Reklama

Konflikty zbrojne

Szef Biura Ekologii UKGK: Rosja użyła broni masowego rażenia, co jest zbrodnią przeciwko ludziom, naturze i Bogu

Eksplozja tamy elektrowni wodnej Kachowka w celach wojskowych spowodowała największą katastrofę ekologiczną XXI wieku, której pełne konsekwencje są nadal trudne do oszacowania.

[ TEMATY ]

broń

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

Widok tamy i elektrowni wodnej Nova Kakhovka przed jej zawaleniem, obwód chersoński, południowa Ukraina

Widok tamy i elektrowni wodnej Nova Kakhovka przed jej zawaleniem, obwód chersoński, południowa Ukraina

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Profesor Wołodymyr Szeremeta, szef Biura Ekologii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, określa następujące główne wyzwania środowiskowe i społeczne związane z tym aktem terrorystycznym Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie:

- powódź na dużą skalę (zagrożone są dziesiątki tysięcy ludzi, ich domy, budynki gospodarcze i działki przydomowe);

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- masowa śmierć zwierząt domowych, masowe pomory ryb, ptaków i innej fauny;

Reklama

- zniszczenie infrastruktury (dróg, mostów, gazociągów, wodociągów, kanalizacji w strefie zalewowej);

- zagrożenie chemiczne: zalanie obiektów niebezpiecznych pod względem bezpieczeństwa chemicznego (chemikalia z magazynów nawozów w porcie w Chersoniu i niektórych przedsiębiorstw, 150 ton oleju z maszynowni wysadzonej elektrowni wodnej, składowiska odpadów itp.)

- rozprzestrzenianie się skażenia bakteriologicznego (składowiska odpadów komunalnych, miejsca pochówku, szamba, cmentarze itp.)

- brak wody pitnej dla mieszkańców okolicznych miast i wsi (zagrożonych jest ponad milion osób);

- uszkodzenie rezerwatów przyrody i utrata różnorodności biologicznej na obszarach sąsiadujących z obszarem katastrofy;

- erozja terenów zaminowanych oraz usuwanie min i amunicji;

- zagrożenie brakiem dostaw wody do chłodzenia elektrowni jądrowej w Zaporożu i związane z tym globalne zagrożenie radiacyjne;

- zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Zniszczenie zbiornika Kachowka to poważny cios dla rolnictwa i ogrodnictwa, które pozbawione nawadniania znacznie ucierpią na suchym południu. Dlatego podważenie zapory wodnej Kachowka jest nie tylko faktem ekocydu, ale także kolejną próbą agresora wywołania głodu na świecie.

Według kościelnego ekologa Rosja użyła broni masowego rażenia, co jest ciężką zbrodnią przeciwko ludziom, przyrodzie i Bogu Stwórcy.

2023-06-09 16:18

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reuters: Rosja używa na Ukrainie broni laserowej nowej generacji

[ TEMATY ]

Rosja

broń

inwazja na Ukrainę

PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT

Rosja używa na Ukrainie broni laserowej nowej generacji, która wykorzystywana jest przede wszystkim do niszczenia ukraińskich dronów - poinformowała w środę agencja Reutera cytując Jurija Borisowa, wicepremiera Rosji odpowiedzialnego za sektor zbrojeniowy.

Jak podkreśla Reuters, do tej pory niewiele było wiadomo o broni laserowej, którą Rosjanie mają w swoim arsenale. W 2018 roku rosyjskie ministerstwo obrony informowało o wprowadzeniu do służby systemu laserowego Pierieswiet, zdolnego do oślepiania satelitów na wysokości 1500 km nad Ziemią.

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: zamordowano 14 chrześcijan - odmówili przejścia na islam

2024-05-28 10:38

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

islam

Kongo

Jasmin Merdan/Fotolia.com

Region Północnego Kiwu w Demokratycznej Republice Konga kolejny raz spłynął krwią chrześcijan. Rebelianci związani z tzw. Państwem Islamskim uprowadzili 15 wyznawców Chrystusa i postawili im ultimatum - przejście na islam albo śmierć. 14 osób, w tym kilku zaledwie nastolatków, odmówiło wyrzeczenia się Chrystusa. W brutalny sposób zostali zamordowani maczetami i strzałami z kałasznikowa.

Przejście na islam albo śmierć dla chrześcijan

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Jubileusz 125-lecia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-05-29 09:20

Paweł Wysoki

Parafia św. Agnieszki w Lublinie świętowała jubileusz 125-lecia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Uroczystość poprzedziły rekolekcje maryjne, prowadzone przez o. prof. Mirosława Chmielewskiego ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Ojców Redemptorystów). - Naszym celem jest przypomnienie, ożywienie i odnowienie nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz zachęcenie parafian do wspólnej modlitwy maryjnej - powiedział proboszcz i dziekan ks. Kazimierz Gacan. - W każdą środę o godz. 18 w świątyni na Kalinowszczyźnie sprawowana jest Msza św. i nabożeństwo do Matki Bożej. Przychodzą na nie wierni, by uczcić Matkę Najświętszą, która nieustannie pomaga, i polecić Jej troski, by je złożyła u stóp Jezusa Chrystusa - powiedział duszpasterz, zapraszając do wspólnej modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję