Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Audycja biblijna: nawrócenie Pawła w wierszach polskich poetów

Wiersze polskich poetów i publicystów – Kazimiery Iłłakowiczówny, Romana Brandstaettera, Anny Kamieńskiej, Jana Turnaua – stanowiące przejaw oddziaływania na nich tekstów o nawróceniu Pawła Apostoła pod Damaszkiem, przywołuje bp Roman Pindel w najnowszym odcinku swej podcastowej i radiowej audycji biblijnej. Duchowny, odwołując się do metody interpretacji określanej jako „dzieje oddziaływania tekstu biblijnego”, zwraca uwagę, w jaki sposób obrazowanie biblijne rezonuje w świecie przedstawionym przez poetów w analizowanych utworach. Przybliża konkretnych autorów i zwraca uwagę na ich zakorzenienie twórcze w świecie słowa biblijnego.

2023-05-25 08:59

[ TEMATY ]

podcast

audycja biblijna

En.wikipedia. org

Nawrócenie Pawła, Luca Giordano, 1690

Nawrócenie Pawła, Luca Giordano, 1690

W podsumowaniu tego odcinaka programu biskup zaznacza:

Temat nawrócenia Szawła okazał się inspirujący tylko i wyłącznie dla polskich autorów XX wieku. I to jedynie dla poetów zwłaszcza tworzących po II wojnie światowej. Zwracają oni uwagę przede wszystkim na przemianę – tę wewnętrzną, jaka dokonała się w życiu indywidualnym Szawla. Zróżnicowanie w odczytaniu i przeżyciu jego kluczowego doświadczenia wskazuje, że oddziaływanie tekstu biblijnego w przypadku każdego z tych poetów jest bardzo indywidualne, a to potwierdza tylko ich zażyłość osobistą ze słowem Bożym oraz otwartość na jego oddziaływanie. Osobiste doświadczenie życiowe i inspiracje stanowią ważny, ale zewnętrzny klucz hermeneutyczny”.

Bp Pindel informuje na koniec, że najobszerniejszy wykaz odniesień do biblijnych tekstów o Pawle w formie antologii zawarty jest w dziele pt. „Naczynie wybrane. Paweł Apostoł w oczach polskich kaznodziejów, uczonych, pisarzy i poetów”. Autorami wyboru, wstępu i opracowania są Anna Gąsior i ks. Janusz Królikowski.


https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/audycja-biblijna-nawrocenie-pawla-w-wierszach-polskich-poetow/

https://podcasters.spotify.com/pod/show/biskup-roman-pindel

Reklama
Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Audycja biblijna: powołanie lub nawrócenie Szawła

2023-05-17 23:47

[ TEMATY ]

bp Roman Pindel

podcast

audycja biblijna

Commons.wikimedia.org

Nawrócenie w drodze do Damaszku, Caravaggio, 1600-1601

Nawrócenie w drodze do Damaszku, Caravaggio, 1600-1601

Pytanie o to, jakie jest przesłanie tekstów o powołaniu albo nawróceniu Szawła pod Damaszkiem stawia bp Roman Pindel w najnowszym odcinku swej podcastowej i radiowej audycji biblijnej. Duchowny odwołuje się do narracji o wydarzeniu opisanym w opowiadaniu w Dziejach Apostolskich (Dz 9), ale także do dwóch innych podobnych tekstów z tej księgi – przemówienia do Żydów (Dz 22) oraz do Agryppy (Dz 26).

Różnią się te trzy teksty w nielicznych szczegółach. Faktycznie zaś pierwszorzędnym i najczęściej przywoływanym jest opowiadanie samego autora Dziejów Apostolskich. Uczestnik tego wydarzenia Szaweł, używając później także greckiego imienia Paweł, przedstawia to wydarzenie w formie autonarracji w Liście do Galatów, aby w ten sposób uzasadnić, że głoszona przez niego Ewangelia została objawiona mu przez Jezusa Chrystusa, a nie otrzymał jej od któregoś z wcześniejszych apostołów” – wyjaśnia.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2023 r.

2023-05-23 11:20

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Katolicka Szkoła Podstawowa obchodzi jubileusz

Katolicka Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze świętuje 10-lecie.

6 czerwca uczniowie szkoły wraz z rodzicami, dyrekcją i gronem pedagogicznym dziękowali za dar istnienia szkoły podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy w kościele pw. Ducha Świętego. A po Mszy św. w ogrodach parafialnych odbył się piknik rodzinny. Dzień wcześniej cała społeczność szkoły złożyła do kapsuły czasu przygotowane przez uczniów prace plastyczne. - Pomysł, by w ten sposób uczcić 10 lat Katolickiej Szkoły Podstawowej narodził się wśród nauczycieli. Mamy nadzieję na dalsze lata jej funkcjonowania, więc będzie miło za kolejne dziesięć lat, z dziećmi, które będą już absolwentami naszej szkoły, otworzyć tą kapsułę i zobaczyć, co tam ciekawego zostało ukryte – mówi dyrektor Bogna Świdzińska. - Z okazji jubileuszu życzyłabym sobie, żeby nasza szkoła się rozwijała, by coraz więcej osób widziało w niej wartość tego, by ich dzieci uczyły się w naszej szkole. Dlatego zapraszam wszystkich rodziców z dziećmi, by przyszli i zobaczyli jaką wspaniałą społecznością jesteśmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję