Reklama

Kościół

Prymas Polski modlił się z kapłanami obchodzącymi złoty jubileusz kapłaństwa

Księża obchodzący w tym roku 50. rocznicę święceń kapłańskich dziękowali 9 czerwca w katedrze gnieźnieńskiej za dar powołania i półwiecze kapłańskiego życia. Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosił abp Wojciech Polak przywołując kilkakrotnie słowa z „Listu do moich kapłanów” bł. Stefana Wyszyńskiego, który wówczas, tuż po święceniach, od Prymasa Tysiąclecia otrzymali.

[ TEMATY ]

księża

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obok listu ówcześni neoprezbiterzy, a dziś dostojni jubilaci otrzymali od szafarza swoich święceń Pismo Święte i obraz Matki Bożej Częstochowskiej, wraz z wezwaniem o szczególną troskę o powołania i o własną postawę duchową, a więc w istocie - jak tłumaczył Prymas - o kapłańską tożsamość, o bycie z Chrystusem i życie w Chrystusie, o nieustanne oddawanie Mu swoich zdolności i talentów, ale także słabości i ograniczeń, aby mógł je przemieniać i przekształcać dla zbawienia sióstr i braci.

„Tyle zdołamy pozyskać dusz, ile ich zdołamy umiłować” - cytował wspomniany „List do moich kapłanów” abp Wojciech Polak powtarzając dalej za kard. Wyszyńskim, że „tam jest rozrost, rozwój i życie, gdzie jest miłość”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Bo to miłość pasterska owiec każe nam głosić prawdę Bożą. Prawda zaś nie jest tu celem, tylko skutecznym środkiem otwierania serc na miłość Bożą. Miłość pasterska każe nam sprawować Ofiarę Eucharystyczną i obdzielać lud Ciałem Chrystusowym. Miłość pasterska, a nie jakieś upodobanie w społecznej ruchliwości, każe nam otwierać i prowadzić różne instytucje religijne mające zaradzać potrzebom ludzkim. I wreszcie miłość pasterska każe nam szukać owiec zagubionych, wspierać odnalezione, pielęgnować i uświęcać, naśladując najwierniej Dobrego Pasterza” - cytował dalej abp Wojciech Polak.

Nawiązał również do słów, jakie kard. Wyszyński skierował w tamtym uroczystym dniu do rodziców neoprezbiterów, wyrażając swoje zatroskanie o nowe powołania, których - jak się wyraził - jest coraz mniej.

„Dziś po pięćdziesięciu latach, w dniu waszego złotego jubileuszu kapłaństwa, chciałbym i ja podzielić się tą wspólną troską” - przyznał abp Polak prosząc wszystkich o modlitwę o nowe powołania do służby w Winnicy Pańskiej.

Podziel się cytatem

Reklama

Zwracając się bezpośrednio do księży jubilatów metropolita gnieźnieński przyznał, że złoty jubileusz kapłaństwa jest dziękczynieniem i uwielbieniem Boga za wszystkie dary i łaski, jakimi w ciągu minionych pięćdziesięciu lat ich obdarzył, a które dzięki ich kapłańskiemu życiu i posługiwaniu stały się udziałem konkretnych wspólnot parafialnych i całego świętowojciechowego Kościoła.

Reklama

Podziękował również za posługę wychowawczą i długie lata pracy profesorskiej i formacyjnej w gnieźnieńskim seminarium duchownym abp. Stanisława Gądeckiego i ks. prałata Bronisława Kaczmarka.

„Jako wasi wychowankowie dziękujemy, że – jak wskazywał kapłanom Prymas Wyszyński – trzymając w ręku Ewangelię, sami również byliście dla nas żywą otwartą księgą. Zanim bowiem człowiek otworzy usta, już całym życiem swoim rzuca światło na to, czego zechce nauczać. Życiem, a nie słowem mówi!” - wskazał Prymas Polski.

Reklama

Mszę św. wspólnie z księżmi jubilatami celebrowali: abp senior Józef Kowalczyk, bp Radosław Orchowicz oraz kanonicy Kapituły Prymasowskiej. Obecny był także abp senior Henryk Muszyński.

W słowie podziękowania abp Stanisław Gądecki podkreślił, że jubileusz 50-lecia kapłaństwa jest stosowną okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu za wszystkie osoby, które postawił na drogach kapłańskiego życia, także do podziękowania rodzicom, rodzeństwu, krewnym, nauczycielom, profesorom, szafarzom święceń diakonatu i prezbiteratu oraz wszystkim wiernym.

