząc Zmartwychwstałego Chrystusa i oddając za Niego życie. Tylko jeden Jan nie umarł śmiercią męczeńską. W ślad za nimi poszły miliony i miliony misjonarzy głoszących Chrystusa tym, którzy Go nie znają, ponosząc nie rzadko śmierć męczeńską za wiarę. Wśród misjonarzy, także męczenników, nie brak i Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Uczcili fundatorkę

2023-06-07 11:34

Archiwum UPJPII

W ramach świętowania wspomnienia św. królowej Jadwigi przed południem w katedrze wawelskiej miał miejsce Zjazd Szkół im. Świętej Królowej Jadwigi z całej Polski i podsumowanie konkursu

W ramach świętowania wspomnienia św. królowej Jadwigi przed południem w katedrze wawelskiej miał miejsce Zjazd Szkół im. Świętej Królowej Jadwigi z całej Polski i podsumowanie konkursu

    Wspólnota akademicka UPJPII złożyła hołd św. Jadwidze Królowej. Młodzieży wręczono indeksy, a pracownikom medale UPJPII.

    W tym roku wyjątkowo 6 czerwca, ze względu na przypadającą w dniu wspomnienia św. królowej Jadwigi uroczystość Bożego Ciała (8.06), Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie uczcił swoją świętą fundatorkę i dobrodziejkę złożeniem hołdu przy relikwiach Królowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję