Reklama

Niedziela Częstochowska

Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich

[ TEMATY ]

jubileusz

kapłaństwo

Ks. Mariusz Frukacz

„Kapłaństwo to wielki dar. Z pokorą trzeba spoglądać na posadzkę i ołtarz w archikatedrze”- mówił abp senior Stanisław Nowak 14 maja podczas Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny. Eucharystia sprawowana była z okazji jubileuszu 25-lecia święceń kapłanów z archidiecezji częstochowskiej, diecezji sosnowieckiej i kaliskiej.

Mszę św. abp. Nowakiem i kapłanami jubilatami koncelebrował m. in. ks. Jerzy Kowalski, ojciec duchowny księży jubilatów, przeżywający w tym roku jubileusz 55-lecia święceń kapłańskich.

W homilii abp Nowak przypomniał znaczenie archikatedry jako „sanktuarium święceń kapłańskich”. - Posadzka w archikatedrze mówi o tym, że Bóg mnie wybrał, umiłował do końca. Los padł na mnie. Pod wpływem tego Boskiego losu padłem na ziemię - mówił abp Nowak.

Reklama

„Sakrament kapłaństwa naznacza człowieka, wyciska na duszy szczególne podobieństwo do Chrystusa Kapłana. Jakoś przeistacza” - kontynuował abp senior i dodał, że „kapłaństwo jest wyborem i wyraża się w towarzyszeniu Jezusowi”.

Arcybiskup podkreślił, że towarzyszenie Jezusowi przez kapłana „to nie jest tylko jakieś zewnętrzne bycie blisko”. - Kapłan jest sługą i przyjacielem Jezusa. Za wszelką cenę trzeba towarzyszyć Jezusowi - przypomniał jubilatom abp Nowak.

Były metropolita częstochowski wskazał również na „wymiar personalistyczny kapłaństwa”. - Polega on na uczestniczeniu w życiu Pana Jezusa. Jesteśmy kapłanami, dlatego że Bóg nas umiłował do końca. Bóg wybrał, a to znaczy spojrzał i umiłował. Jezus przybliżył się do nas. Bóg poszukał człowieka, przybliżył się do człowieka - mówił abp Nowak.

Abp Nowak podkreślił również, że służba kapłańska w dzisiejszych czasach jest bardzo trudna. - Żyjemy w trudnych czasach, w których także media mają katalog grzechów kapłańskich, by je kolejno pokazywać- podkreślił abp Nowa i zaapelował do jubilatów: „Bądźcie kapłanami wiernymi. Bądźcie kapłanami maryjnymi”.

Kapłani przeżywający jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich otrzymali sakrament kapłaństwa w katedrze częstochowskiej Świętej Rodziny 14 maja 1989 r. z rąk ówczesnego ordynariusza diecezji częstochowskiej bp. Stanisława Nowaka. Jako motto swoich święceń kapłańskich obrali słowa: „Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni”.

2014-05-15 10:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do Syna Swego nas prowadź

Niedziela zamojsko-lubaczowska 27/2013, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

kapłaństwo

Ks. Sławomir Skowroński

Błogosławiony Jan Paweł II powiedział: „Sanktuarium Maryjne to miejsce, w którym człowiek w sposób szczególny otwiera się dla Boga”. Dlatego do Krasnobrodu przybywa wielu pielgrzymów, a wśród nich również i kapłani.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs na wieniec adwentowy z nagrodami!

2022-12-03 22:30

[ TEMATY ]

konkurs

adwent

wieniec adwentowy

nagrody

Bożena Sztajner/Niedziela

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na wieniec adwentowy.

II Niedziela Adwentu i druga zapalona świeca na wieńcu adwentowym to znak, że czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa wchodzi w kolejny etap. Przynagla nas, byśmy byli bardziej gotowi, wszak Adwent to czas oczekiwania – najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a w ostatniej części Adwentu - jako bezpośrednie przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu. W tym roku zachęcamy do jego wykonania całe rodziny, co może być okazją do wspólnego spędzenia czasu i umacniania wspólnoty rodzinnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję