Reklama

Kościół

Spotkanie młodych Forum GEN.PL w Katowicach

9 czerwca w Katowicach odbędzie się Forum GEN.PL, podczas którego młodzi ludzie będą dyskutować o najważniejszych dla nich tematach. Debatom towarzyszyć będą warsztaty. Współorganizatorami wydarzenia jest blisko 60 organizacji młodzieżowych lub działających na rzecz młodzieży.

[ TEMATY ]

spotkanie

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak informują organizatorzy Forum GEN.PL to "wydarzenie przygotowane przez młodych dla młodych, zaprojektowane tak, by rozwój łączył się z dobrą zabawą, wiedza doświadczonych ekspertów przenikała się z dyskusją przedstawicieli młodego pokolenia". "Wszystko po to, by stworzyć miejsce do dialogu i wzajemnej inspiracji" - zaznaczają. Podają, że zaproszenie do podzielnia się swoją wiedzą i doświadczeniem przyjęli m.in. Tomasz Rożek, Jakub Wiech, dr Maciej Kawecki, Jarosław Królewski czy Tim Harford.

"Jak wykorzystać możliwości, które daje technologia? Jak zadbać o siebie i znaleźć sens życia? Jakie będą zawody przyszłości i jak znaleźć ciekawą i rozwijającą pracę? – to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi będą szukać uczestnicy Forum GEN.PL" - mówi cytowany w informacji na temat Forum GEN.PL Adam Zych, prezes fundacji ProjektPL, pomysłodawca wydarzenia. "Wybór prelegentów nie był przypadkowy. Zależy nam na tym, by uczestnicy mogli skorzystać z doświadczenia tych, którzy osiągnęli już sukces i usłyszeli osoby zaangażowane społecznie. Dlatego przygotowaliśmy 10 warsztatów i 30 dyskusji, by każdy znalazł coś dla siebie" - dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według organizatorów, uczestnicy Forum będą mieli możliwość nie tylko wysłuchać prelekcji zaproszonych gości, wziąć udział w organizowanych przez nich warsztatach, ale mogą także porozmawiać z prelegentami, przedstawić im swoje pomysły i zainspirować się. "9 czerwca katowicki Muchowiec stanie się miejscem międzypokoleniowej debaty m.in. na tematy technologiczne, biznesowe, prawnicze, ekonomiczne, medialne czy polityczne. Poruszone zostaną również kwestie, takie jak: wellbeing, podróże, polityka miejska czy medytacja" - podają.

"Międzypokoleniowy dialog jest nie tylko możliwy, ale wręcz niezbędny do dobrego życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. By przedstawiciele różnych pokoleń mogli zrozumieć swoje racje oraz punkty widzenia, potrzebna jest otwartość. Chcemy umożliwić uczestnikom podzielenie się swoją wizją przyszłości, jednocześnie dając im szansę na czerpanie z bogatej wiedzy doświadczonych specjalistów" – mówi Adam Zych. "Wiemy, że jest to możliwe tylko w atmosferze wzajemnego szacunku oraz zaufania i o taką zadbamy podczas wydarzenia" – dodaje.

Reklama

Na zakończenie wydarzenia zaplanowano koncert - wystąpić ma O.S.T.R.

Organizacje współtworzące Forum GEN.PL wystosowały specjalny list, w którym zachęcają młodych ludzi do wzięcia udziału w wydarzeniu. Opatrzono go cytatem z Petera Druckera: "Najlepszym sposobem przewidzenia przyszłości jest stworzenie jej".

"My, Młodzi, mamy potencjał i siłę do wprowadzania pozytywnych zmian w świecie, odważnego kształtowania go zgodnie z naszą wizją, marzeniami i przekonaniami. Cytat Druckera jasno pokazuje, że lepsza przyszłość jest na wyciągnięcie ręki – możemy ją stworzyć, ale potrzeba też trochę aktywnego działania i budowania wspólnoty. Dlatego spotkajmy się 9 czerwca, aby się zintegrować, porozmawiać o ciekawych tematach dotyczących przyszłości w przyjemnej atmosferze, z koncertem w tle" - czytamy w liście.

"Wiemy już, że przyszłość zależy od nas samych, od naszej determinacji, zaangażowania i gotowości do działania. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy angażowali się w wartościowe inicjatywy, zdobywali wiedzę, budowali kontakty, rozwijali swoje umiejętności i wnosili swój wkład do publicznej dyskusji. To w naszych rękach leży odpowiedzialność za planetę, środowisko, działania społeczne, a co najważniejsze, budowanie lepszego jutra! Nasz głos ma znaczenie! Połączmy siły, żeby osiągnąć jeszcze więcej!" - podkreślono.

Wskazano, że wypełniony po brzegi program obejmuje warsztaty, dyskusje panelowe, wieczorne rozmowy i koncert. "Niezależnie od Twojej ścieżki zawodowej czy zainteresowań, jeśli chcesz wpływać na przyszłość i być aktywnym członkiem społeczeństwa obywatelskiego – spotkaj się z nami! Bez względu na to, czy jesteś uczniem, studentem, naukowcem, artystą, przedsiębiorcą, działaczem społecznym czy po prostu osobą, która pragnie zmieniać świat na lepsze – to wydarzenie jest dla Ciebie!" - napisali współorganizatorzy Forum GEN.PL.

Reklama

Pod listem podpisało się 58 organizacji, m.in. Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i Nauki, Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych, Stowarzyszenie Dla Polski, Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski, Fundacja Służba Niepodległej, Klub Lidera Rzeczypospolitej, Fundacja Centrum Inicjatywa na rzecz Społeczeństwa, Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Wstęp na Forum GEN.PL jest wolny, liczba miejsc jest jednak ograniczona, obowiązuje rejestracja przez stronę wydarzenia.

Więcej informacji na temat Forum GEN.PL można znaleźć na stronach:Zobacz,

INSTAGRAM

(PAP)

dsr/ mir/

2023-06-03 10:41

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie dla młodych mężczyzn

Młodzież męską ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zapraszamy DO CZĘSTOCHOWY . To szczególne miejsce gdzie chcemy być przeniknięci JEGO ŚWIATŁEM w obecności KOCHAJĄCEJ MATKI. Turniej sportowy na sali gimnastycznej, wyjazd DO KOPCA, wzrastanie w męstwie, to etap do dobrego, przygotowania do Wielkanocy. Zapisy na thawrylewicz@yahoo.pl do 12 marca.

CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W piątek 26 kwietnia 2024 r., w 72. roku życia i 43. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. kan. Zbigniew Nidecki, emerytowany kapłan naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję