Reklama

Niedziela Wrocławska

Kawiarnia stworzona przez bezdomnych

Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta otworzyło przy ul. Wyszyńskiego 64 we Wrocławiu kawiarnię „U Brata Alberta”, a zarazem miejsce spotkań i różnych warsztatów.

2023-05-24 13:24

Magdalena Lewandowska

Kawiarnię otwierał i prezentował prezes Koła Wrocławskiego TPBA Rafał Peroń.

Kawiarnię otwierał i prezentował prezes Koła Wrocławskiego TPBA Rafał Peroń.

To kolejne miejsce na mapie Wrocławia, gdzie można dobrze spędzić czas. – Cieszę się, że udało nam się otworzyć tę kawiarenkę, miejsce spotkania z drugim człowiekiem – mówił podczas otwarcia prezes Koła Wrocławskiego TPBA Rafał Peroń. I dodawał: – Chcemy, aby każdy czuł się tu dobrze, mógł napić się pysznej kawy, odpocząć i porozmawiać. A przy okazji dowiedzieć się też, jak działa Towarzystwo Brata Alberta, w jaki sposób pomaga, w jaki sposób zajmuje się bezdomnymi.

W remont i tworzenie tego wyjątkowego miejsca zaangażowali się podopieczni Towarzystwa Brata Alberta – to oni odświeżali, malowali, dekorowali. – To jest dla mnie najcenniejsze, że nasi podopieczni praktycznie przygotowali kawiarnię. Piękne poduszki, dekoracje, ozdoby – to wszystko zrobili mieszkańcy schroniska w Szczodrem, gdzie funkcjonuje pracownia art terapii. Będziemy się także starali włączać bezdomnych w funkcjonowanie tego miejsca, bo wiemy, że te osoby potrzebują aktywizacji, potrzebują działań osłonowych – podkreślał prezes wrocławskiego TPBA.

Każdy, kto odwiedzi kawiarnię może także kupić i zostawić „kawę zawieszoną” dla osób potrzebujących. Na początku kawiarnia otwarta jest trzy razy w tygodniu: poniedziałek, środa i piątek od godz. 11.00 do 19.00, w pozostałe dni będzie możliwość zorganizowania różnych warsztatów i spotkań. Tuż obok kawiarni działa sklep charytatywny „Pomagacz”, także prowadzony przez wrocławskie Towarzystwo Brata Alberta.

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie liturgiczne błogosławionych ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka

[ TEMATY ]

męczennicy

meczennicy.franciszkanie.pl

7 czerwca obchodzimy wspomnienie liturgiczne błogosławionych ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, franciszkańskich misjonarzy męczenników z Peru. Zakonnicy zostali wyniesieni na ołtarze 5 grudnia 2015 r.

7 czerwca jest dniem przyjęcia święceń przez misjonarzy-męczenników: Michała – diakonatu, a Zbigniewa – prezbiteratu.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz bielskiego jazzu

2023-06-05 13:21

Niedziela Ogólnopolska 24/2023, str. 52

[ TEMATY ]

jazz

Materiały prasowe

Esperanza Spalding

Esperanza Spalding

Rozpoczyna się letnia odsłona jubileuszowego Orlen Jazz Festival – XXV Bielska Zadymka Jazzowa. Główną gwiazdą muzycznego tygodnia będzie Esperanza Spalding, amerykańska wokalistka, kontrabasistka, kompozytorka i wielokrotna laureatka Grammy.

Orlen Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa to wydarzenie, które na stałe wrosło w muzyczny krajobraz Polski, a także Europy i całego jazzowego świata. Jest jedynym tego typu festiwalem, gdzie koncerty odbywały się regularnie w schronisku 1000 m n.p.m., a czasem w kopalni 320 m pod ziemią. Przez te prawie 25 lat na Zadymce wystąpiło blisko półtora tysiąca muzyków, praktycznie cały panteon gwiazd jazzu.

CZYTAJ DALEJ

O patriotyzmie dzisiaj

2023-06-07 09:49

[ TEMATY ]

patriotyzm

Gorzów Wielkopolski

Sandra Wojtowicz

W auli Akademii Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim 2 czerwca odbył się Nadzwyczajny Lubuski Kongres Organizacji i Stowarzyszeń Patriotycznych.

Kongres otworzył poseł Jacek Kurzępa odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie przedstawił dorobek Instytutu Pamięci Narodowej. Pierwsze wystąpienie plenarne miał Augustyn Wiernicki - prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp., który opowiedział o organizacjach Dzieci Wojny. Prezes Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki omówił temat dotyczący tożsamości Narodu oraz odznaczył złotym medalem Memoriae Meritum Jacka Kurzępę oraz Augustyna Wiernickiego za wieloletnią działalność społeczną wspierającą inicjatywy patriotyczne. Następnie Krzysztof Męciński, dyrektor IPN Oddział w Szczecinie powiedział kilka słów o patriotyzmie. W dalszej części Wojciech Jachimowicz wspominał lubuskie mateczniki polskości. Swoją obecnością zaszczycili nas również kadeci z klas mundurowych z Drezdenka, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło Gorzów i Towarzystwo Patriotyczne Szczerbiec w Ośnie Lubuskim. Z kolei Damian Matela-Libera na prezentacji multimedialnej ukazał, w jaki sposób dba o dzisiejszy patriotyzm. O Ruchu Młodzieży Niezależnej opowiedział Lubomir Fajfer. Na zakończenie posłanka Elżbieta Płonka podkreśliła, jak ważne jest szerzenie patriotyzmu wśród młodzieży, która tworzy nasz kraj. Kongres zamknął poseł Kurzępa.
Zapraszamy do galerii zdjęć. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję