Reklama

Kościół

Łomża: doroczne spotkanie rektorów seminariów duchownych w Polsce

O wezwaniach stojących przed seminariami duchownymi w Polsce rozmawiali rektorzy seminariów diecezjalnych i zakonnych zebrani na swoim dorocznym spotkaniu. Odbywało się ono od 4 do 6 września w gmachu WSD w Łomży.

[ TEMATY ]

kapłan

seminarium

kapłan

rektorzy

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rektorzy dokonali też wyboru nowego przewodniczącego swego gremium. Został ks. dr Jan Frąckowiak, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Temat tegorocznego spotkania rektorów brzmiał: „Między Kościołem realnym a Kościołem medialnym. Aktualne wezwania”. Wsparciem refleksji były też wykłady wygłoszone przez: prof. UŚ dr. hab. Aleksandra Bańkę – „Od kompetencji interpersonalnych do kultury medialnej” oraz prof. UKSW dr hab. Monikę Przybysz – „Kościół w lustrze mediów. Trzy poziomy obecności”.

Podziel się cytatem

Reklama

Zebranie osób odpowiedzialnych za formację alumnów przygotowujących się do kapłaństwa było miejscem wymiany myśli i doświadczeń związanych z wyznaczoną tematyką, ale także odnoszących się do zagadnień aktualnych dla formacji seminaryjnej w Polsce. Wśród tych zagadnień znalazły się m.in. odniesienia do zmniejszonej liczby osób zgłaszających się do seminariów, możliwości współpracy między diecezjami i między seminariami w przygotowaniu i prowadzeniu poszczególnych etapów formacji, konieczność uwzględnienia personalnego spojrzenia na kandydatów obecnie zgłaszających się do seminariów, potrzeba formacji osób zajmujących się formacją seminaryjną.

Reklama

Zebrani na zjeździe dokonali też wyboru nowego przewodniczącego swego gremium, którym został ks. dr Jan Frąckowiak, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

W pracach zebrania uczestniczyło prawie 70 reprezentantów seminariów polskich, diecezjalnych i zakonnych. Wśród uczestników był także abp Wojciech Polak, prymas Polski i przewodniczący komisji duchowieństwa KEP oraz bp kaliski Damian Bryl, członek tej komisji. W pracach uczestniczył również biskup łomżyński Janusz Stepnowski oraz bp pomocniczy Tadeusz Bronakowski.

2023-09-06 18:05

Ocena: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dublin: były piłkarz kapłanem

[ TEMATY ]

sport

kapłan

piłka nożna

kapłan

jarmoluk/pixabay.com

Były piłkarz Manchesteru United oraz reprezentacji Irlandii Północnej został księdzem. 39-letni Philip Mulryne przyjął wczoraj święcenia w Dublinie, z rąk abp. Augustine Di Noia, OP, zastępcy sekretarza Kongregacji Nauki Wiary w kościele dominikanów w Dublinie.

W homilii abp Di Noia podkreślił, że kariera sportowa przygotowała neoprezbitera do święceń i podjęcia pracy duszpasterskiej, aby w imię Chrystusa pełnić posługę kapłańską w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata Krzysztofa Nykiela

2024-05-21 21:48

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Karol Porwich /Niedziela

We wtorek 21 maja br. opatrzona świętymi sakramentami w 92 roku życia zmarła śp. Teresa Nykiel, Mama Jego Ekscelencji Księdza Biskupa nominata Krzysztofa Józefa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 24 maja br. o godzinie 13.00, w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Rocha w Konopnicy (archidiecezja częstochowska, powiat wieluński).

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 23.): Po prostu anioł

2024-05-22 20:30

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Po co mi anioł stróż? Czy da się z nim wejść w relację? W jaki sposób aniołowie odnoszą się do Maryi? I co właściwie zawdzięczają aniołom Jezus i Maryja? Zapraszamy na dwudziesty trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o modlitwie do anioła stróża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję