Reklama

Kościół

Wkrótce ruszą konsultacje dla duchownych nt. samobójstw i pomocy rodzinie po stracie samobójczej

W najbliższym czasie, w ramach inicjatywy "Życie warte jest rozmowy", pojawi się możliwość konsultacji dla osób duchownych. Wsparcie emocjonalne w kryzysie samobójczym, organizacja uroczystości pogrzebowych osoby, która targnęła się na swoje życie oraz porady dotyczące wsparcia rodzin po stracie samobójczej – to obszary działania, w których będzie można uzyskać poradę od specjalisty.

[ TEMATY ]

księża

samobójstwo

stock. adobe.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Z rozmów, które prowadzę z osobami duchownymi wynika, że jest naprawdę duże zainteresowaniem tematem samobójstw. Widać, że szczerze chcą oni pomagać w tym obszarze. Tym bardziej, chcemy rozwijać naszą działalność – tłumaczy w rozmowie z KAI ceniony suicydolog, ks. Tomasz Trzaska.

Wkrótce na stronie internetowej www.zwjr.pl powstanie specjalna zakładka „konsultacje dla duchownych” z formularzem dla księży, sióstr zakonnych i innych osób duchownych, które mają wokół siebie konkretne osoby w kryzysie samobójczym i chcą dowiedzieć się jak udzielić im pomocy.

Podziel się cytatem

Reklama

- W związku z tym, że rozpoczęliśmy działanie na płaszczyźnie wsparcia osób duchownych, postanowiliśmy stworzyć dla nich możliwość konsultacji; uruchomić linię wsparcia dla tych, którzy w swojej pracy duszpasterskiej spotykają osoby wykazujące ryzyko zachowania samobójczego. Czasem ksiądz lub siostra zakonna poznaje człowieka, który wyraźnie zgłasza myśli samobójcze. Bywa też, że sam duszpasterz rozeznaje, że u kogoś występują ryzykowne zachowania, ale nie jest do końca pewny czy należy w jakiś sposób zareagować i jak to zrobić z wyczuciem – podkreślił członek Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. - W takich sytuacjach jesteśmy do dyspozycji. Można się do nas zgłosić w każdej sytuacji budzącej wątpliwości. Wspólnie będziemy planować jak pomóc takiej osobie – zapewnił ks. Trzaska.

Reklama

Drugim obszarem wsparcia będzie sytuacja pogrzebu osoby, która odebrała sobie życie i wsparcie jej najbliższych. - Poprzez platformę będziemy udzielać porad jak powinna wyglądać taka uroczystość, co powiedzieć w homilii pogrzebowej, by nie padły w niej treści szkodliwe, raniące rodzinę zmarłego, by postawa kapłana była pełna wsparcia i zrozumienia – wyjaśnił suicydolog. Dodał, że platforma nie ma formy warsztatów, to doraźna pomoc pojedynczym przypadkom w przestrzeni duszpasterskiej.

To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce skierowana konkretnie do osób duchownych. Obecnie a stronie akcji „Życie warte jest rozmowy” można skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistą suicydologiem, skierowanych do rodziców i opiekunów prawnych dzieci, które mają myśli samobójcze (lub istnieje takie podejrzenie), są po próbie samobójczej, planują odebrać sobie życie, samookaleczają się, bądź przejawiają inne zachowania autoagresywne. A także dla nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych, których uczniowie przejawiają podobne zachowania.

- Jako księża, siostry, bracia zakonni, mamy niebywałą możliwość rozpoznania osób w kryzysie, czy to na katechezie, czy w życiu duszpasterskim. Odbywamy wiele spotkań z różnymi osobami, które niekiedy potrzebują pierwszej pomocy emocjonalnej, u których mogą występować zachowania samobójcze. Musimy wykorzysta tę szansę, zdobyć wiedzę jak pomóc takiej osobie, jak z nią rozmawiać – zaznaczył ks. Trzaska.

Reklama

Rozmówca KAI podkreślił jednak, że nie jest to infolinia interwencyjna czy alarmowa, a w poważnej sytuacji zagrożenia życia należy korzystać z numery alarmowego 112.

W ramach platformy "Życie warte jest rozmowy" wkrótce ruszy także druga edycja webinarów dla kapłanów, sióstr i braci zakonnych, katechetów oraz liderów wspólnot katolickich, poświęconych pomocy osobom w kryzysie samobójczym oraz rodzinom pogrążonym w żałobie po stracie samobójczej. Pierwsza edycja webnarów cieszyła się dużym zainteresowaniem odbiorców.

- Właściwie każda osoba duchowna powinna uczestniczyć w takim webinarze, ponieważ to my jesteśmy często na pierwszej linii frontu. To do nas ludzie zwracają się z prośbą o pomoc, jeśli jesteśmy obdarzeni ludzkim zaufaniem. Tak jak w przypadku pierwszej pomocy medycznej, tak również w przypadku pierwszej pomocy duchowej, musimy przejść specjalne szkolenie, żeby wiedzieć jak postępować, gdzie skierować osobę w potrzebie czy kryzysie – wyjaśnił ks. Trzaska.

Organizatorem webinarów jest Polskie Towarzystwo Suicydologiczne oraz Platforma pomocowo-edukacyjna „Życie warte jest rozmowy”. Odbędą się online przez platformę ClickMeeting.

W pierwszej części webinaru zostaną przestawione m.in. informacje związane ze zjawiskiem zachowań samobójczych w Polsce i na świecie, nauczanie Kościoła Katolickiego, pierwsza pomoc emocjonalna w kryzysie i rola duchownych w procesie pomocowym, a także praktyczne wskazówki dla duszpasterzy w kontakcie z osobą w kryzysie i rodziną po stracie.

Reklama

Druga część jest kontynuacją treści przedstawionych w cz. I. W programie m.in.: pierwszy kontakt z rodziną po stracie samobójczej, towarzyszenie i pomoc, jak przygotować uroczystość pogrzebową, rola wspólnoty (w tym wspólnoty parafialnej) w procesie przeżywania żałoby oraz praktyczne wskazówki homiletyczne (jak mówić, aby pomagać i nie szkodzić).

– Myślę, że nasze webinary to pionierski projekt, nigdy wcześniej nie słyszałem o podobnej inicjatywie. Zaczyna się czas wakacji, a więc różnych urlopowych wyjazdów, oaz, spotkań z młodzieżą, formalnych i nieformalnych… Dla niektórych może być to czas, podczas którego spotkają osobę będącą w kryzysie, warto wtedy wiedzieć jak jej pomóc, gdzie skierować – zachęcił prowadzący.

Część I:

Temat: Kryzys samobójczy. Jak rozpoznać i pomóc?

17 lipca (poniedziałek), godz. 19.30

Część II:

Temat: Strata samobójcza. Rola duchownych w towarzyszeniu w żałobie.

20 lipca (czwartek), godz. 19.30

Szczegółowe informacje:

https://zwjr.pl/artykuly/kosciol-a-samobojstwo?fbclid=IwAR3hn4b9ibGQBoGU_B4owefc-3w9sgcnABc9mSj0VypckMcvqj5YYWstNi4

2023-07-10 13:40

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Trzaska: grupą najbardziej narażoną na ryzyko popełnienia samobójstwa są dojrzali mężczyźni

[ TEMATY ]

samobójstwo

stock. adobe.com

Grupą najbardziej narażoną na ryzyko popełnienia samobójstwa są dojrzali mężczyźni. Pokutuje stereotyp, że mężczyzna nie może okazywać słabości, chodzić na terapię. Dlatego mężczyźnie trudniej poprosić o pomoc - powiedział PAP ambasador kampanii "Życie warte jest rozmowy" ks. Tomasz Trzaska.

Ks. Trzaska poinformował, że problem samobójstw w Polsce z roku na rok narasta. Z raportu przygotowanego przez zespół projektu "Życie warte jest rozmowy" i z danych Komendy Głównej Policji wynika, że od stycznia do listopada 2021 r. samobójstwo popełniło ponad 5,2 tys. osób, a próbę samobójczą podjęło ponad 12,6 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Pan wzywa do drogi Chrystusowej

2024-05-18 15:15

[ TEMATY ]

diakonat

Zielona Góra

święcenia diakonatu

Bp Adrian Put

Katarzyna Krawcewicz

Nowo wyświęceni diakoni z biskupem Adrianem Putem oraz księżmi formatorami

Nowo wyświęceni diakoni z biskupem Adrianem Putem oraz księżmi formatorami

18 maja w konkatedrze zielonogórskiej bp Adrian Put udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom.

Diakon Jakub Błażyński pochodzi z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu, a diakon Jakub Cieplak – z parafii św. Henryka w Sulęcinie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: Paraklet stoi zawsze po naszej stronie

2024-05-19 08:32

[ TEMATY ]

Zesłanie Ducha Świętego

Pio Si/pl.fotolia.com

Nie musimy się lękać, jesteśmy pocieszeni, bo przy całym dramatyzmie naszych grzechów i słabości wiemy, że nie jesteśmy sami, że Duch - Paraklet - stoi zawsze po naszej stronie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja.

Ks. Wojciech Węgrzyniak podkreśla, że od kilku lat słowo Paraklet, jedno z imion Ducha Świętego, nie może się „zadomowić w Ewangelii”. Często tłumaczone jest jako „Pocieszyciel”, ale ten przekład zawęża znaczenie słowa „Paraklet", które „ma w sobie jeszcze odcień mówienia o Obrońcy i o tym, który jest Rzecznikiem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję