Autor książki Michał Bondyra od lat prowadzi audycję w poznańskim radiu Emaus zatytułowaną „Męskim okiem”. Z wielu mężczyzn, z którymi przeprowadzał wywiady, wybrał pięciu bohaterów; to znane medialne postacie: Aleksander Machalica, Maciej Małys, Przemysław Babiarz, Rafał Patyra i Tomasz Zubilewicz. Punktem wyjścia wszystkich wywiadów jest kryzys męskości, i szerzej, kryzys moralny, tożsamościowy, także sprawy związane z ojcostwem i rolą mężczyzny w związku.
Podczas promocji poza autorem obecny był jeden z bohaterów, znany aktor filmowy i teatralny Aleksander Machalica.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Panowie zastanawiali się, jaki obraz mężczyzny i ojca wynika z zamieszczonych w książce rozmów.
Reklama
Aleksander Machalica, mąż, ojciec dwóch synów i dziadek, zauważył, że ojciec musi każdego dnia walczyć o swoją męskość, w tych wszystkich kryzysach, które dotykają świat, zwłaszcza moralnych. „Ten kryzys moralny dotyka rodziny, ale przede wszystkim ojca, który jest jakby przewodnikiem” – zauważył aktor. Jednocześnie podkreślił, że kobiety obecnie bardzo dobrze sobie radzą bez mężczyzn. „Widzimy ogromny powiew niezależności kobiet” – skonstatował Machalica. Jako przykład podał kobiety samotnie wychowujące dzieci, które potrafią zapewnić dzieciom nie tylko dobre warunki materialne, ale i stworzyć taką atmosferę w domu, że dzieci nie odczuwają tego braku ojca, dobrze są ukształtowane, przygotowane do podjęcia zadań życiowych. Dlatego ta niezależność kobiet stanowi wyzwanie dla współczesnych mężczyzn.
Reklama
Autor książki Michał Bondyra podzielił się doświadczeniami ze swojego małżeństwa z 19-letnim stażem. Zauważył, że obecnie mamy do czynienia ze zmianą ról, mocnym podkreśleniem partnerstwa w małżeństwie, jednak w jego opinii ten pierwiastek męski w rodzinie bardzo jest potrzebny: „Ojciec jest w rodzinie tym pierwszym obrazem Boga, pierwszym autorytetem”, zaznaczył. Stąd wynika ogromna odpowiedzialność, chociażby za tak ważną sprawę, jak przyszłe relacje dziecka z Bogiem.
Aleksander Machalica dodał, że potrzeba uczyć dziecko budować więzi z Bogiem takie bliskie, familiarne, nie ex-cathedra, gdyż one mogą nie przetrwać próby czy presji współczesnego świata. Dodał, że w przekazywaniu wartości nie tyle jest ważny język, co przykład życia.
Podczas promocji podkreślono, że w książce „Męskim okiem” czytelniczki też znajdą coś dla siebie; znajdą „męski punkt widzenia”, ale może „zrozumienie tego świata ułatwi komunikację damsko-męską”.
Spotkanie poprowadził Dawid Gospodarek, dziennikarz KAI. Książka ukazała się m.in. pod patronatem portalu niedziela.pl
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech, sprawdź więcej: Zobacz