„To z jednej strony czas rozrachunku z przeszłością, a z drugiej strony czas dziękczynienia. Najpierw pragniemy podziękować Panu Bogu za łaskę powołania. Zostać kapłanem Chrystusa to znaczy mieć udział w ofierze życia Chrystusa. To znaczy być człowiekiem poświęcenia. Człowiekiem, który nie chce niczego dla siebie, lecz wszystko dla Boga i dla bliźniego ze względu na Boga” - mówił przewodniczący Episkopatu Polski.

Przyznał również, że rocznica to czas stawiania pytań „czy w pełni odpowiedzieliśmy na Boże wezwanie”.

„Jakże inaczej wygląda nasza kapłańska droga z perspektywy tych pięćdziesięciu lat, w porównaniu z tą , jaką widzieliśmy oczami naszej wyobraźni w dniu naszych święceń kapłańskich. Dziś możemy bardziej obiektywnie ocenić samych siebie, ludzi i wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu tego półwiecza i pytamy siebie raz jeszcze: czy wykorzystaliśmy dobrze ten czas w służbie Bogu i człowiekowi?”- mówił abp Gądecki.

50. rocznicę kapłaństwa obchodzą: Ks. Kazimierz Domek USA, ks. kan. Ireneusz Dorszewski, ks. Zbigniew Garczarek, ks. abp Stanisław Gądecki, ks. prałat Bronisław Kaczmarek, ks. Tadeusz Kruszka, ks. Andrzej Kuźmiński, ks. kan. Zygmunt Kwiatkowski, ks. Zenon Lewandowski, ks. prałat Teodor Paradowski, ks. Jerzy Rafalond, ks. Wojciech Ren.

2023-06-09 15:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: celem życia kapłańskiego jest przede wszystkim wysławianie Boga

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

księża

flickr.com/photos/archidiecezjakrakow

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Kapłan ma być człowiekiem mądrości, modlitwy, radości, rozumu, ale także zmagania i walki, a przede wszystkim wysławiania Boga – mówił abp Marek Jędraszewski, który w katedrze na Wawelu udzielił święceń prezbiteratu ośmiu diakonom Archidiecezji Krakowskiej.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że pytanie, które Jezus usłyszał od arcykapłanów i uczonych w Piśmie „Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę, żeby to czynić?”, dzisiaj świat kieruje wobec każdego kapłana.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus przychodzi dzisiaj, aby nam powiedzieć, że ważne jest, abyśmy przebaczali

2024-05-15 10:40

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

slonme/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 20-26.

Czwartek, 13 czerwca. Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła

CZYTAJ DALEJ

Kazanie Biskupa Polowego wygłoszone podczas pogrzebu śp. sierż. Mateusza Sitka, żołnierza ugodzonego nożem na granicy polsko-białoruskiej

2024-06-13 16:06

[ TEMATY ]

kazanie

PAP/Albert Zawada

Panie,
W te dni rozpaczy.
Gdy czuję nad sobą
Ciężar Twoich wyroków,
Biję pięściami w zamkniętą Bramę,
Tłukę w nią
I kołatam!
Jak ją otworzyć na ścieżaj?
Jak ją wyważyć z zawiasów?
Jakim taranem ją skruszyć?
Nie zdołam tego dokonać.
Więc błagam: Otwórz ją!
Ona mi jedna została!
Ale me pięści
Mdleją z nadmiaru zmęczenia
I opadają
Bezsilne,
Skrwawione.
Nie starczy mi wiary
W tej walce
Z Bramą zamkniętą,
… błagam,
Przyjdź mi z pomocą
Na przekór słabości mych pięści
/KSIĘGA MODLITW DAWNYCH I NOWYCH, Roman Brandstaetter/

Do bicia pięścią w zamkniętą bramę można by porównać to, co wielu z nas, w pierwszym rzędzie Rodzice i najbliżsi śp. Mateusza, przeżywało w ostatnim czasie. Kołataliśmy, biliśmy nie dawaliśmy spokoju Panu Bogu poprzez nasze modlitwy płynące do Niego szerokim nurtem. Otwarła się brama, ale nie ta, o której myśleliśmy. Pragnęliśmy życia ziemskiego dla naszego drogiego i kochanego brata. Bóg tymczasem otwarł przed nim bramę życia wiecznego. Pragnęliśmy, by mógł nadal służyć Ojczyźnie ziemskiej, tymczasem Bóg powołał go do ojczyzny niebiańskiej. Pragnęliśmy życia w świecie naznaczonym wojnami i przemocą, a śp. Mateusz przeszedł do królestwa prawdy i sprawiedliwości, miłości i pokoju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję