Reklama

Niedziela Wrocławska

Kaplica św. Dominika

Bp Jacek Kiciński poświęcił nowy ołtarz, ikonę św. Dominika i całą wyremontowaną kaplicę akademicką w kościele św. Wojciecha u wrocławskich dominikanów.

2023-05-25 15:10

Magdalena Lewandowska

Bp Kiciński poświęcił nowy ołtarz, ikonę św. Dominika i wyremontowaną kaplicę.

Bp Kiciński poświęcił nowy ołtarz, ikonę św. Dominika i wyremontowaną kaplicę.

Uroczystość odbyła się w ważne dla dominikanów święto Przeniesienia Relikwii św. Dominika, kaplica akademicka otrzymała także wezwanie św. Ojca Dominika. – Niech to będzie miejsce spotkania ze Słowem Bożym, które będziecie tu odkrywać, przeżywać i dzielić się Nim z innymi – życzył studentom i zakonnikom bp Kiciński. W homilii hierarcha mówił, że konfrontowanie swojego życia ze Słowem Bożym nie jest czymś łatwym. – Słowo Boże z jednej strony jest wymagające, a z drugiej oświecające. My byśmy woleli, żeby bardziej nas oświecało niż od nas wymagało. Dlatego pierwszy kontakt ze Słowem Bożym możemy porównać do zastrzyku i ukłucia igły. Trzeba pokonać w swoim umyśle świadomość, że to ukłucie musi być. Ale później po ukłuciu podawane jest lekarstwo i człowiek wraca do zdrowia. I Słowo Boże na początku ukłuje, zaboli, bo jest niewygodne, ale jeśli to Słowo zacznie pracować w naszym sercu, to przyniesie moc uzdrowienia. Dlatego w szkole Słowa Bożego najpierw ja czytam to Słowo, a później Słowo Boże zaczyna „czytać mnie” – tłumaczył bp Kiciński.

Przywołał obraz apostołów, którzy przez trzy lata byli w szkole Jezusa, słuchali Go, byli świadkami cudów. Na końcu działalności Mistrza posiadali niesamowity zasób wiedzy, ale gdy przyszedł moment ostatecznego egzaminu – męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa – zawiedli. – To wszystko spowodowało rozczarowanie sobą: „Dałem z siebie maksimum, a w najważniejszym momencie zawiodłem”. Pewnie wielu z nas to przeżyło. A jaki jest wobec tego Jezus? Zmartwychwstaje i nie rezygnuje, na nowo odnajduje uczniów. Mówi do niewiast: „Niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą” – zaznaczał hierarcha. – Po co uczniowie mają iść do Galilei? By wrócić do źródeł swojego powołania, swojej tożsamości. By wrócić do miejsca, z którego Jezus ich powołał, żeby na nowo przepracować drogę wiary w świetle Słowa Bożego.

Bp Kiciński wspomniał także postać św. Dominika, powołanego, by być znakiem miłującej obecności Boga. – Dominik zachwycony miłością Boga, pociągnięty mocą Ducha Świętego, idzie i głosi. Znów działo się to, co w Dziejach Apostolskich. I tak jest do dzisiaj. Dziękujemy Bogu za dar Ducha Świętego, który nieustannie działa w Kościele. Ale od nas zależy, czy damy się porwać Duchowi Świętemu, czy zostanie tak, jak jest? – pytał bp Jacek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Stanisław Gądecki: Głoszenie Ewangelii oznacza dziś osobiste świadectwo

2023-06-06 09:06

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu w wywiadzie dla KAI z okazji 50-lecia święceń kapłańskich, mówi o swej kapłańskiej drodze i wymienia najważniejszych mistrzów, którzy go ukształtowali. Opowiada o swym zaangażowaniu w dialog z judaizmem oraz podaje zasady na jakich winien być oparty dialog Kościoła ze światem, definiuje miejsce Kościoła w państwie demokratycznym, zastanawia się jakie są przyczyny obecnych sytuacji kryzysowych w Kościele, dzieli się obawami co do Synodu o synodalności i zapowiada tegoroczne obchody Zbrodni Wołyńskiej, którym będzie towarzyszyć orędzie Kościołów z Polski i Ukrainy wzywające do wzajemnego przebaczenia i pojednania.

A oto pełen tekst rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w piątek po Bożym Ciele?

W piątek w oktawie Bożego Ciała obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa.

Oktawa Bożego Ciała nie znosi piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Podziel się cytatem

„Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z „Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartą w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II) – wyjaśnia.

CZYTAJ DALEJ

Łódzka premiera filmu „Jasna Góra bez tajemnic”

2023-06-07 09:04

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W sali widowiskowej dawnego łódzkiego kompleksu pofabrycznego MONOPOLIS odbyła się łódzka premiera filmu „Jasna Góra bez tajemnic” opowiadającego o historii Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję