Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: dobry dziennikarz katolicki ma zawsze pod górę

– Dobry dziennikarz nie ma łatwo, ma zawsze pod górę. Tym bardziej dobry dziennikarz katolicki – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 14 września rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego duchowny podkreślił, że obecność Maryi na Kalwarii była częścią Bożego planu zbawienia. – U stóp krzyża Twoje cierpienie spaja się w jedno z cierpieniem Syna. Jest to cierpienie wyjątkowe, bo pełne wiary i miłości – wskazał.

Ks. Grabowski zaznaczył, że „krzyż podnosi nasze oczy ku niebu i przypomina, że to właśnie ono jest celem naszej ziemskiej pielgrzymki”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przytaczając słowa papieża Franciszka z tegorocznego orędzia na 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, redaktor naczelny „Niedzieli” zwrócił uwagę, że Ojciec Święty przypomniał nam o zwykłej – ale jakże ważnej – serdeczności w komunikowaniu, w medialnym przekazie: „Serdeczne komunikowanie oznacza, że ten, kto nas czyta lub słucha, potrafi dostrzec nasze uczestnictwo w radościach i lękach, w nadziejach oraz cierpieniach kobiet i mężczyzn naszych czasów. (...) W okresie historii naznaczonym polaryzacjami i przeciwieństwami angażowanie się w komunikację «z otwartym sercem i otwartymi ramionami» (…) jest obowiązkiem wszystkich. Wszyscy jesteśmy wezwani do poszukiwania oraz mówienia prawdy i do czynienia tego z miłością. Zwłaszcza my, chrześcijanie, jesteśmy nieustannie napominani, by powściągać swój język od złego”.

– Dobry dziennikarz to człowiek odpowiedzialny i wrażliwy, który usiłuje zrozumieć innych, ich intencje, ich wiarę, ich zainteresowania, ich tragedie. Dobry dziennikarz ma umiejętność słuchania i dyskusji bez atakowania, bez oczerniania rozmówcy. Dobry dziennikarz to ten, który bacznie obserwuje ludzi i poszukuje tematów do rozmów, nie pozostaje biernym powielaczem treści. Dobry dziennikarz nie ma łatwo, ma zawsze pod górę. Tym bardziej dobry dziennikarz katolicki – stwierdził ks. Grabowski.

Za papieżem Franciszkiem powtórzył, że „komunikacja nie może podsycać rozgoryczenia, «które irytuje, rodzi gniew i prowadzi do scysji», lecz ma pomagać ludziom w spokojnej refleksji”. – Dla nas, dla ogólnopolskiego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i jego dziewiętnastu edycji diecezjalnych, to ważne wskazanie. Skupiamy się na wyjaśnianiu i pogłębianiu zjawisk, zawsze w duchu i prawdzie; często podajemy do wiadomości to, co inni bagatelizują lub odrzucają – przypomniał redaktor naczelny pisma.

Reklama

Ks. Grabowski dziękował Maryi za Jej opiekę i prosił o łaskę „trwania w rzetelnym przekazywaniu informacji i wyjaśnianiu, pogłębianiu treści, z którymi stykamy się każdego dnia”.

Zawierzył Matce Słowa ludzi mediów, szczególnie tych odpowiedzialnych za media katolickie, „które w swym przekazie nie ograniczają się tylko do «ciemnej strony» życia, bo przecież media katolickie nie mogą odbierać nadziei, nie mogą tworzyć atmosfery bezsilności czy narzekania”. – Piszemy o tym, w co wierzą katolicy, ale też dlaczego w to wierzą. Pokazujemy wzorce wzięte z życia, by udowadniać, że można w dzisiejszych czasach żyć zgodnie z zasadami wiary, nawet gdy nas, ludzi wiary, atakują, bo nas nie rozumieją lub nienawidzą – powiedział ks. Grabowski.

Redaktor naczelny „Niedzieli” zawierzył Matce Bożej Częstochowskiej również dziennikarzy, publicystów, pracowników i wiernych czytelników pisma. Przez wstawiennictwo Maryi prosił, by tygodnik „Niedziela” stawał się przewodnikiem na drogach wiary i mógł docierać do coraz szerszego grona odbiorców.

2023-09-14 21:12

Ocena: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara ratuje od utraty człowieczeństwa

– Jeśli nie będziemy mieć w sobie wiary, nie znajdziemy wewnętrznej siły do zmagania się z przeciwnościami losu – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” 26 kwietnia poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Duchowny przypomniał, że św. Jan Paweł II określił Maryję jako „przodującą w wierze”. – Maryja usłyszała słowo Boże, tak olbrzymie, że wprost nie do objęcia; tak nieprawdopodobne, że omal niewiarygodne, a jednak przyjęła je z wiarą – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Dary Świętego Ducha

Niedziela rzeszowska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

Pięćdziesiątnica

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

U roczystość nazywano Zielonymi Świątkami, bowiem przystrajano domostwa i ich obejścia zielonymi gałęziami, np. brzozowymi bądź wierzbowymi, co miało gwarantować urodzaj i chronić przed złymi duchami. Dodatkowo silny zapach tataraku chronił zagrody przed owadami.

CZYTAJ DALEJ

Wakacje z WOT ruszają już po raz piąty

2024-05-19 07:05

2LBOT

W nadchodzące wakacje lubelscy terytorialsi przygotowali dwa terminy szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla wszystkich, którzy podczas letniej przerwy w nauce i pracy chcą zdobyć nowe umiejętności i zostać żołnierzem Wojska Polskiego. To będzie już 5 rok z projektem Wakacje z WOT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję