Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 22/2011, str. 5

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anglia i Walia

Powrót umartwienia

Biskupi Anglii i Walii postanowili przywrócić obowiązkowy post od mięsa we wszystkie piątki roku. Praktyka ta została zarzucona w wielu Kościołach zachodnich wraz z posoborowymi reformami.
W Wielkiej Brytanii oficjalnie zniesiono post w 1984 r., w nadziei, że nierestrykcyjne podejście do tej kwestii zachęci wiernych do dobrowolnego umartwienia. Stało się wręcz odwrotnie - przyznaje dziś katolicki prymas Anglii i Walii. Wierni zapomnieli o szczególnym charakterze piątku, dnia, w którym Chrystus umarł na krzyżu.
Zdaniem abp. Vincenta Nicholsa, post od mięsa musi się ponownie stać powszechną praktyką, zwyczajem i znakiem rozpoznawczym katolików. Formalnie zacznie on obowiązywać od 16 września br., pierwszej rocznicy wizyty Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii.
Biskupi pomyśleli też o wegetarianach. Ci mają się obowiązkowo powstrzymać od innego wybranego przez nich pokarmu. Episkopat zachęca wszystkich, by piątki stały się ponownie dniem modlitwy i umartwienia.

Chiny

Wybory kontrolowane

W Chinach grupa skupiona wokół Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich 11 maja wybrała, wbrew woli Watykanu, nowego kandydata na biskupa. Według agencji Asia News, wybory odbyły się pod ścisłą kontrolą władz i policji. Wielu obecnych na tym zjeździe stwierdziło, że byli poddawani silnym naciskom, zmuszano ich do głosowania wbrew sumieniu. Spośród pięciu księży, którzy nie chcieli w tym uczestniczyć, trzech znajduje się pod nadzorem policji, jeden w areszcie, a jeden zaginął. Wybrano ks. Josepha Huanga Bingzhanga, który pomimo starań nie dostał, jak dotąd, oficjalnej nominacji od Stolicy Apostolskiej. Ks. Bingzhang jest członkiem chińskiego parlamentu i wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich. Tymczasem właściwy, wybrany przez Watykan, biskup diecezji Shantou - ks. Zhuang Jianjian z powodu braku akceptacji ze strony chińskich władz nie może normalnie sprawować swojego urzędu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rosja

Wieczór poświęcony bł. Janowi Pawłowi II

W Moskwie, w Ośrodku Kultury „Pokrowskije Worota”, nowy nuncjusz apostolski w Rosji abp Ivan Jurkoviè uczestniczył w wieczorze poświęconym bł. Janowi Pawłowi II, zorganizowanym przez Stowarzyszenie im. Papieża Polaka.
Obecni byli zarówno katolicy, jak i prawosławni. Abp Jurkoviè podzielił się wspomnieniami o osobistych spotkaniach z Janem Pawłem II. Ujawnił, że Papież poprosił go o udzielenie lekcji języka słoweńskiego przed pielgrzymką do jego rodzinnej Słowenii. Chory już wtedy Jan Paweł II przyszedł z laską, nie wstydząc się swojej choroby i słabości. W trakcie lekcji zapytał: „Był ksiądz w Moskwie? Ilu tam mieszka ludzi, jaka jest ich kultura?”. Abp Jurkoviè zrozumiał wtedy, jak bardzo Papieżowi Polakowi zależało na odwiedzeniu Rosji, za którą stale się modlił.
Na wieczorze wystąpiła też m.in. tłumaczka prac Jana Pawła II - Jelena Twierdisłowa, która mówiła o genialnej prostocie jego wierszy. Zespół muzyczny „Canticum” wykonał utwory skomponowane do tekstów wierszy Jana Pawła II.

Turcja

Najstarszy kościół

W antycznym mieście Laodycea w południowo-zachodniej Turcji tamtejsi archeolodzy odkryli jeden z najstarszych kościołów na świecie. Prowadzący wykopaliska Celal Simsek powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA, że świątynię wzniesiono między 313 a 320 r., bezpośrednio po ogłoszeniu w 313 r. Edyktu mediolańskiego, kładącego kres prześladowaniom chrześcijan.
Zdaniem archeologa, „budowla ta - znajdując się przez setki lat pod ziemią, zachowała pierwotny stan, co może rzucić nowe światło na historię chrześcijaństwa i architektury kościelnej”.
- Kościół odkryto w 2010 r. podczas podziemnych pomiarów i od tego czasu trwały przy nim wykopaliska. Po pracach konserwatorskich miejsce to prawdopodobnie w przyszłym roku zostanie udostępnione zwiedzającym - powiedział Simsek.

Ludzie

Abp Louis Kebreau

Podczas zaprzysiężenia nowego prezydenta Haiti Michela Martelly’ego abp Louis Kebreau, przewodniczący Konferencji Episkopatu Haiti, powiedział: - Sądzę, Panie Prezydencie, że nadszedł czas wziąć przyszłość we własne ręce, zająć się naszą nadszarpniętą suwerennością, naszą tożsamością utopioną w kulturach, które wykorzeniają z nas wartości, jakie niegdyś sprzyjały wolności i dobrobytowi narodu. Zwrócił uwagę na kompletne uzależnienie Haiti od pomocy gospodarczej z zewnątrz, co przekłada się również na politykę wewnętrzną. Dawna „perła Antyli” po katastrofalnym trzęsieniu ziemi sprzed roku stała się de facto obszarem zależnym od USA, Francji, Kanady, a ostatnio także od wspólnoty latynoamerykańskiej. Pomimo stale rosnącej pomocy ten karaibski kraj wciąż jest obszarem niedorozwoju i nędzy.
- Zyski i straty należy tu rozważyć na zimno, bowiem często Haiti, w ramach tzw. obowiązku interwencji, staje się towarem na sprzedaż - stwierdził abp Kebreau. - Pilnym obowiązkiem państwa jest odnowienie własnej podmiotowości na arenie wewnętrznej i międzynarodowej.

Cudzysłów

Kard. Stefan Wyszyński był wielkim Europejczykiem, któremu należała się Pokojowa Nagroda Nobla
Dr Piotr Łysakowski, historyk, Warszawa, 19 maja 2011 r.

Krótko

Prezydent USA Barack Obama poparł ruch rewolucyjny w krajach arabskich i wezwał do rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego przez utworzenie państwa palestyńskiego w granicach sprzed wojny sześciodniowej w 1967 r. Eksperci ds. Bliskiego Wschodu podkreślają, że po raz pierwszy prezydent USA w publicznym wystąpieniu przedstawił tak daleko idącą wizję państwa palestyńskiego, która może rozgniewać Izrael.

Z akt opublikowanych przez WikiLeaks wynika, że jeden z więźniów przetrzymywanych w Guantanamo omawiał operacje przeciwko amerykańskim interesom w Polsce. W notatce brak jakichkolwiek dodatkowych informacji.

Andrej Sannikau, były kandydat i rywal Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich, został skazany na pięć lat łagru za organizowanie manifestacji antyrządowych. Wyroki grożą wszystkim konkurentom Łukaszenki.

Organizacja Amnesty International (AI) oświadczyła, że nie może uznać byłego szefa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego za więźnia sumienia. Informacja ta znalazła się w liście do obrońców skazanych.

Po raz pierwszy od stu lat angielska monarchini odwiedziła Irlandię. Wizycie Elżbiety II towarzyszyły nadzwyczajne środki ostrożności.

Co się stałoby, gdyby zbankrutowała Grecja? Same banki komercyjne straciłyby 50 mld euro.

Egipcjanin Saif al-Adel został tymczasowym przywódcą Al-Kaidy. Taką informację podała arabska telewizja Al-Dżazira, powołując się na własne źródła.

Komisja Europejska nie zajmie się sprawą ewentualnych nacisków na brytyjskiego udziałowca „Rzeczpospolitej”. Sprawę zablokował przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Kilka miesięcy temu tygodnik „The Economist” donosił, że przedstawiciele polskiego rządu naciskają na brytyjski Mecom, aby zwolnił redaktora naczelnego „Rz” Pawła Lisickiego.

W Iraku znaleziono zmasakrowane ciało 29-letniego Ashura Yacoba Issy, chrześcijanina, który został porwany dla okupu.

Pierwszy poza granicami Polski kościół pw. bł. Jana Pawła II stanął na rumuńskiej Bukowinie w miejscowości Poiana Mikului.

Nowojorska policja aresztowała szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominiqua Straussa-Kahna. Za kaucją został zwolniony i przebywa w domowym areszcie. Ciąży na nim podejrzenie o próbę gwałtu na hotelowej pokojówce.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

O ile wcześniej papieże przewodniczyli procesjom Bożego Ciała na placu św. Piotra, to Paweł VI przewodniczył im w poszczególnych parafiach Rzymu. Natomiast św. Jan Paweł II wprowadził zwyczaj ich odbywania w czwartek Bożego Ciała na trasie między bazylikami św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję