Reklama

Polska

Odpust św. Wojciecha w Gnieźnie: biskupi i wierni dziękują za kanonizację Jana Pawła II

Za świadectwo i świętość Jana Pawła II dziękują w niedzielę 4 maja biskupi i wierni uczestniczący w sumie odpustowej sprawowanej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie. Uroczystą Mszę św. poprzedziło poświęcenie w katedrze gnieźnieńskiej kaplicy dedykowanej świętemu papieżowi.

[ TEMATY ]

odpust

Gniezno

Ludmiła Pilecka/www.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kaplicę poświęcił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w obecności Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i zgromadzonych biskupów. Z okazji kanonizacji papieża Polaka, z inicjatywy Prymasa, na nowo zaaranżowano jej wnętrze. Powstał m.in. ołtarz, na którym znajdują się relikwie świętego papieża, uroczyście przekazane archidiecezji gnieźnieńskiej podczas uroczystości świętowojciechowych w 2012 r.
W sumie odpustowej uczestniczy około 40 arcybiskupów i biskupów z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim oraz nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Celestino Migliore. Udział w uroczystościach biorą także duchowni z Niemiec i Czech, przedstawiciele władz, pielgrzymi z całej archidiecezji gnieźnieńskiej, delegacje, również z Ukrainy, członkowie bractw i zakonów rycerskich oraz merowie i burmistrzowie miast zaprzyjaźnionych z Gnieznem.
Witając duchownych i pielgrzymów, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przypomniał o wielkim zaszczycie, jakim było dla Gniezna goszczenie Jana Pawła II – najpierw jako arcybiskupa krakowskiego, później dwukrotnie jako następcę św. Piotra. Papież – mówił metropolita gnieźnieński – przybył tu również w kwietniu 2012 roku, już jako błogosławiony, w znaku relikwii, by wraz ze św. Wojciechem orędować za proszącymi u Boga.
„Dziś jednoczy nas radość związana z kanonizacją naszego wielkiego Rodaka – św. Jana Pawła II” – przypomniał Prymas, dodając, że przekazanie dziedzictwa świętego papieża następnym pokoleniom jest naszym szczególnym obowiązkiem i przywilejem.
„Również my sami musimy nieustannie przypominać sobie słowa, które do nas głosił oraz wydarzenia, w których jako głowa Kościoła i Namiestnik św. Piotra uczestniczył; musimy pogłębiać i rozwijać myśli, które nam pozostawił. Możemy to uczynić nie tylko rozważając jego nauczanie, ale również naśladując jego świętość” – mówił Prymas Polski.
Podziękował również wszystkim za obecność i wspólną modlitwę, dodając do tych podziękowań osobiste dziękczynienie za „łaskę posługiwania w Kościele powszechnym i w Kościele, który jest w Polsce, a w szczególności za możliwość służenia pomocą św. Janowi Pawłowi II w strukturach Kurii Rzymskiej i w Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu; za posługę Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, która przypadła na lata 1989-2010 i wreszcie za minione cztery lata posługi na urzędzie arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i Prymasa Polski” – mówił abp Kowalczyk.
W czasie sumy odpustowej Prymas Polski wręczy przedstawicielom młodzieży Księgi Pisma Świętego, a pod koniec Eucharystii abp Celestino Migliore nałoży krzyże misyjne misjonarzom udającym się na misje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-05-04 13:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończył się Wielki Odpust Tuchowski

[ TEMATY ]

odpust

br Michał Zieliński CSsR

Od 1 do 9 lipca odbył się Wielki Odpust Tuchowski. Głównym hasłem tegorocznego odpustu w Tuchowie były słowa „Maryjo, naucz nas życia w mocy Bożego Ducha”. Każdy dzień miał swój temat rozważań. Wierni uczestniczyli w szeregu modlitw i nabożeństw, przystępowali do spowiedzi, przygotowano też dla nich wiele wydarzeń kulturalno-muzycznych.

Podczas odpustu każdy dzień rozpoczynał się od Eucharystii, celebrowanej o godz. 6.00, na początku której odsłaniany był Cudowny Obraz. Następne Msze św. sprawowane były o w trakcie dnia co kilka godzin. Każdego dnia o godz. 20.00 odbywał się Wieczór Maryjny, na którym gościły zespoły muzyczne i orkiestry dęte, a młodzież modliła się podczas czuwania z cyklu „Droga wewnętrzna”.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości ma sens

On jest wokalistą, niegdyś otwarcie mówiącym o sobie: agnostyk. Ona – pisarką, która wierzy w Boga i Jego plan na życie. Spotkali się, by założyć rodzinę i swoim świadectwem udowodnić młodym ludziom, że życie w czystości ma sens. Są po ślubie cywilnym, mają dwie córeczki, teraz przygotowują się do zawarcia sakramentu małżeństwa i zdecydowali się na zachowanie czystości. Jaką to ma dla nich wartość, skąd ta decyzja i dlaczego w tekstach swoich piosenek i w swoich książkach stawiają na ewangelizację? O to Annę i Adama Stachowiaków pyta Angelika Kawecka.

Wierzycie, że Pan Bóg posługuje się ludzkimi więzami miłości, aby nawrócić człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Coraz większe napięcie w Brukseli...

2024-05-28 21:52

[ TEMATY ]

Unia

Adobe Stock

W Brukseli oraz w paru stolicach poważnych krajów europejskich powstało ogromne napięcie po nagłym ruchu premiera Francji E. Macrona wysuwającym jako pretendenta do głównego stolca w UE Mario Draghiego. Skala niepokoju jest wielka i to nie tylko w szeregach EPP, które zostało tym ruchem całkowicie zaszachowane. EPP jest teraz jak bokser, który wiózł przez trzynaście rund przewagę i czekał na końcowy gong w piętnastej, ale pod koniec 13-ej dostał potężnego sierpa, po którym ledwo utrzymał równowagę. Ale o tym za chwilę.

Podobne wrażenie wywołało wyrzucenie z ID niemieckiej AfD i otwarta już propozycja M. LePen skierowana do G. Meloni, zawierająca propozycję ścisłej współpracy ECR z ID. Zmora powstania bloku porównywalnego swoją siłą z EPP i z S&Dwywołała prawdziwy popłoch w środowiskach lewicowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję