Reklama

Wiara

Zakończenie 56 Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej w Lourdes

W podziemnej bazylice pw. św. Piusa X żołnierze uczestniczący w 56. Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej w Lourdes uczestniczyli 18 maja we Mszy św. dziękczynnej za żołnierzy z całego świata, której przewodniczył polowy Francji Luc Ravel. W pielgrzymce wzięło udział 12 tysięcy żołnierzy, w tym grupa 220 Polaków.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

ludzie

Lourdes

Graziako

Co roku liturgię przygotowuje inna grupa pielgrzymów w mundurach. W tym roku o piękno liturgii i oprawę muzyczną zadbali żołnierze armii hiszpańskiej. Eucharystię koncelebrowali biskupi polowi, m.in. abp Timothy Broglio z USA, oraz kapelani wojskowi przybyli wraz z żołnierzami z całego świata.

– Bp Ravel mówił dziś o Chrystusie, który jednoczy serca i przenika ludzkie drogi życia, by dać każdemu silę do walki o pokój i miłość na całym świecie. Wszyscy zaangażowali się całym sercem w tę wyjątkową wojskową modlitwę, co było wyraźnie widać podczas licznie udzielanej Komunii św. oraz we wspólnym śpiewie – powiedział po Mszy św. ks. kpt. Ireneusz Biruś, kapelan Wojskowej Akademii Technicznej.

Po południu uczestnicy zgromadzili się na uroczystości zakończenia 56. Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej. Jak relacjonuje kapelan, ceremonię prowadzili gospodarze, czyli żołnierze armii francuskiej, dziękując wszystkim za obecność i zaangażowanie. Pożegnano wszystkie poczty flagowe obecnych na pielgrzymce armii oraz ich orkiestry, które wykorzystując rozprowadzenie, popisywały się swoimi umiejętnościami, wzbudzając ogólny aplauz i radość.

Reklama

W sobotę 17 maja żołnierze uczestniczyli w maryjnej procesji światła z lampionami. Świetlisty korowód żołnierzy armii całego świata i towarzyszących im pielgrzymów wyruszył za krzyżem, śpiewając pieśń "Ave Maria" w rożnych językach i modląc się na różańcu. Procesja zakończyła się na placu przed bazyliką pw. Matki Bożej Różańcowej. W uroczystej procesji została wniesiona figura Matki Bożej z Lourdes.

Dziś 220-osobowa delegacja z Polski rozpocznie powrót do Ojczyzny zatrzymując się w jednostce 3. BSC Versailles-Satory, gdzie po dniu odpoczynku wyruszy do Bolesławca, by tam przegrupować się i powrócić do swoich rodzimych garnizonów niosąc ze sobą przeżycia i wrażenia wspólnego pielgrzymowania. Polacy pielgrzymują do Lourdes po raz 23.

2014-05-19 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chorzy powracają do Lourdes

[ TEMATY ]

Lourdes

Grota z Lourdes

Dorota Niedźwiecka

Chorzy powracają do Lourdes. Po otwarciu granic dwie główne organizacje, które zajmują się we Włoszech transportem chorych do tego francuskiego sanktuarium rozpoczęły nabór na pierwsze w tym roku pielgrzymki. Odbędą się one w połowie sierpnia.

Chorzy będą podróżować samolotami i autobusami. Na razie nie przewiduje się połączeń kolejowych. Nie wszystkie kategorie chorych zostaną też dopuszczone do podróży.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: Andrzej Duda przyznał prezydentowi Łotwy Order Orła Białego

2023-02-01 11:35

[ TEMATY ]

prezydent

PAP/EPA/TOMS KALNINS

Prezydent Andrzej Duda przyznał Order Orła Białego prezydentowi Łotwy Egilsowi Levitsowi; polski przywódca otrzymał od prezydenta Łotwy Order Westharda - poinformowała w środę prezydencka kancelaria. W środę w Rydze odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy.

Polski prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa od wtorku z wizytą na Łotwie. W środę w Rydze Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Levitsem. Według KPRP, tematem rozmowy jest bezpieczeństwo w regionie, w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję