Reklama

Niedziela Łódzka

Łódzka premiera filmu „Jasna Góra bez tajemnic”

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W sali widowiskowej dawnego łódzkiego kompleksu pofabrycznego MONOPOLIS odbyła się łódzka premiera filmu „Jasna Góra bez tajemnic” opowiadającego o historii Jasnej Góry.

Do udziału w premierze zostali zaproszeni wszyscy odpowiedzialni, organizatorzy i współorganizatorzy pieszych pielgrzymek z Archidiecezji Łódzkiej na Jasną Górę.

Jak podkreślał abp Ryś, tuż przed projekcjom filmu – bardzo mi zależało, aby ludzie którzy organizują pielgrzymki na Janą Górę z terenu Archidiecezji Łódzkiej jako pierwsi w tej diecezji zobaczyli film o Jasnej Górze, które dane mi było zrobić z Polsatem Rodzina. Chciałem byście obejrzeli ten film dla dwóch powodów. Po pierwsze, bo jestem wam winny wdzięczność, za to że organizujecie pielgrzymkę łódzką w różnych jej wymiarach. Bardzo jestem wam zobowiązany, za to wszystko, co robicie w przygotowaniu i przeprowadzeniu pielgrzymek. Przyjmijcie ten pokaz jako mój dar wdzięczności dla was. Drugim powód jest taki – by już teraz zastanowić się jak ten film wykorzystać i pokazać podczas tegorocznych pielgrzymek na Jasną Górę – podkreślił metropolita łódzki.

Reklama

Przed projekcją dokumentu o Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej słowo wprowadzenia i niektóre kulisy przygotowania tego dokumentu ujawnił paulin o. Michał Bortnik, który będąc rzecznikiem prasowym Jasnej Góry był odpowiedzialny za ramienia klasztoru jasnogórskiego za pomoc przy realizacji dokumentu.

- Tak jak wiele najważniejszych, najwspanialszych rzeczy na Jasnej Górze, tak i powstanie tego filmu w dużej części miało miejsce nocą. Czasem mam wrażenie, że najważniejsze, najwspanialsze rzeczy na Jasnej Górze dzieją się zawsze pod osłoną nicy, gdyż trudno jest kręcić jakieś sceny przed obrazem Matki Bożej w ciągu dnia, kiedy są pielgrzymi, kiedy każdy chce się pomodlić, ale też tak wielkie rzeczy jak konserwacja obrazu Matki Bożej też dzieją się nocą. Nocą obraz jest wyjmowany z ołtarza, nocą jest konserwowany, i nocą wkładany do ołtarza. Robimy tak nie dlatego, że mamy coś do ukrycia, ale dlatego, żeby wszyscy mieli jak najwięcej czasu na ten kontakt z Matką Bożą – zauważył rzecznik Jasnej Góry.

Film – o czym zgodnie mówią producenci – pozwala zobaczyć okiem kamery miejsca, dzieła sztuki, oraz dokumenty, które na co dzień nie są dostępne dla odwiedzających częstochowskie sanktuarium. Pozwala poznać dzieje Cudownego Obrazu oraz historię klasztoru, która bardzo mocno jest związana z historią Polski. Film wyprodukowany w 2022 roku przez Polsat Rodzina trwa 44 minuty i jest dostępny na platformach telewizyjnych.

2023-06-07 09:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: Pełnią Prawa jest miłość

[ TEMATY ]

Jasna Góra

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Bóg potrafi uchylać prawa nawet przez siebie sformułowane, żeby cię wprowadzić do samego środka swojego ludu i żeby cię uczynić przodkiem Mesjasza - mówił kard. Ryś do łódzkich pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica aresztowania Prymasa Wyszyńskiego

2023-09-25 10:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

ks. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

W Stoczku Warmińskim zachowało się świadectwo mężczyzny, który przygotowywał klasztor na więzienie dla Prymasa Wyszyńskiego. Dziś syn tego człowieka jest księdzem.

Kard. Stefan Wyszyński został aresztowany przez władze komunistyczne w nocy z 25 na 26 września 1953 r. Podczas trzyletniego okresu odosobnienia przebywał kolejno w czterech miejscach internowania: Rywałdzie, Stoczku, Prudniku Śląskim i Komańczy. W wyniku wypadków październikowych 1956 r. powrócił do Warszawy na prośbę przedstawicieli rządu i 26 października - po uprzednim przyrzeczeniu ze strony władz państwowych przywrócenia Kościołowi głównych praw i naprawienia krzywd - objął ponownie wszystkie swoje funkcje w Kościele. Cennym dokumentem okresu odosobnienia Prymasa Polski są „Zapiski więzienne”. Obok kroniki życia codziennego obejmują również takie teksty, jak notatnik duchowy, listy, memoriały do władz oraz obszerne wypowiedzi będące osobistą refleksją nad sytuacją Kościoła w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Piotr Gliński: przez dwie kadencje zwiększyliśmy budżet kultury o ponad sto procent

2023-09-25 12:04

[ TEMATY ]

minister Gliński

J. M. Kamińscy

Przez dwie kadencje udało nam się zwiększyć budżet kultury o ponad sto procent. Zwiększyliśmy także o ponad sto procent liczbę instytucji współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówił w poniedziałek minister Piotr Gliński.

Szef resortu kultury był gościem porannej rozmowy w Radiu Łódź, wyemitowanej w poniedziałek na antenie rozgłośni. Gliński podsumował w niej m.in. osiem lat rządów PiS w dziedzinie kultury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję