Decyzja ta ma pomóc w zapobieżeniu atakom rosyjskim na te miejsca w czasie trwającej agresji na Ukrainę. Kijów był bowiem wielokrotnie atakowany z powietrza, rosyjskie pociski spadały również na obrzeżach Lwowa.
Z zadowoleniem przyjęła tę wiadomość ukraińska wiceminister kultury Anastasia Bondar. „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mamy bardzo bogatą historię i kulturę naszego kraju. Chcemy powiedzieć, że ma ona tysiąc lat i staramy się ją zachować dla przyszłych pokoleń. Bardzo ważne jest, aby dołączyła do nas społeczność światowa” – wskazała Bondar.
Sobór Sofijski w centrum Kijowa powstał w XI wieku. Z kolei centrum Lwowa obejmuje m.in. zabytkowe świątynie: prawosławne, greckokatolickie, rzymskokatolickie, ormiańską i synagogę, świadcząc o „różnorodności miasta”.
O. Józef Augustyn SJ: Zażenowanie i wstyd po wydarzeniach w diecezji sosnowieckiej
2023-09-25 13:41
Marcin Przeciszewski
/Kraków (KAI)
http://jaugustyn.jezuici.pl/
- Ciężkie grzechy choćby jednej osoby, tolerowane i ukrywane przez innych członków wspólnoty kapłańskiej, są dla niej trucizną – mówi w rozmowie z KAI o. Józef Augustyn SJ, znany rekolekcjonista, znawca życia duchowego. Proszony o komentarz po tym co się stało na plebanii w Dąbrowie Górniczej, wyjaśnia, że w wielu wypadkach „gorszące i krzywdzące wiernych zachowania, trwające nieraz dziesięciolecia, były możliwe tylko dlatego, że otoczenie kapłańskie oraz przełożeni księży gorszycieli przymykali na nie oczy”. W związku z tym dodaje, że „nie wolno nam duchownym przyjmować postawy milczenia wobec zgorszeń i skandali w Kościele, udając że nie stało się nic nadzwyczajnego”.
Marcin Przeciszewski, KAI: Jakie uczucia budzą się w Ojcu, kiedy czyta doniesienia o hucznej „imprezie” natury homoseksualnej zorganizowanej przez jednego kapłana z Sosnowca?
CZYTAJ DALEJ