Audiencja Generalna
Kościół potrzebuje „geniuszu kobiecego”
Postać św. Hildegardy z Bingen - średniowiecznej mistyczki, pisarki oraz doradczyni biskupów i książąt - była tematem katechezy Benedykta XVI podczas audiencji ogólnej 1 września w Castel Gandolfo. Papież zapowiedział, że kilka najbliższych środowych spotkań z wiernymi poświęci cennej roli, jaką kobiety odgrywały i nadal odgrywają w Kościele.
Św. Hildegarda z Bingen żyła w latach 1098-1179. Pochodziła z rodziny arystokratycznej i od dziecka była przeznaczona do służby w Kościele. Jako przełożona klasztoru sprawiła, że zgłaszało się do niego coraz więcej młodych dziewcząt. Papież zaznaczył, że przyszła święta miała od dziecka wizje mistyczne. - Jak zawsze bywa w życiu prawdziwych mistyków, chciała podporządkować się władzy mądrych osób, aby rozeznać, czy nie były to złudzenia i czy pochodziły one od Boga - mówił Benedykt XVI. Zwracała się do jednego z największych autorytetów swoich czasów, św. Bernarda z Clairvaux, biskupa i papieża. Zauważył, że Hildegarda była wielką kobietą, która nie wahała się wyjść z klasztoru, aby - jako nieustraszona rozmówczyni - spotykać się z biskupami, władzami świeckimi i z samym cesarzem Fryderykiem Barbarossą. - Niech jej przykład wzbudzi również w naszych czasach w licznych kobietach pragnienie zaangażowania swego geniuszu w apostolskie dzieło Kościoła - dodał Ojciec Święty.
Program wizyty
Pielgrzymka do Wielkiej Brytanii
W dniach 16-19 września trwać będzie podróż apostolska Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii, która obejmie następujące miasta: Edynburg, Glasgow, Londyn i Birmingham.
Ojciec Święty odleci z rzymskiego lotniska Ciampino 16 września rano. W Edynburgu spodziewany jest o godz. 10.30. Oficjalna ceremonia powitania rozpocznie się o godz. 11 w Pałacu Królewskim Holyroodhouse, po czym Papież złoży wizytę kurtuazyjną królowej Elżbiecie II. Po południu Papież uda się do Glasgow, gdzie o 17.15 rozpocznie się Msza św. pod jego przewodnictwem i z jego kazaniem. Wieczorem Benedykt XVI poleci do Londynu.
Dzień później w Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny w londyńskiej dzielnicy Twickenham Ojciec Święty spotka się ze środowiskiem nauczycieli i wychowawców katolickich. O godz. 11.30 spotka się tam z przywódcami innych religii.
Na godz. 16 przewidziano wizytę kurtuazyjną Ojca Świętego u arcybiskupa Canterbury w Pałacu Lambeth, podczas której obaj zwierzchnicy religijni wygłoszą przemówienia. O godz. 17.10 w Westminster Hall (ratusz dzielnicy Westminster) rozpocznie się spotkanie Benedykta XVI z czołowymi przedstawicielami angielskiego społeczeństwa obywatelskiego, świata akademickiego, kulturalnego i przedsiębiorców oraz z korpusem dyplomatycznym i przywódcami religijnymi - Papież wygłosi do nich przemówienie. Na zakończenie tego dnia w anglikańskim Opactwie Westminsterskim (Westminster Abbey) o 18.15 rozpocznie się nabożeństwo ekumeniczne.
18 września Benedykt XVI spotka się o godz. 9 w Pałacu Arcybiskupim w Westminsterze kolejno z: premierem, wicepremierem, z przywódcą opozycji. O godz. 10 w katolickiej katedrze Przenajświętszej Krwi Naszego Pana Jezusa Chrystusa w Westminsterze rozpocznie się pontyfikalna Msza św. O godz. 17 Ojciec Święty odwiedzi dom rekolekcyjny św. Piotra, a na zakończenie tego dnia - o godz. 18.15 - w Hyde Parku rozpocznie się czuwanie modlitewne, poprzedzające niedzielną Mszę św., połączoną z beatyfikacją sługi Bożego kard. Johna Henry’ego Newmana.
19 września o godz. 10 w Parku Cofton rozpocznie się Msza św. beatyfikacyjna. Papież odleci do Rzymu ok. godz. 19.
Wywiad rzeka z papieżem
„Światło świata”
W najbliższym czasie na rynku księgarskim ukaże się kolejna książka - wywiad z Papieżem Benedyktem XVI. Jej roboczy tytuł to „La luce del mondo” (Światło świata). Będzie to trzeci już wywiad rzeka Petera Seewalda. Dwie pierwsze książki-wywiady tego niemieckiego dziennikarza z, wówczas jeszcze kardynałem, Josephem Ratzingerem: „Sól ziemi” (1996 r.) oraz „Bóg i świat - wiara i życie w naszych czasach” (2000 r.) okazały się wielkim sukcesem i zostały przetłumaczone na 25 języków świata, również na polski.
56-letni Seewald był dziennikarzem tygodnika „Der Spiegel”, potem „Stern”, a następnie magazynu gazety „Süddeutsche Zeitung”. U progu kariery dziennikarskiej przychylał się ku światopoglądowi komunistycznemu, deklarując się jako ateista. Jednak po przeprowadzeniu serii wywiadów z kard. Ratzingerem powrócił wraz z rodziną do Kościoła katolickiego. Od tego czasu łączą go bliskie związki z obecnym Papieżem.
Posiadaczem praw autorskich do książki jest watykańska oficyna Libreria Editrice Vaticana.
Na blogach piszą
Od dłuższego czasu przyglądam się działalności popularnego portalu internetowego
Na innych portalach nie jest lepiej. Dlaczego w państwie, gdzie ok. 90 proc. społeczeństwa uznaje wartości chrześcijańskie jako podstawowe, najpopularniejszymi internetowymi portalami są te, które nie piszą o nich nic dobrego?
Pierwszy
Dziś krótko o strażakach. Polskich strażakach. Ostatnio głośno było o nich, gdy nasza ekipa udzielała pomocy w czasie wielkich pożarów w Rosji. I właśnie tu widzimy pojednanie między narodami, wzajemną, nieocenioną pomoc (Rosjanie pomagali nam przy powodzi). Nie trzeba więc sztucznych mów, stawiania pomników zbrodniarzom, nie trzeba klękać na kolanach. Wszystko to jest złe i nieskuteczne. Skuteczna jest zaś pomoc. Taka zwykła, ale jakże ważna. Polscy strażacy znakomicie spisali się w czasie misji gaszenia pożarów w Rosji. Ocalili dobytek, a może i życie wielu ludzi. Rosjanie, zwłaszcza z tamtego regionu, tego nie zapomną. Tak powinno być - narody powinny samo stanowić, ale jednocześnie wzajemnie sobie pomagać w trudnych chwilach.
Konslib
Pomóż w rozwoju naszego portalu